Buradasınız
Anasayfa > Bitkiler > Bademcik İltihabı Tedavileri ve Ev İlaçları

Bademcik İltihabı Tedavileri ve Ev İlaçları

Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı, Boğazın arka tarafının her iki tarafında bulunan iki lenf nodu, bademcik olarak bilinir ve bu da vücudun bir enfeksiyonu kontrol etmesini engeller. Bununla birlikte, bademcikler enfekte olursa, durum bademcik iltihabı olarak bilinir. Her ne kadar kolayca tedavi edilebilse de, tedavi sürecini ancak bunun doğru nedeni belirlendikten sonra belirleyebiliriz. Bademcik iltihabını tedavi etmek için en sık uygulanan prosedür, genellikle durum herhangi bir tedaviye cevap vermediğinde ve sıklıkla ortaya çıktığı zaman gerçekleştirilir. Bu ağrılı ve bulaşıcı boğaz enfeksiyonunu yaşıyorsanız, aşağıdaki tedavi yöntemlerini dikkate almanız önemlidir.

Bademcik İltihabı ve Tedavileri

Bademcik iltihabı, için sınırlı sayıda tedavi vardır, ancak bunlar arasında antibiyotikler, ağrı kesiciler ve ameliyat yer alır.

Antibiyotikler

Strep boğaz ve bademcik iltihabı na neden olan bakteriyel enfeksiyonlar için en yaygın tedavi antibiyotiktir. Penisilin en kolay bulunan antibiyotiktir ve enfeksiyonu hızla temizlemek için en az bir hafta kullanılabilir. Bununla birlikte, bu enfeksiyonun tedavisi için tekrarlanan antibiyotik kullanımı, onların etkinliğini azaltacak ve gelecekteki enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirecektir. 2016 çalışmasına göre, 100 yetişkinten yaklaşık 10’u antibiyotik tüketirken yan etkilere maruz kalmaktadır. En sık görülen yan etkiler diyare ve döküntülerdir. Dahası, antibiyotikler bakterilerin daha az ciddi tıbbi rahatsızlıklara bile daha dirençli olmasına neden olmaktadır. Başka bir deyişle, antibiyotiklerin artık bakterileri öldüremeyeceği anlamına gelir.

Ağrı Kesiciler

Bademcik iltihabı, yuturken boğazda şiddetli şişlik ve ağrıya neden olabileceğinden, özellikle enfeksiyon hafifse veya lokalize ise aspirin ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler sıklıkla önerilmektedir. Bu ilaçları almak kanama bozukluğunuz yoksa (aspirin durumunda) nispeten zararsızdır.

Cerrahlık

Çoğu insan bademcik iltihabı kelimesini duyduklarında ne düşündüğünü bademciklerin tamamen çıkarılması olan bir tonsillektomidir. Bir tonsillektomi sadece, kronik bademcik iltihabı (bir yılda 6 kereden fazla) durumunda, bakteriyel bademcik iltihabı ilaca cevap vermediğinde veya şiddetli bademcik iltihabı nefes alma veya yeme yutma yeteneğini bozduğunda gereklidir.

Bademcik için Ev İlaçları

Bademcik iltihabı, nın farklı yaşam tarzı değişiklikleri ve doğal çözümlere yüksek oranda cevap verdiği göz önüne alındığında, birçok insan resmi tedaviden kaçınır ve dinlenme, sıvı alımını artırma, havayı nemlendirme, semptomları tedavi etme, pastilleri kullanma, tuzlu su gargaraları ve basitleştirme gibi ev ilaçlarını seçer. Tarçın, zerdeçal, çemen, nane, kaygan karaağaç ve incir ile birlikte diyet.

Dinlenme

Bademcik iltihabı, nın en temel çaresi dinlenmedir, yani mümkün olduğunca az konuşmanız ve bademciklerinizi daha fazla tahriş edebilecek veya hafifletebilecek yiyeceklerden kaçınmalısınız. Fiziksel dinlenme aynı zamanda vücudun o kısmındaki zorluğu, hatta boyunun aşırı solunumu ve hareketiyle de azaltacaktır; Bu, vücudunuza, genellikle 1-2 hafta içinde kendini iyileştirme şansı verecektir.

Sıvı Alımı

Sıklıkla bademcik iltihabı na neden olan altta yatan enfeksiyonu temizlemek su alımınızı artırmanın bir sonucudur, ancak sıvılar ayrıca bademciklerin yağlanmasına yardımcı olur, bu da iltihabı azaltabilir ve iyileşmeyi kolaylaştırabilir.

Nemlendirici

Yatak odanıza nemlendirici ekleyerek bademciklerinizi ve boğazınızı gece boyunca kurumaya yardımcı olur, bu da enfeksiyonun uzunluğunu uzatabilir ve bademciklerde daha fazla iltihaplanmaya neden olabilir.

İncir

İncirdeki yüksek müsilaj içeriği, onları bademcik iltihabı ve ağrıları ile uğraşırken yemek için ideal yatıştırıcı yiyecek haline getirir. Antioksidanlar ve antienflamatuar bileşikler ile paketlenmiş, bademciklerinizi tahriş etmeden, yutması ve sindirilmesi kolaydır.

Nane

Nane’nin doğal soğuma ve yatıştırıcı özellikleri, bademciklerdeki ve boğazdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacak ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Nane yaprakları güçlü bileşenlerini serbest bırakmak için çiğnenebilir veya hızlı sonuç almak için günde 1-2 kez nane çayı içilebilir.

Tuzlu Su ile Gargara

Bu, su iltihabına neden olan bakterileri veya virüsü hızla öldürmeye yardımcı olabileceğinden, bademcik iltihabı için en güvenilir ve güvenilir ilaç olabilir. 1 yemek kaşığı tuzu bir bardak ılık suya karıştırın, iyice karıştırın ve hızlı bir şekilde gevşetmek için 30-45 saniye kadar gargara yapın.

Pastil

Bademcik iltihabı, Boğazda yağlamayı arttırmak ve bademciklere karşı uyuşukluk veya analjezik etki sağlamak için gün içinde normalleşmeye ve vücudunuzdaki enfeksiyonla savaşırken ağrıyı azaltmaya yardımcı olan birçok farklı pastil çeşidi vardır.

Bademcik iltihabı

Zerdeçal

Bademcik iltihabı, için En güçlü antibakteriyel, antiviral ve antioksidan baharatlardan biri olarak bilinen zerdeçal ve etken maddesi olan curcumin, enfeksiyona neden olan bademcik iltihabına neden olurken, aynı zamanda hasarlı dokularda iyileşme sürecini uyararak, boğaz ağrınızın ağrılarını hafifletir. 2013 çalışmasına göre, zerdeçal tedavi edici özellikleri ve insan vücudu üzerindeki sayısız olumlu etkileri nedeniyle birçok geleneksel ilaç için güvenli, toksik olmayan ve etkili bir alternatif olarak kabul edilmektedir.

Kaygan Elm

Bu bitki, boğaz ve bademcikleri kapatabilecek, iltihaplanmaya ve yatıştırıcı ağrıya karşı korunmaya yardımcı olan ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin altta yatan enfeksiyonu arayıp nötralize etme yeteneğini geliştiren mucilaj açısından zengindir.

Semptom Tedavisi

Bademcik iltihabı, Altta yatan enfeksiyonu tedavi etmenin yanı sıra, boğaz ağrısı, baş ağrısı, sert eklemler ve ağız kuruluğu gibi semptomları tedavi etmek yararlı olabilir. Bu ağırlaştırıcı faktörleri ortadan kaldırarak, iyileşme sürecini hızlandırabilir ve bağışıklık sisteminizin bakteriyel veya viral patojenlere odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

Diyet

Bademcik iltihabını azaltmak için sıcak badem, dondurma, meyve suyu, çay ve bala odaklanarak, bademcik iltihabı olduğunda gıdalarınızı dikkatle seçmelisiniz.

Bir cevap yazın

Top