Buradasınız
Anasayfa > Mineraller > D Vitamini Nelerde Var ve Önemi

D Vitamini Nelerde Var ve Önemi

D vitamini nelerde var

D vitamini nelerde var, İnsanlar bunu fark etmeden her zaman D vitamini yiyecekleri tüketirler, ancak bu vitaminde eksikseniz, diyetinizi belirli yiyecek gruplarından daha fazlasını içerecek şekilde uyarlamak çok önemlidir.

D Vitamini Nelerde Var ve Nedir?

D vitamini nelerde var, vücut tarafından doğal olarak sentezlenebilen bir pro-hormondur. Güneş ışığı çoğu insan için başlıca D vitamini kaynağıdır; Uzmanların çoğu, haftada toplam 30-60 dakika güneş ışığının D vitamini seviyenizi yüksek tutmak için yeterli olmasına, ancak dünyanın bazı bölgelerinde ve bazı mevsimlerde gerekli güneş ışığını elde etmek zor olabileceğine katılıyor.

D Vitamininin Bir çok Faydası Vardır

Kemik gücünü artırma

Bağışıklık fonksiyonunu artırın

Diyabetik semptomların düzenlenmesi

Sağlıklı hamilelik ve güvenli teslimat

Kanser ve kardiyovasküler hastalığı önlemek

Açıkça, bu vitaminin varlığı sağlığınız için çok önemlidir, bu nedenle hangi yiyeceklerin alımınızı artırabileceğini bilmek önemlidir.

D Vitamini Yüksek Gıdalar

D vitamini nelerde var, En iyi D vitamini gıdaları arasında, ringa balığı, somon, istiridye, morina karaciğeri yağı, karides, çiğ süt ve diğerleri arasında konserve ton balığı bulunur. Yaşınıza bağlı olarak, günde 5 ila 10 mikrogram D vitamini tüketmeniz gerekir.

Ringa

100 gramlık bir ringa porsiyonunda, her gün ihtiyaç duyduğunuzdan D vitamini miktarının dört katından fazladır. Bu besleyici kabuğun 40 mikrogramı bu nefis balıkların tek bir akşam yemeğinde mevcuttur!

Somon

D vitamini nelerde var, Bu lezzetli balığın 85 gramlık porsiyon yaklaşık 10 mikrogram D vitamini sağlar, bu da her gün ne kadar, uzman tarafından tüketilmesini tavsiye eder.

İstiridyeler

D vitamini nelerde var, İstiridyeler sadece 100 gramlık bir porsiyonda yaklaşık 8 mikrogram olan mükemmel vitamin D vitamini kaynakları değil, aynı zamanda çinko ve selenyum gibi diğer önemli minerallerin depolarıdır.

D vitamini nelerde var

Morina Karaciğeri Yağı

Tek bir tatlı kaşığı morina karaciğeri yağı, günlük ihtiyaçlarınızın % 100’ünden fazlası olan 10 mikrogramdan fazla D vitamini içerir.

Süt

D vitamini nelerde var, Tek bir fincan süt, her gün ihtiyaç duyacağınız D vitamininin yaklaşık % 25’ini sağlar ve süt takviyeli ise daha fazla olabilir.  Bu içecek tarafından sağlanan sağlıklı yağlara ve diğer minerallere ek olarak.

Yumurta Sarısı

D vitamini nelerde var, Kullandığınız her yumurta sarısı, D vitamini için günlük gereksinimlerinize % 10 daha yakındır. Bununla birlikte, yumurtalardaki yüksek kolesterol seviyesi nedeniyle, bu D vitamini açısından zengin gıdaları tüketmediğiniz den emin olun.

Karides

100 gramlık bir karides porsiyonunda, D vitamini için günlük gereksinimin 1 / 3’ünden daha fazlasının tadını çıkaracaksınız.

Sardalye

D vitamini nelerde var, 85 gramklı bir sardalya servisinde, günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık % 40’ını 4 mikrogramdan fazla D vitamini alabilirsiniz.

Konserve Ton Balığı

Konserve ton balığı servisinin 85 gramında 6 mikrogramın altında olan D vitamini ile bu kritik besin için mükemmel bir besin kaynağıdır.

D vitamini nelerde var, Balık, vitamini almak için iyi bir seçenek olsa da, vejeteryan kaynakları bazı süt ürünleri, portakal suyu, soya sütü ve tahıllar gibi D vitamini ile takviye edilmiş gıdaları tüketilebilir.

D Vitamini Eksikliği Ve Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

Top