Buradasınız
Anasayfa > Mineraller > E Vitamini Nedir ve Nelerde Bulunur

E Vitamini Nedir ve Nelerde Bulunur

e vitamini nedir

E vitamini nedir, E vitamini yiyecekleri yemek, birçok sağlıklı diyetin doğal bir parçasıdır, ancak ekstra takviye gerektirenler için, bu temel besin için en iyi kaynakların ne olduğunu bilmek önemlidir.

E vitamini nedir, hem tokoferol hem de tokotrienoller dahil olmak üzere bir grup bileşik için geniş bir terimdir ve her sağlıklı diyetin önemli bir parçasıdır. Orada olmasına rağmen  birden fazla form  arasında vitamini E bizim diyet için en yaygın alfa-tokoferol, ardından tokoferol vardır. Bu vitaminlerin en önemli detayı, besleyiciye insan sağlığında önemli bir yer veren, suda çözünebilen antioksidanlar olarak rol verilmiştirler.

E vitamini nedir, cildin korunmasında ve oksidatif stresin azaltılmasında yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kırmızı kan hücrelerini oluşturmak ve bağışıklık sisteminin işlevini kontrol etmek için de gereklidir. Bu vitamin ayrıca hücresel iletişimde önemli bir rol oynar ve kalp hastalığı, kanser ve belirli nörodejeneratif hastalıklar riskini azaltabilir. Bu vitamin için günlük ihtiyaç yaklaşık 15-20 miligram alfa-tokoferol çeşididir.

E Vitamini Nedir ve Hangi Gıdalarda Bulunur

En iyi E vitamini gıdalar şunlardır ıspanakbademhurma yağı, tatlı patatesbutternut squash, fıstıkbrokolikuşkonmaz, zeytinyağı ve karides diğerleri arasındadır.

Tatlı Patates

E vitamini nedir, Yağda çok düşük olmasına rağmen, tek bir orta boy  tatlı patates, E vitamini için günlük ihtiyacın % 25’inden fazlasını sağlar. Ayrıca diyet lif, demirpotasyum ve beta- karoten, önemli bir antioksidandır .

Ay Çekirdeği

E vitamini nedir, 1/4 fincan ayçiçeği çekirdeği, her gün ihtiyacınız olan E vitamini miktarının % 80’inden fazlasını sağlar, diğerlerinin yanı sıra iyi miktarda sağlıklı yağlar, diyet lifibakırmanganezselenyum ve fosfor içerir.

Bal Kabaği

Bal kabağı ezmesi fazla yüksek miktarlarına ilave olarak, bir gün için toplam tokoferol alımının % 10 A vitamini, luteinzeaksantin oksidatif önlemek için bu mükemmel bir yemek yapma, ve beta-karoten stres ve kronik iltihaba karşı savaşır.

Zeytin Yağı

Yemeklerinize bir çorba kaşığı zeytinyağı eklerseniz, E vitamini için günlük gereksinimin % 10’undan fazlasını, çeşitli omega-3 yağ asitleri ile birlikte, hem antioksidan hem de anti-inflamatuar koruma sağlayarak kazanacaksınız.

Yer Fıstığı

Yüksek yağlı gıdalar yemek genellikle iyi miktarda E vitamini sağlar ve yer fıstığı bir istisna değildir. Bir avuçtan daha az olan 1/4 bardak fıstık, her gün ihtiyacınız olan tokoferol alımının % 20’sini, yüksek seviyede bakır, B vitaminleri ve molibden sunar.

Brokoli

E vitamini nedir, 1 fincan brokoli yemek , E vitamini için günlük alımınızın % 15’ini, diğer mineraller, vitaminler ve antioksidanların yanı sıra diyet lifi ile birlikte, brokoli‘yi yiyebileceğiniz en iyi E vitamini gıdalarından biri haline getirme anlamına gelir.

e vitamini nedir

Kuşkonmaz

E vitamini nedir, Brokoli’ye benzer şekilde, bu sebze bir fincan gün için E vitamini yaklaşık % 18, ancak aynı zamanda selenyum ve çinko gibi bağışıklık sistemi ve cilt sağlığını yardımcı diğer antioksidanlar sunuyor.

Avokado

Sağlıklı yağlar ve protein ile paketlenmiş, bir avokado’nun 1 / 2’si de günlük E vitamini ihtiyacınızın % 5’inden fazlasını sağlar.

Badem

Bu fındıklar, her 1/4 bardakta ihtiyacınız olan E vitamininin yaklaşık% 40’ını içerir.

Ispanak

Bu yeşil yapraklı sebze, her gün ihtiyacınız olan E vitamininin % 25’ini, etkileyici konsantrasyonlarda diyet lifi, A vitamini, K vitamini ve B vitaminleri ile birlikte sunar.

Badem

Bu fındıklar, her 1/4 bardakta ihtiyacınız olan E vitamininin yaklaşık % 40’ını içerir.

Bir cevap yazın

Top