Buradasınız
Anasayfa > Sebzeler > 5 İnanılmaz Kabak Faydaları

5 İnanılmaz Kabak Faydaları

kabak

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin bir yolunu arıyorsanız, kabak sağlığının yararları hakkında bilgi edinme zamanı gelmiştir. Kabak, kilo azaltmak için iyi bilinen, ancak diyetinizin besin değerini artırır. Üstelik, skleroz ve kolay morarma gibi C vitamini eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan tüm hastalıkları görme ve gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Kabak, astımı iyileştirmeye yardımcı olur ve yüksek bir C vitamini, karbonhidrat, protein ve lif içeriğine sahiptir. İyi bir sağlık için önemli olan önemli miktarda potasyum, folat ve A vitamini içerir. Düzenli olarak yenildiğinde, homosistein seviyenizi etkili bir şekilde azaltabilir.

Kabak Nedir?

Kabak, olarak da adlandırılan kabak, Amerika’da bulunan ve sarı, açık yeşil ve yeşil renklerde bulunan bir balkabağıdır. Bu küçük yaz kabuğunun şekli, çıkmış bir salatalığınkine benzer ve sayısız tohumlara sahiptir. Bazı kültivatörler de yuvarlak veya şişe şeklinde kabak üretirler.

Bugün, bu kabuğun en büyük üreticileri Japonya, Çin, Romanya, İtalya, Türkiye, Mısır ve Arjantin’dir. Yıl boyunca yetiştirilir ve çiğ, dilimlenmiş veya pişirilmiş olarak yenebilir. Ayrıca soğuk bir salatada da parçalanabilir ve sıcak salatalarda da pişirilir.

Kabak bir meyve olmasına rağmen, genellikle bir sebze olarak pişirilir, çünkü pişmiş yemeklerde yenildiğinde en iyisidir. 8in / 20cm’nin altında olduğunda ve tohumlar yumuşak ve gençken toplanır. Tam gelişmiş bir kabak genellikle üç metre uzunluğundadır ve çok fazla lif içerir ve yemek için iyi değildir.

Genç kabak ince bir tadı, yumuşak kaplama ve tereyağlı beyaz ete sahiptir. Mayıs ve Temmuz aylarında en iyi haliyle mevcuttur. Bu kabuğun hemen hemen tüm parçaları, et, tohumlar ve hatta deri dahil olmak üzere yenilebilir. Tek bir fincan kabak yaklaşık 33 kalori ve 0 yağ içerir.

Kabak Beslenme

USDA Ulusal Besin Veri Tabanı’na göre, kabaklar potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, lif, C vitamini ve riboflavin içeren mineraller ve vitaminler açısından zengindir. Ayrıca B6, A, E ve K vitamini, sodyum, çinko ve demir içerir. % 94 su içeriğine sahiptir ve aynı zamanda büyük bir enerji kaynağıdır.

Kabak Sağlığı Faydaları

Kabakların sağlık yararları şunlardır.

Kilo Kaybı

Kabak, tüketenlerin kilo vermenize yardımcı olacağına şaşırabilirsiniz. Kalorilerde aşırı derecede düşüktür, ancak size dolgunluk hissi verir. Bu nedenle, iştahınızı kalori almadan veya çarpışma diyet planına başlamadan karşılamak için mükemmel bir yoldur.

Düşük kalorili sayımın yanı sıra yüksek su içeriğine sahiptir ve lif bakımından zengindir. Bu nedenle, yemek yediğinizde, mideniz boş değildir, böylece kilo verme diyetindeyseniz, kabak tariflerini mükemmelleştirin.

Kardiyovasküler Sistemi Korur

Kabak, zengini ülkelerdeki gıda sıralama sistemleri, bu kabuğun kalbi güçlü tutmaya yardımcı olan bol miktarda manganez ve C vitamini olduğunu beyan etmiştir.

Araştırma sırasında, bu besinlerin çoğu diyabetik kalp hastalığı ve aterosklerozun önlenmesinde etkili bulunmuştur. Magnezyum içeriği özellikle kalp krizi ve felç riskini azaltır. Potasyum ile birlikte, magnezyum da yüksek tansiyonu azaltmaya yardımcı olur.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde belirtilen bir çalışmaya göre, kabak gibi meyve ve sebzelerin alımı LDL kolesterol ile ters ilişkilidir. Yaz kabuğunda bulunan beta-karoten ve C vitamini kolesterolün oksidasyonunu önlemeye yardımcı olur. Oksitlenmiş kolesterol kan damarı duvarlarına dayanır, ancak bu besinler ateroskleroz gelişimini azaltır. Bu yaz kabağı içinde, vitamin folat, vücut tarafından homosistein denilen güvenli olmayan metabolik yan ürün ortadan kaldırmak için gereklidir, seviyeleri çok yükselirse kalp krizi ve inme ile sonuçlanabilir.

Lif içeriği de yüksek kolesterol seviyelerini düşürür, bu da diyabet nedeniyle ateroskleroz ve kalp hastalıklarının riskini azaltmaya yardımcı olur.

Optimal Sağlık Sağlar

Zengin bir manganez ve C vitamini kaynağı olan kabak, vücudunuzu uzun vadede en iyi şekilde tutacak en iyi diyet lifidir. Aynı zamanda, sağlığı arttırmaya yardımcı olan A vitamini, magnezyum, folat, potasyum, bakır ve fosfor içerir. Bu yazlık kabak da yüksek bir omega-3 yağ asitleri, çinko, niasin ve protein içeriğine sahiptir.

Ayrıca, kabak B1 vitamini, vitamin B6, B2 vitamini ve kalsiyum optimal sağlık sağlar. Muhtemelen şeker, karbonhidratlar, çözünür ve çözünmeyen lif, sodyum, mineraller, amino asitler ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi besin maddesine sahip en iyi kabaktır. Bu squash’ta bulunan folat da hamile kadınlar için tavsiye edilir.

kabak

Erkek Sağlığını Teşvik Ediyor

Birçok araştırmacı, bazı çalışmaları yürütmek için kabak özleri almıştır ve bu meyvenin BPH veya Benign Prostat Hipertrofisi adı verilen erkeklerde bir rahatsızlığı etkili bir şekilde tedavi eden bazı özelliklere sahip olduğu sonucuna varmıştır. BPH, prostat bezinin garip bir şekilde ve boyutta büyütüldüğü, daha sonra hem cinsel hem de idrarla ilgili işlevlerde sorun yaratabileceği bir durumdur.

Bunun iyi bir tedavisi, besleyici maddeler içeren diğer gıdalarla birlikte görülür; kabak BPH belirtilerini azaltmada son derece yararlı olduğu söyleniyor.

Hastalıkları Önler

Kabak, düzenli olarak tüketiyorsanız genel sağlığınız kesinlikle artacaktır. Genel anlamda her türlü hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Çalışmalar, lif bakımından zengin gıdaların, kolondaki hücrelerden kansere neden olan toksinleri uzaklaştırarak kanser koşullarını hafifletmeye yardımcı olduğunu zaten beyan etmişlerdir. Kabaktaki C vitamini, folat ve beta karoten, bu hücreleri kolon kanserine yol açabilecek zararlı kimyasallardan korumaya yardımcı olur. Ayrıca, Nutrients dergisinde yayınlanan bir çalışmada, lutein, P-karoten, zeaksantin ve dehidroaskorbik asit bileşiklerinin varlığının, tümör hücrelerine karşı anti-proliferatif ve pro-apoptotik aktivitelere yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Beta-karoten ve C vitamini de iltihap önleyici özelliklere sahiptir, bu nedenle, şişliğin oldukça acı verici olduğu osteoartrit, astım ve romatoid artrit gibi rahatsızlıkları doğal olarak iyileştirir. İçindeki bakır yüzdesi de romatoid artrit semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur.

Kabak Nasıl Alınır?

Kabak aldığınızda, genç ve tat olarak tatlı olduğundan emin olun.
Bağlı çiçekler bulunan kabaklar taze ve suludur.
Ayrıca, satın aldığınızın şık, pürüzsüz ve sıkı ve parlak renkli bir cilde sahip olup olmadığını kontrol edin.
Bir buzdolabı çekmecesinin içindeki delikli plastik torbalarda saklamak her zaman tavsiye edilir.
Aşırı soğuk havalarda hasar görebileceğinden, bu meyveyi 3 günden fazla saklamayın. Hasar görürseniz, meyvenin deri yüzeyinde içi boş çukurlar göreceksiniz.

Nasıl Pişirilir?

Kabakların% 95’i su, bu yüzden pişirildiğinde su dışarı akacak. Bu nedenle, önce kabakları tuzlamanız ve daha sonra preparatın yapılmasından önce fazla suyun dışarı akmasına izin vermeniz gerekir.

Bu meyveyi yerken, deriyi çıkarmayın çünkü önemli besin olan beta-karoten, antioksidan görevi gören vitamin bileşenini içerir, böylece hücreleri oksidasyon hasarından korur.

Kabakların yenilebilir çiçekleri genellikle Fransız ve İtalyan mutfağında kullanılır.
Kabaklı olmanın en kolay yollarından biri, rendelenmiş kabak veya diğer yazlık kabak çeşitleri ile sandviç ve salataların serpilmesidir.
En sevdiğiniz ekmek tarifine de ekleyebilirsiniz. Kabak, farklı bir şekilde nem dengelediği için reçete içindeki sıvı miktarını azaltır.
Bildiğiniz gibi, yeterince meyve ve sebze yemek önemlidir, bu nedenle diyetinize kabak eklerseniz, uzun vadede vücudunuzu sağlıklı, iyi huylu ve toksin içermezsiniz. Kuşkusuz, lezzetli formlarda tüketilmesi kolay olan en sağlıklı yiyecek seçeneklerinden biridir.

Bir cevap yazın

Top