Buradasınız
Anasayfa > Mineraller > Demir Hangi Besinlerde Bulunur ve Önemi

Demir Hangi Besinlerde Bulunur ve Önemi

Demirin faydaları

Demir hangi besinlerde bulunur, arasında, esas olarak, kırmızı kan hücresi üretimindeki rolüyle organ sistemlerine ömür boyu oksijen verilmesi dahildir. Hakkında vücudun demir üçte ikisi olduğu bulundu hemoglobin. Diğer sağlık faydaları arasında anemi, anemi, kronik hastalıklar, hamilelikte öksürük, anemi, diyaliz öncesi anemi ve diğer birçok hastalık bulunmaktadır.

Demir Hangi Besinlerde Bulunur ve Önemi Nedir?

Demir hangi besinlerde bulunur, insan vücudunun doğru bir şekilde büyümesi ve sağlıklı sağlığın korunması ile ilgilidir. Metabolizma için vazgeçilmez bir protein unsurudur ve insan vücudunun kırmızı kan hücreleri üretmesi için gerekir. İnsan vücudu, gelecekte kullanım için, özellikle beslenme alımının yetersiz olması durumunda % 25’e varan oranda koruma kapasitesine sahiptir.

Vücudumuzda demirin yaklaşık % 70’i hemoglobin ve miyoglobin bulunur. Hemoglobin, miyoglobin kas hücrelerindeyken akciğerlerden vücudun dokularına oksijenin birincil aktarıcısıdır ve bu hücrelerde oksijen kabulü, depolanması, taşınması ve oksijenin serbest bırakılmasını mümkün kılar. Bunun yaklaşık% 5’i çeşitli proteinlerin bileşenleri olarak ve bazı enzimatik reaksiyonlarda gerekli elementler olarak bulunur.

Son olarak, vücudun demirinin % 25’ine kadar hücrelerde bulunan ferritin içinde depolanır. Ferritin erkekler için üç yıla kadar demir takviyesi depolayabilir, ancak kadınlar için sadece bir yıl değerinde olabilir, bu nedenle kadınlarda anemi yaygınlaşmaktadır. Bu mineralin rolü ve önemi, öncelikle eksiklik hoş olmayan ve tehlikeli olduğu için göz ardı edilemez.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliği sıklıkla ağır yorgunluk, vücut zayıflığı ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Eksik olan insanlar, normal işlevleri en iyi şekilde yerine getiremezler. Üstelik kadınlar ve çocukların erkeklerden daha fazla demirine ihtiyacı vardır ve anemi onları özellikle zorlar. Ciddi yetersizlik, kırılganlığa ve dil bölgesinde ekstra pürüzsüzlüğe neden olan ilerleyici cilt rahatsızlıklarına neden olabilir. Demir ve protein gerektiren enzimatik süreçler olmaz ve vücut metabolizması yavaşlar veya hatta kapanabilir. Anemi, en yaygın küresel beslenme eksikliği olarak düşünülür.

Demirin Önemli Kaynakları

Demir hem vejetaryen hem de non-heme olarak sınıflandırılan vejetaryen olmayan gıdalarda bulunur. Baklagiller, mercimek, soya fasulyesi, kepekli tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, ekmek, ıspanak, şalgam, filizi, brokoli ve kuru meyveler de iyi bir demir içeriğine sahiptir. Tabletten ve takviyelerini de alabilirsiniz. Anemik hastalara genellikle doktorlar tarafından ek tabletler veya tonikler önerilir. İyi düzeyde C vitamini içeren yiyecek maddeleri deki demir vücut tarafından emilir. Örneğin, üzerine domates dilimleri olan bir burger yemek, burger ekmeğinden hem demir içeriğinin emilmesini artırabilir. Portakal suyu gibi narenciye ve meyve suları emiliminde de yardımcı olabilir.

Demirin Sağlık Faydaları

Demir hangi besinlerde bulunur, insan beslenmesinde dengeli bir miktarda tüketildiğinde, bir takım avantajlar sağlamak için mükemmeldir ve bunlar aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Hemoglobin Oluşumunu Artırır

Hemoglobin oluşumu bu maddenin başlıca fonksiyonudur. Sadece bu değil, hemoglobinin bir parçası olduğu için vücut hücrelerine oksijen taşınmasına yardımcı olur. Ek hemoglobin hayati derecede önemlidir çünkü insanlar kan kaybetme eğiliminde, iç ve dış yaralanmalar yoluyla çeşitli şekillerde kan kaybetme eğilimindedirler. Özellikle, kadınlar menstruasyon yıllarında her ay önemli miktarda kan kaybederler, bu da kadınların anemiden erkeklerden daha fazla şüphelenmesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Kas Fonksiyonunu Geliştirir

Demir hangi besinlerde bulunur, Kas sağlığı için hayati bir unsurdur. Kas dokularında bulunur ve kasların kasılması için gerekli olan oksijenin sağlanmasına yardımcı olur. Bu olmadan, kasları tonlarını ve esnekliğini kaybeder; Kas zayıflığı aneminin en belirgin belirtilerinden biridir.

Beyin Fonksiyonunu Artırır

Demir hangi besinlerde bulunur, Beynin artan gelişimi de demirin pek çok faydasından biridir. Kandaki oksijen desteğine yardımcı olduğu için beyin kan oksijeninin yaklaşık % 20’sini kullanır, bu doğrudan beyin sağlığı ve işlevleriyle ilgilidir. Beyindeki düzgün kan akışı bilişsel aktiviteyi tetikleyebilir demans ve Alzheimer hastalığı gibi bilişsel bozuklukları önlemek için yeni sinir yolları yaratmaya yardımcı olabilir, bu nedenle demir alımı ve ardından gelen beyin oksijenasyonu esastır.

Huzursuz Bacak Sendromu’nu tedavi eder

Demir eksikliği huzursuz bacak sendromunun nedenlerinden biridir. Kanın düşüklüğü bu durumun önemli bir sebebidir, bu nedenle doktor tavsiyesine göre gerekli seviyelerde takviyeleri düzgün olarak alması bu sorunu tedavi edebilir. Bu kas spazmına bağlıdır, bu da kasların eksikliğinin semptomlarından biri olabilir.

Vücut Sıcaklığını Düzenler

Demir hangi besinlerde bulunur, vücut ısısını düzenleyen önemli bir kolaylaştırıcıdır. İlginç bir gerçek, vücudun emme kapasitesine göre kendini düzenleyebilme özelliğine sahip olmasıdır. Vücut ısısını sabit tutmak, enzimatik ve metabolik işlevlerin en uygun ve verimli ortamlarında ve sıcaklıklarında gerçekleşebileceği anlamına gelir.

Oksijen Taşıyıcı

Demirin en önemli sağlık faydalarından biri, oksijen taşıyıcısı olarak görev yapması ve bu nedenle oksijenin bir vücut hücresinden diğerine aktarılmasına katılmasıdır. Oksijenin her organ sisteminde rutin fonksiyonları yerine getirmesi için gerekli olması nedeniyle, demirin hayati bir fonksiyonudur.

Demirin faydaları

Anemi Tedavisi

Demir hangi besinlerde bulunur, demir eksikliği anemisi adı verilen, insan vücudundaki eksikliğinden kaynaklanan ciddi bir bozukluğun tedavisinde yardımcı olur. Tüm dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen bu korkunç hastalığın önlenmesi sonucunda bu sağlık yararlarının çoğunun kaynağı burada. Gezegenimizdeki en yaygın beslenme eksikliği.

Kronik Hastalıkları Tedavi Ediyor

Demir hangi besinlerde bulunur, aynı zamanda böbrek yetmezliği anemisi ve bağırsak ve boşaltım sisteminin diğer kronik hastalıkları gibi kronik hastalıkların tedavisinde yardımcı olur. Bunlar, diğer demir işlevlerinin çoğu gibi, kanla mutlaka ilgili değildir; ancak dolaşım sistemini değil, vücudun tüm sistemleri boyunca hala gerekli olan bazı işlemlerin önemli bir parçası olduğunu unutmayın.

Kadınlarda Anemi Tedavisi

Demir hangi besinlerde bulunur, gebelik veya menstrüasyon sırasında kadınlarda oluşan anemi tedavisinde sağlık yararlarını da gösterebilir. Yeni kırmızı kan hücreleri, kaybedilenlerin yerini alması gerekir; bu nedenle, önemli miktarda kadın tüketmek, hayatlarının bu noktalarında kadınlar için gereklidir.

Nörotransmitter Sentezi

Aktif olarak dopamin, norepinefrin ve serotonin gibi bazı temel sinir ileticilerinin sentezinde yer alır. Bu kimyasallar, nöronları ve insan beynini içeren farklı faaliyetlerde önemli bir rol oynamaktadır.

Prediyaliz Anemisini Tedaviyor

Sağlık uzmanları tarafından, demirin predialysis anemi adı verilen başka bir anemi formunu tedavi edebildiği ileri sürülmektedir . Bununla birlikte, çok karmaşık ve tehlikeli olabileceği için bir tıp uzmanına danışmak iyi bir fikirdir.

Yorulmayı Önler

Demir hangi besinlerde bulunur, hem erkekler hem de kadınlarda görülebilen, açıklanamayan veya kronik yorgunluğun ortadan kaldırılmasını da içerir. Hemoglobinin önemli bir bileşenidir, eksikliği yorulmanın doğal bir nedenidir.

Bağışıklığı Arttırıyor

Demir hangi besinlerde bulunur, vücudun bağışıklık sistemine güç katmada önemli bir rol oynamaktadır. Böylelikle, vücut bir dizi hastalık ve enfeksiyona karşı mücadele edebilecek kadar yetkin hale getirilir. Kırmızı kan hücreleri hasarlı dokulara, organlara ve hücrelere oksijen sağlamak için gereklidir. O olmadan, hemoglobin olmaz; Hemoglobin olmadan oksijen olmaz. İyileşme süreci, bu temel besin maddesinin oluşmasını gerektirir.

Enerji Metabolizmasını Teşvik Ediyor

İnsan vücudundaki enerji metabolizmasına önemli bir katılımcıdır. Bu işlem, tüketilen gıdanın enerjisinin nasıl ayıklandığı ve daha sonra farklı vücut bölümlerine dağıtıldığı şeklindedir.

Organ Sistemlerini Destekler

Demir hangi besinlerde bulunur, çeşitli enzimatik sistemlerin ve miyoglobin, sitokromlar ve katalaz gibi diğer önemli unsurların en önemli bileşeni olur. Bu düzgün çalışmazsa, bir takım organ sistemleri yavaşlar.

Uykusuzluk Muamelesi yapar

Uykusuzluğun tedavisinde faydalıdır ve sirkadiyen ritimlerini düzenleyerek insanların uyku alışkanlıklarını ve kalitesini geliştirir. Doğru kırmızı kan hücresi sayısı, kan basıncında daha az dalgalanma ile sonuçlanabilir ve bu geceler insanların uyanık kalmasına neden olabilir.

Konsantrasyonu Geliştirir

Demir hangi besinlerde bulunur, yeterli miktarda tüketildiğinde konsantrasyonun iyileşmesine yardımcı olabilir ve bilişsel ve zihinsel performansı artıracaktır. Demirin kırmızı kan hücresi aktivitesi nedeniyle beyindeki artmış kan akışı, bu önemli fayda ile sonuçlanır.

 

Bir cevap yazın

Top