Buradasınız
Anasayfa > Sebzeler > Domates Suyunun Faydaları

Domates Suyunun Faydaları

Domates suyunun faydaları

Domates suyunun faydaları, yüzyıllardır domatesler son derece popüler sebzelerdir, meyve suyu olarak dünyanın her yerinde bulunan değerli bir elyaftır. Domates suyu, Solanum lycopersicum olarak bilinen domateslerden elde edilir, ancak dünyanın neresinde büyüdüğüne bağlı olarak birçok farklı çeşit ve boyutta domates vardır. Domateslerin büyük çoğunluğu, üzüm büyüklüğünden patates boyutuna kadar, renk ve boyut olarak kırmızı renktedir. Bazıları daha da büyüyebilir! Bu çok yıllık bitkiler, çok değerli bir ürün olduğu Meksika’ya özgü olsa da, farklı ortamlarda büyümek için nispeten kolaydır. Domates ve bunların suyu likopen ve diğer çeşitli karotenoidler, yanı sıra çok sayıda fitokimyasallar olarak zengin bir kaynağa sahiptir A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, magnezyumdemir ve kalsiyum sayısız sağlık koşulları için etkili bir tedavi ve takviyesi sebzesidir.

Domates suyunun faydaları, genellikle dünyanın dört bir yanındaki mağazalarda satılıyor, ancak çoğu insan kendi domates suyunu evde yapmayı tercih ediyor, bu da % 100 meyve suyu, hiçbir katkı maddesi içermeyecektir. Aslında, çoğu uzman kendiniz yapabiliyorsanız bir mağazada domates suyu almamanızı tavsiye eder. Pek çok insan meyvelerin meyve  sularında besin maddelerinin bir kısmını yitirdiğini düşünürken , domates suyu aslında meyve suyu oluşturma işleminden dolayı besin açısından daha fazla biyo yararlanım sağlar. Bu, domates suyunun faydaları nın genel sağlığınız için daha da etkili olduğu anlamına gelir ve aşağıda sıralanan birçok etkileyici faydaya yol açar.

Domates Suyunun Faydaları Nelerdir

Domates suyunun faydaları, arasında sindirimin iyileştirilmesi, vücutta toksisite düzeylerinin düşürülmesi, kolesterolün bastırılması, kemik direncinin arttırılması, vizyona yardımcı olması, belirli kanserlerin önlenmesi, kalp-damar sağlığının desteklenmesi ve iltihaplanmanın azaltılması yer almaktadır.

Obeziteyle Savaşır

Domates suyunun faydaları, yüksek lif içeriği ve besin maddesi yoğunluğu, onu çok doyurucu bir içecek haline getirebilir. Aslında, bir bardak kalın domates suyunu içmek genellikle kendi içinde bir yemek gibi hissedebilir! Bu meyve suyu, leptin, doyma hormonu salgılanmasını hızlandırabilir, bu da öğünler arasında aşırı yeme ve atıştırmayı önleyerek kilo kaybına yardımcı olur.

Kolesterol Düşürücü

Domates suyuna dahil edilen diyet lifi, atardamarlarınızı temizleyebilecek ve kardiyovasküler sağlığınızı artırabilen negatif (LDL) kolesterol seviyenizi önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca, bu meyve suyundaki bazı B vitaminleri de kalp sağlığını optimize eder ve plak birikmesine direnmek için kan damarı duvarlarını güçlendirir.

Kanseri Önler

Likopen, domateslere imza rengini vermekten fazlasını yapar; çeşitli kanserlerin önlenmesine de yardımcı olabilir. Diğer karotenoid antioksidanlar ile birlikte, likopen vücutta hücresel mutasyona ve oksidatif strese katkıda bulunan serbest radikalleri araştırıp nötralize edebilir. Daha spesifik olarak, araştırmalar, domates suyunun bireyin pankreas kanseri riskini önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Kolesterol seviyelerini düşürmenin yanı sıra, Domates suyunun faydaları, kan damarlarına zarar verebilen ve normal kalp fonksiyonunu kesebilen homosistein nötralize edilir. Bu meyve suyunda bulunan bitkisel besin maddeleri de kan pıhtılaşmasını engelleyerek kalp krizi ve felç riskini azaltabilir.

Inflamatuarı Azaltır

Enflamatuar durumlar, bağırsak ve eklemlerden kaslara, baş ve organ sistem dokularından vücudun herhangi bir bölümüne saldırabilir. Çalışmalar domates suyundaki antioksidanların anti-enflamatuar etkilere sahip olduğunu  göstermiştir, bunu güne başlamak için mükemmel bir meyve suyu haline getirir ve gün boyu ağrısız ve rahat bir gün geçirirsiniz!

Domates suyunun faydaları

Vizyonu Korur

Bu meyve suyunda bulunan yüksek A vitamini seviyeleri, görme sağlığının korunmasına ve yardımcı olabileceği anlamına gelir. A vitamini bir antioksidan olarak işlev görür  ve retinanın merkezindeki oksidatif stresi azaltır, böylece yaşlandıkça vizyonumuzu destekler ve kataraktların başlamasını yavaşlatır.

Kemik Mineral Yoğunluğunu Artırır

Belirgin potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum seviyeleri ile Domates suyunun faydaları,  doğal olarak daha sağlıklı kemiklere ve daha fazla  kemik mineral yoğunluğuna bağlıdır. Bu, insanlar yaşlandıkça veya mineral eksiklikleri veya yeme bozukluğu gibi osteoporoz için başka risk faktörleriniz varsa mükemmeldir.

Vücudunuzu Detoksifiye Eder

Beta-karoten ve kükürt gibi domates suyundaki aktif bileşenlerden bazıları, böbreklerin ve karaciğerin aktivitesini uyararak, detoksifikasyon sürecini hızlandırmaya yardımcı olur, aşırı tuzları ve yağları daha fazla ortadan kaldıran idrara çıkmayı arttırır.

Sindirimi Artırır

Domates suyunun faydaları, iyi bir lif miktarına sahip olduğundan peristaltik hareketi artırarak aynı zamanda safra üretimini uyararak bu gibi sorunları ortadan kaldırırken, ve sindirim verimliliği artırarak kabızlık, kramp, şişkinlik ve daha fazlasını önler.

Domates Suyu Nasıl Yapılır?

Domates suyu hemen hemen her markette mevcut olsa da, birçok kişi bunu evde yapmayı tercih ediyor, bu da yapılması zor değil! İhtiyacınız olan tek şey, satın aldığınız çeşitlerin içinde yer alan diğer katkı maddeleri veya tuzların çoğu olmaksızın, lezzetli, doyurucu bir içecek için bazı domates, soğan ve baharatlardır.

Yemek Tarifi

Malzemeler:

6-8 büyük domates, özlü ve doğranmış
kereviz sapı, doğranmış
1/4 fincan soğan, doğranmış
2 yemek kaşığı şeker
1 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı biber

Adım 1 – Tüm malzemeleri büyük bir tencereye ekleyin ve kaynatın.
Adım 2 – Kıvamı bir çorba gibi olmalıdır. (yaklaşık 20 dakika)
Adım 3 – Karışımın soğumasını bekleyin, ardından bir karıştırıcıya ekleyin.
Adım 4 – Düzgün tutarlılık için iyice karıştırın.
Adım 5 – Keyfini çıkarın!

Not: Bu tarif, 3-4 porsiyon domates suyu yapar. Suyu soğutun ve servis yapmadan önce iyice çalkalayın.

Domates Suyunun Yan Etkileri

Domates suyunun, kardiyovasküler riskler, mide rahatsızlığı ve cilt rengi değişiklikleri dahil olmak üzere diyetinizin önemli bir bölümünü yapmadan önce düşünmeniz gereken birkaç potansiyel yan etkisi vardır.

Kalp Sağlığı –  Satın aldığınız domates suyunun yüksek sodyum seviyeleri olabilir, ancak evde yaptığınız domates suyu bile bu mineralin ölçülebilir bir miktarına sahip olacaktır. Sorumlu dozlarda, sodyum, kalp sağlığı için çok önemlidir, ancak yüksek miktarlarda, yüksek tansiyona ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Zaten yüksek tansiyon hastasıysanız, bu suyu ılımlı olarak için.

Gastrointestinal Sorunlar –  Domates suyu az miktarda kötü olmayan oldukça asidiktir, ancak büyük miktarlarda tüketildiğinde sindirim rahatsızlığı, şişkinlik, kramp ve ishale neden olabilir . Günde 1 bardak domates suyu sağlığınız için faydalıdır; aşırıya kaçmaya gerek yok!

Ten Rengi – Domateslerin bu kadar zengin ve çekici bir renge sahip olmasının nedeni, yüksek miktarda likopen içeriğidir, ancak büyük miktarlarda tüketildiğinde, bu renk de pigmentlerinizi etkilemeye başlayabilir! Cildinize turuncu veya kırmızı bir renk görmeye başlarsanız, domates suyu tüketiminizi azaltmalısınız.

Bir cevap yazın

Top