Buradasınız
Anasayfa > Bitkiler > Bal ve Tarçın 10 İnanılmaz Faydaları

Bal ve Tarçın 10 İnanılmaz Faydaları

Bal ve tarçın

Bal ve tarçın, sağlık yararları arasında daha güçlü bir bağışıklık ve sindirim sistemini destekleme, kalp sağlığını iyileştirme, kemikleri, deriyi, dişleri ve saçı sağlıklı tutmanın yanı sıra kilo vermeyi de teşvik etme özelliği vardır. Ayrıca kaşıntı ve artrit semptomlarının giderilmesinde yardımcı olur. Bu makalede, bir araya geldiklerinde bal ve tarçının sağlık yararları ele alınmaktadır.

Bal, ayrı ayrı tüketildiğinde ve diğer gıda maddeleriyle birlikte tüketildiğinde bir takım sağlık yararları ile gelir; En kullanışlı kombinasyonlar tarçın, zencefil ve süt ile oluşur.

Bal ve Tarçın Besin Değerleri

Bal ve tarçın, hem besleyici gıdalardır ve hem de sağlığın korunmasına yardımcı olan vitaminler ve mineraller içerir. Su, protein, lif, şeker, vitamin ve mineral içeren besinler içerirler. Tarçın ayrıca çok düşük seviyede yağ içerir.

Bal ve tarçın, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve çinko gibi mineraller bulunur. Vitaminler açısından C vitamini, B6 vitamini, folat, niasin ve riboflavin içerirler. Tarçın ayrıca A vitamini, E, D ve K içerir.

Bal ve Tarçın Sağlık Faydaları

Bal ve tarçın, kombinasyonunun sağlık yararları aşağıdakileri içerir:

Bağışıklığı Artırır

Bal ve tarçın, ezmesi bağışıklık sistemini güçlendirmek, kronik yorgunluğu ortadan kaldırmak ve insanların ömrünü uzatmak için iyidir. Ayrıca, soğuk algınlığı ve grip tedavisi için de kullanılabilir. Bu, kısmen balın ve tarçında bulunan ve vücudun organ sistemlerinde serbest radikallerle mücadele etmek için birleştirilebilen antioksidanlara bağlıdır.

Diyabeti Kontrol Eder

Tarçın, insülini yakından benzeyen antioksidan flavonoidler içerir, bu da glikozu kan dolaşımından ve enerji için gerekli olduğu hücrelere teşvik edeceği anlamına gelir. Saf bir doğal şeker kaynağı olan bal, kan şekeri seviyelerinde dalgalanmalara neden olmaz ki, pek çok yapay şeker kaynağı vardır ve sinameki etkileri, kombine edildiğinde vücut tarafından glikozun sabit bir şekilde kullanıldığını gösterir. 2 tip diyabet.

Kanseri Önler

Bal ve tarçın, Balda bulunan fitokimyasalların etkileyici miktarı, kanserin önlenmesi ile bağlantılıyken, tarçın, metastaz olasılığını veya tümör büyümesi yoluyla kanserin yayılma olasılığını azaltabilen belirli anti-tümör özelliklerine sahiptir. Bal içinde bulunan bazı asitler, her ikisi de vücutta kanserli materyaller üretmeye bağlı olan iki enzimin, lipoksijenazın ve fosfatidilinositole özgü fosfolipaz C’nin aktivitesini doğrudan durdurmaktadır.

Kaşıntıyı Giderir

Bal ve tarçın, dan yapılan bir macun genellikle böcek ısırıklarını tedavi etmek ve iltihabı kaynağında hafifletmek için kullanılır. Tarçın, anti-enflamatuar bir madde olarak düşünülürken, bal, birçok güzellik ve kozmetik ürününün antiseptik ve terapötik bir bileşenidir. Böylece, kombinasyonları aynı zamanda cilt tahrişi ve böcek ısırıklarının tüm yönleri üzerinde çalışırken, aynı zamanda sizi enfeksiyonlardan korur.

Sindirime Yardımları

Bal ve tarçın, sindirim sisteminin sağlığını ve işlevselliğini arttırmaya yardımcı olabilir. Mide ve bağırsaktan gelen gazı kaldırabilir ve karın ağrısı, aşırı şişkinlik, hazımsızlık ve mesane enfeksiyonlarını tedavi edebilir. Tarçın ve balın düzenli olarak tüketilmesi, sindirim sistemini bir dizi ciddi koşuldan koruyan sağlıklı sindirimin korunmasına yardımcı olacaktır.

Artirit Tedavisi

Bal ve tarçın, artritin giderilmesinde yararlıdır. Yapıştırıcıların düzenli olarak alınması, kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur ve eklem ağrısını hafifletir. Bal ve tarçın tozunu da ılık suda karıştırabilir ve sonuçların tadını çıkarabilirsiniz.

Cilt Bakımı

Bal ve tarçının faydaları da cilt bakımına kadar uzanır, bu arada küçük cilt enfeksiyonları ve sivilceler, bu iki kıymetli gıdadan oluşan hamurun basit bir uygulamasıyla tedavi edilebilir. Bu, anti-enflamatuar, antiseptik ve antioksidan özelliklerine bağlı olarak genel bir yayılma olarak deri üzerine ya da yaralara uygulanabilir; bu, serbest radikallerin derideki etkisini azaltarak yaşa bağlı lekelerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltabilir.

Bal ve tarçın

Kalp Bozukluklarını Önler

Bal ve tarçın, kolesterol seviyelerini düşürmek ve böylece kalbe daha fazla koruma sağlamak için kullanılır. Yüksek bir kolesterol seviyesi (LDL veya “kötü” kolesterol) ateroskleroz veya atardamarların duvarlarında damar oluşumu ile sonuçlanabilir, böylece bir kalp krizi veya inme ile sonuçlanabilecek bir pıhtı oluşma şansı artar.

Kilo Vermek

Bal ve tarçın, ılık suda bir karışımı iyi bir kilo kaybı aracı olarak kabul edilir. Tabii ki, başka herhangi bir kilo kaybı çare gibi, sonuçlar sadece bir diyet ve düzenli egzersiz ile birleştirdiğinizde görülür.

Saç Bakımı

Bal ve tarçınla beslenen saçlar, saç dökülmesini azaltır ve saçların büyümesini teşvik eder.

Diş Bakımı

Hem bal hem de tarçın diş bakımı için ayrı ayrı kullanılır. İkisinden hazırlanan bir karışım da, özellikle ağız kokusu ve diş ağrısının giderilmesinde, diş bakımında kullanılır.

Ayrıca bal ve tarçın erkeklerde infertilite ve işitme bozukluklarının tedavisinde iyi olduğuna inanılmaktadır, ancak bu iddialarla ilgili daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. O zamana kadar bu avantajlardan yararlanın ve daha sağlıklı olun!

 

Bir cevap yazın

Top