Buradasınız
Anasayfa > Mineraller > C Vitamini Nelerde Bulunur

C Vitamini Nelerde Bulunur

c vitamini nelerde bulunur

C vitamini nelerde bulunur, C vitamini içeren yiyecekleri yemek genel sağlığınızı korumanın önemli bir parçasıdır ve yiyeceklerin çoğu da lezzetli olur! C vitamini, vücuttaki en kritik besinlerden biridir, bağışıklık sistemi işlevinde ve beyaz kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynar, ayrıca her doku, hücre ve kas için gerekli olan kolajen oluşumu vücut için sağlar, Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, aynı zamanda kardiyovasküler sağlık ve kan pıhtılarının önlenmesi için kritiktir.

C Vitamini Nelerde Bulunur ve En İyi Gıda Kaynakları

C vitamini nelerde bulunur, C vitamini içerisindeki en iyi yiyeceklerden bazıları, diğerlerinin yanı sıra portakal, çilek, bezelye, greyfurt ve ananas içerir. Bu yiyeceklerin nasıl pişirildiğine, depolandığına ve yetiştirildiğine bağlı olarak, C vitamini miktarı farklılık gösterebilir, ancak bunlar, iyi bilinen ve kolayca erişilebilen gıdalar için standart miktarlardır.

c vitamini nelerde bulunur

Guava

C vitamini nelerde bulunur, Tek bir guava, meyve başına 125 miligram askorbik asit sayesinde günlük C vitamini ihtiyacınızın % 200’ünden fazlasını sunar.

Siyah Frenk Üzümü

C vitamini nelerde bulunur, Siyah frenk üzümü meyvelerinin 100 gramında, günlük gereksiniminizin yaklaşık olarak % 300’ü olan 180 miligram askorbik aside erişebilirsiniz.

Kırmızı Biber

C vitamini nelerde bulunur, Sadece 181 miligramdan fazla (+% 300) sayesinde, günlük C vitamini ihtiyacınızı ortadan kaldırmak için sadece yarım fincan kırmızı biber gerekir.

Kivi

C vitamini nelerde bulunur, Tek bir kivi meyvesi yiyin ve yaklaşık olarak günde 60 mg askorbik asitin tadını çıkarın.

Yeşil Biberler

Kırmızı biberler kadar çok askorbik aside sahip olmamasına rağmen, bir fincan yeşil biber günlük ihtiyacınızın % 200’ünü  yaklaşık 120 miligram  sunacaktır.

Portakal

C vitamini nelerde bulunur, C vitamini içeriği ile ünlü bir küçük portakal aslında sadece 51 miligram askorbik asit içerir; hala günlük alımınızın % 85’ini temsil ediyor, ancak portakal suyu içmeniz C vitamini desteğinizi almanın en iyi yoludur.

Çilekler

Tek bir çilek günlük ihtiyacınızın % 10’undan fazlasını oluşturan 7 miligram C vitamini sağlayabilir.

Karnıbahar

1 bardak karnabahar, vücudunuzun her gün ihtiyacı olan yaklaşık % 85’i olan yaklaşık 50 miligram askorbik asit sunar.

Mango

C vitamini nelerde bulunur, Günde bir mango yerseniz, ortalama 122 miligram askorbik asit içerdiğinden, vücudunuzun gerektirdiği kadar C vitamini sağlar.

Greyfurt

Yarım greyfurt yemek, dudaklarınızı büzecek ve günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık 2 / 3’ünü sağlayacak.

Bezelye

C vitamini nelerde bulunur, Bir tek fincan bezelye sadece askorbik asidin tam günlük gereksinimi altına aldıktan sonra, askorbik asidin yaklaşık 60 miligram teslim edecek.

Brüksel Lahanası

Gün boyunca tüm C vitamini yemenin kolay bir yolu, yaklaşık 75 miligram askorbik asit sunan bir fincan brüksel lahanası yemektir.

Papaya

1 küçük papaya, bu kritik besleyicinin günlük ihtiyacınızın yaklaşık % 150’sini sunmaktadır.

c vitamini nelerde bulunur

C vitamini Eksikliği Belirtileri

C vitamini eksikliğinden şikayet ediyorsanız, doktorunuz  C vitamini ile beslenen yiyeceklerde artışa yol açabilir. Askorbik asitte bir eksiklik şu durumlarda ortaya çıkabilir:

  • Kolay morarmaveya kanama
  • Yavaş iyileşme süresi
  • Kuru saç
  • Gevrek tırnaklar
  • Zayıf bağışıklık sistemi
  • Ağrılı kaslar

Şiddetli Eksiklik Belirtileri

Scurvy şiddetli C vitamini eksikliğinden sonra meydana gelen, uyuşukluk, kemik ağrısı, cildin altında kırmızı lekeler ve şişmiş veya diş eti kanamasıyla sonuçlanabilen durumdur . Bu belirtilerden herhangi birini görürseniz, bir doktorla konuşmak ve diyetinizi buna göre ayarlamak önemlidir.

Bir cevap yazın

Top