Buradasınız
Anasayfa > Mineraller > A Vitamini Nedir ve Önemi

A Vitamini Nedir ve Önemi

A vitamini nedir

A vitamini nedir, çok önemli bir besindir ve aynı zamanda retinol adıyla da bilinir. Bu vitamin vücudun dokunulmazlığını, mücadelesini, enfeksiyonları, gözler ve cilt  için önemlidir .

A vitamini veya retinol, sağlıklı gözlerin ve kemik gelişiminin sağlanmasında önemli bir rol oynayan yağda çözünen bir vitamindir. Onun eksikliği en çok çocuklar arasında körlük nedenidir. Ayrıca net bir görüş sağlarken, gece körlüğünü ve kuru gözü önleyebilir.

A Vitamini Önemli Kaynakları

A vitamini nedir, Morina karaciğeri yağı, krema, yumurta sarısı, sığır karaciğeri, kaşar peyniri, zenginleştirilmiş süt ve tereyağı ürünleri A vitamininin zengin kaynaklarıdır. Pigment karoten içeren sarı veya turuncu renkli meyve ve sebzeler de mükemmel kaynaklardır. Eklemeyi unutmayın gıda gibi öğeleri tatlı patateshavuçbrokoliıspanakmangokabakdomates,yulaf ezmesi, kayısı, şeftali, bezelye, papaya ve karalahana günlük diyet yeşillik ile A vitaminini düzenli olarak sağlayabilirsiniz.

A Vitamini Nedir ve Eksiklik Belirtileri

A vitamini nedir, Büyük eksiklik belirtileri A vitamini keratinizasyon dahil cilt, gece körlüğü, yanma hissi veya gözlerde kaşıntı, iltihaplı göz kapakları, xerophthalmia (konjonktiva kuruluğu), donuk mat saçlar, kepek, kırılgan tırnaklar, (kolay kırılabilir)  Cinsel bozukluklar ve vücut dokularındaki prekanseröz değişiklikler. Bu vitaminin eksikliği de yorgunluk, uykusuzluk ve depresyon ile sonuçlanabilir.

A Vitamininin Sağlığa Faydaları

A vitamini nedir, sağlıklı bir vücut için gereklidir ve aşağıda listelenenler de dahil olmak üzere birçok yararlı özelliğe sahiptir.

Bağışıklığı Güçlendirir

A vitamini nedir, hastalığa neden olan antijenlere karşı lenfositik yanıtları arttırarak vücudun enfeksiyonlara karşı bağışıklığını arttırır. Daha iyi bağışıklık sağlamak için mukoza zarlarını nemli tutar ve beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artırır. Bu sadece mikropların vücudunuza girmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda mikropların vücuda girmesiyle enfeksiyonlara karşı savaşır ve böylece çift çekirdekli koruma sağlar.

Vizyonu Geliştirir

A vitamini nedir, A vitamini vizyon geliştirmede yardımcı olabilir. Gözünüzün ışık değişikliklerine uyum sağlamasına, nemli kalmasına ve gece görüşünü geliştirmesine olanak tanır. İnsan gözünün hem parlak ışık hem de karanlığa uyumunu artırarak kuru gözler ve gece körlüğü gibi birçok durumu önleyebilir. Retinol gözlerde gözle görülebilen ve sağlıklı bir retina sağlayabilen gözle görsel mor oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca önemli ölçüde olabilir  riskini azaltması  ve katarakt ve maküler dejenerasyon ile yaygın bağlantılıdır, yaşlanma,  Ayrıca acı çeken insanlar için faydalı olduğu düşünülmektedir.

Cilt Bakımı

A vitamini nedir, vücudunuzun cildinize zarar verebilecek serbest radikal ve toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur. Nem tutmayı sağlayarak cildin yumuşak ve esnek kalmasına yardımcı olur, böylece kuruluk, keratinizasyon ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarını önler.

Kemik Sağlığını Artırır

A vitamini nedir, Bu önemli vitamin  kemikleri ve dişleri güçlendirir. A vitamini, dişlerin yüzeyinin hemen altında sert bir malzeme tabakası olan dentin oluşumuna yardımcı olur, böylece gücünü arttırır.

İdrar Taşlarını Önler

A vitamini, kalsiyum fosfat oluşumuna bağlı olarak üriner taş oluşumunu önler. Aynı zamanda idrar yolunun astarını formda tutmaya yardımcı olur, böylece taşların tekrarlama şansını azaltır.

Kas Büyümesini Destekler

Kemikleri sağlıklı tutarak ve şeklini koruyarak, A vitamini, çocuklarda ve büyüyen ergenlerde uygun kas büyümesinin sağlanmasında önemli bir rol oynar, böylece kas distrofisi gelişme şansını önler.

Akne Riskini Azaltır

A vitamini nedir, A vitamini aşırı kısmak akne üretim riskini azaltır. Aynı zamanda cildin koruyucu dokularını güçlendirir, böylece cilt yüzeyinin genel sağlığını ve canlılığını arttırır. Ayrıca cilt dokularının ve mukoza zarlarının uygun şekilde bakımı için gereklidir. Bu vücudun toksinlerini dışarı atar ve temizler onun sayesinde sistem antioksidan özelliklerini oluşturur.

A vitamini nedir

Kanseri Önler

A vitamini de, belirli kanser türlerini önleyebilen güçlü bir antioksidandır.

Dokuları Onarır

A vitamini nedir, eski ve yıpranmış dokuları yenileriyle değiştirmenin yanı sıra kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlü tutmada önemli bir rol oynar.

Yaşlanmayı Yavaşlatır

Vitamin A, kırışıklık azaltabilir -eliminating özellikleri, yaşlılık lekelerini ve ince çizgileri ve Cildin genel sağlığını artırarak yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

Kızamık için Önemlidir

A vitamini eksikliği çocuklarda kızamıklara neden olabilir. Bu vitamin bakımından zengin gıdaların alımı, kızamıkların neden olduğu ateş ve ishali hafifletmeye yardımcı olur.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Kan kolesterol seviyelerini düşürür, böylece sizi kalp hastalıkları ve felçlerin ciddi risklerine karşı korur.

Üreme Sistemini Korur

Bu vitamin, üreme sisteminin sağlığına ve işlevselliğine yardım için yaygın olarak bilinir.

A vitaminin bulunduğu besinler şöyle sıralanabilir
  • Hayvansal gıdalar: Karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurt.
  • Bitkisel gıdalar: Ispanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patates, kavun, kırmızı biber, greyfurt, bezelye, karpuz.

Dikkatli Sözler:  A vitamini sadece eser miktarda gereklidir ve fazla miktar vücut tarafından atılır. En iyi sonuç için gerekli miktarın düzenli olarak tedarik edildiğinden emin olun. Aşırı doz gibi belirtiler bulanık görme ve bulantı. Şiddetli semptomlar diğerlerinin yanı sıra büyüme geriliği ve genişlemiş dalak ve karaciğer içerebilir.

Bir cevap yazın

Top