Buradasınız
Anasayfa > Bitkiler > Diyet Lifi ve Şaşırtıcı Faydaları

Diyet Lifi ve Şaşırtıcı Faydaları

Diyet lifi

Diyet lifi, başlıca faydaları esas olarak insan sindirim sistemi ile ilişkilidir. Bununla birlikte, aynı zamanda lif yararları da yüksek kolesterol, kalp sorunları, kabızlık, kanser, diyabet, obezite ve toksisite, kanser, hemoroidler ve cilt hastalıklarından kurtulmayı içerir. Lif, sindirimde çok önemli bir rol oynar ve kabızlığı, ishali, divertikülozu ve irritabl bağırsak sendromunu önlemeye yardımcı olur. Glikoz emiliminde yiyecek bulmacasını ve diğer yardımcıları yapar, böylece şeker normal kan şekeri düzeylerini koruyarak kan hücrelerine yavaş ve hatta hızla girer. Ayrıca kolonun astarını beslemeye yardımcı olan hayati organik asitler üretir.

Diyet Lifi Nedir?

Diyet lifi, Yığın veya kaba yem olarak da bilinen diyet lifi, bitki tarafından sindirilemeyen veya emilemeyen kısımdır. Daha küçük besinlere parçalanamayan bir karbonhidrat türüdür. Önemli bir değişiklik yapmadan insan sindirim sisteminden geçer. Lifli maddeler yeme sürecini yavaşlatır ve gıdada yumurta bırakmayı önler. Harvard Halk Sağlığı Okulu’na göre, insan beslenmesinin en besleyici bileşenlerinden biridir.

Elyaf sadece meyveler, baklagiller, yapraklı sebzeler ve yulaf ezmesi gibi bitki bazlı gıdalarda bulunur. Maksimum sağlık faydaları elde etmek için diyette farklı lifli gıda türlerini içermesi önemlidir.

Lif Türleri ve Önemli Kaynaklar

Lif genellikle iki kategoriye ayrılır, yani:

Çözünmez lif: Bu, suda çözünmez olan ve müshil olarak kullanılabilen bitki hücrelerinden yapılır. Bu tip lifler, meyve tohumlarında ve derilerinde (yani her zaman kabuklarını yer), tam buğday ekmeği ve kahverengi pirinçte bulunur.

Çözünebilir lif: Suda çözünen ve vücutta kolesterol ve kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olan karbonhidratlardan yapılır. Bu tür lifler bakımından zengin besinler, yulaf ezmesi, fındık, fasulye, elma ve yaban mersini içerir.

En Zengin Lif Kaynaklarından Bazıları

Sebzeler – brokoli, bezelye, ıspanak ve enginar

Meyveler – böğürtlen, ahududu, armut, kuru erik ve avokado

Tahıllar – tam buğday, arpa, yulaf ezmesi ve kepek gevreği

Fındık – badem, Brezilya fıstığı, antep fıstığı, yer fıstığı ve ceviz

Fasulye – mercimek, siyah fasulye, lima fasulyesi ve barbunya fasulyesi

Diyet Lifi ve Sağlığa Faydaları

Diyet lifi, birçok hastalığın önlenmesi ve tedavi edilmesine yardımcı olur. Önemli sağlık faydalarından bazıları şunlardır:

Kabızlığı Önler

Diyet lifi, en önemli kullanımı yiyecekleri sindirmektir. Lifli maddeler dışkıya önemli miktarda ekler. Dışkının büyük ve yumuşak hale gelmesine yardımcı olur, böylece bağırsak yolundan geçmeyi kolaylaştırır. Lif bakımından zengin gıdalar tüketmek kabızlığın iyileşmesine yardımcı olabilir ve bu rahatsızlığın bir sonucu olarak sıklıkla ortaya çıkabilecek birçok ciddi sağlık durumundan kaçınmaya yardımcı olur.

İshal

Diyet lifi, bağırsak sularını normalize ederek ve ince bağırsakta daha iyi mukus salgılanmasına yardımcı olarak ılımlı ishali tedavi eder. Sindirim sistemindeki aşırı suyu bağırsak firmasını ve hareketini yavaşlatır. Bu nedenle, diyareden muzdarip olduğunda diyetinize çözünür diyet lifi ekleyin.

IBS

Çalışmalar, IBS’den muzdarip hastaların diyetine küme çekirdeği veya guar ve kepek eklenmesi, dışkı sıklığını düzenleyen ve belirtilerinden rahatlamaya yardımcı olduğunu göstermiştir. İkincisi, daha hızlı etki gösterdiği için test denekleri tarafından daha çok tercih edilir.

Kolesterolü Kontrol Eder

Keten tohumu diyet lif tüketiminin vücuttaki plazma ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve yağ atılımını artırdığı gösterilmiştir. Ayrıca enerji dengesinin korunmasında da rol oynarlar.

Diyet lifi

Diyabet Kontrol Eder

Normalize kan şekeri seviyeleri, diyabet riskini azaltmak için gereklidir. Diyabetikler, lifli gıdaların alımından dolayı glukoz düzeylerinde daha sonra azalma yaşarlar.

Divertikülozis

Lif, gıdaların bağırsak yoluyla geçmesini hızlandırır, böylece kabızlık veya divertiküloz bozukluklarını önler. Zehirli atık malzemeler de yumuşak ve kolay dışkı ile sistemden kolayca temizlenir.

Hemoroidleri Tedavi Eder

Diyet lifinin eklenmesi iç kanama ve hemoroidleri iyileştirdiğini göstermiştir. Tedavi daha uzun sürebilir. Bu, invazif tedaviyi tercih etmeyen hastalara bir alternatif olabilir.

Kilo Kaybı

Son derece lifli yiyecekler diğer gıda maddelerine göre daha zordur. Diyet uzmanlarının rehberliği altında alınan lifli yiyecekler, tam bir mide hissi verir ve daha fazla yemek yeme isteğini frenler. Bu, kilolarını azaltmak ve yeme alışkanlıklarını acıkmadan kontrol etmek isteyen insanlara yardımcı olur!

Kalp Hastalıkları Tedavisi

Arpa, fasulye ve mercimek gibi çözünür lif içeren gıdalar, kolesterol düzeyleri ve kalbin normal işleyişi üzerinde iyi bir etkiye sahiptir. Turunçgillerin de insan sistemi üzerinde benzer etkileri vardır.

Kanseri Önler

Tıbbi uzmanlar lifli gıda alımının kolon kanserine, göğüs kanserine ve yumurtalık kanserine karşı korunmasında yardımcı olduğunu ileri sürmektedir. Bu bulguları doğrulamak için önemli araştırmalar halen devam etmektedir.

Kemik Sağlığını Geliştirir

Fiber ayrıca çocuklarda ve ergenlerde kemik mineral yoğunluğunun geliştirilmesine yardımcı olur. Sağlıklı kemikler elde etmek için, diyetinize çözünür lifler eklediğinizden emin olun.

Cilt Bakımı

Mantar ve mayaların deri gözenekleri yoluyla atılması akneye neden olabilir. Diyetinize lif eklemek, özellikle de bitki çekirdeği türü olan psyllium kabuğu, dışkı yoluyla dışkılanmasını sağlar. Böylece cilt bakımında yardımcı oluyor.

Önerilen Günlük Tüketim

ABD Beslenme Rehberi’nin 2015-2020 baskısına göre lif miktarı yaş ve toplam günlük kalori alımına bağlıdır. Erkekler günde 28 ila 34 gram liflere ihtiyaç duyarlar ve kadınların 18 ila 50 yaşları arasında günde 22 ila 28 gram liflere ihtiyacı vardır. Verilen diğer bir genel kılavuz, diyetinizdeki her 1000 kalori için 14 gram liftir.

Bu nedenle, sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak yüksek lifli yiyeceklerinizin olduğundan emin olun. İşte lif alımını arttırmak için bazı öneriler,

Günde en az beş porsiyon meyve ve sebze yiyin

Tam tahıllar ile ikame rafine tahıllar

Kahvaltıda yulaf ezmesi, tam tahıl gevreği veya kepek gevreği yeyin

En az haftada bir kez fasulye, bezelye veya mercimek yeyin

Patates cipsi veya şeker gibi daha az sağlıklı atıştırmalıklar için ikame fındık veya patlamış mısır

Dikkat: Çok fazla lif, beta-karoten gibi demir ve antioksidanlar gibi minerallerin emilimini engelleyebildiğinden besinsel eksikliğe neden olabilir. Yüksek lifli bir diyete atlamayın. Bunun yerine, doktorunuza yüksek miktarda lifin diyetinize nasıl dahil edileceğine dair bilgi alın ve kendiniz için lif ve sıvıların etkili bir sindirim için elinize geçmesini sağlayın.

Bir cevap yazın

Top