Buradasınız
Anasayfa > Mineraller > Folat ve Folik Asit Nelerdir

Folat ve Folik Asit Nelerdir

Folat

Folat, ve folik asitin düzenli tartışmasında, birçok benzerlik vardır, ancak anlamanız gereken birkaç temel farklılık vardır.

Folat ve Folik Asit

Folat, ve folik asit aynı madalyonun iki yüzüdür – B9 vitamini, ancak farklılıkları önemlidir ve kullanmayı seçtiğiniz türü etkileyebilir.

Folat: B9 vitamininin doğal şeklidir.

Folik asit: B9 vitamininin sentetik şeklidir ve ayrıca pteroilmonoglutamik asit olarak bilinir.

Folat ve Folik Asit Kaynakları

Folat: Kuşkonmaz, avakado, brokoli, bezelye, ıspanak ve karaciğer gibi çeşitli gıdalarda bulunabilir. Bazı gıdalar folat ile takviye edilirken, bu, folik asitle yapay olarak güçlendirilmiş gıdalardan çok daha az yaygındır.

Folik Asit: Temel olarak bir takviye olarak ya da kahvaltılık gevrekler, makarna ve ekmek gibi “zenginleştirilmiş” etiketli işlenmiş gıda ürünlerine eklenir. Bu, özellikle ABD ve Kanada gibi yerlerde, gıdaların takviye edilmesinin gerekli olduğu, dünyanın birçok yerinde gıdaları takviye etmek için kullanılan B9 vitamini türüdür.

Vücutta Metabolizma

Folat: Vitaminin bu versiyonu kan dolaşımına girmeden önce, bazı önemli enzimlerin yardımıyla sindirim sistemi içinde aktif bir forma dönüştürülür.  Folat vücut tarafından oldukça hızlı bir oranda emilir ve metabolize olur, bu nedenle vücut etrafında akan metabolizmasız folat fazlalığı yoktur.

Folik Asit: Sorun, folik asitin folat gibi sindirim sisteminde metabolize edilmemesidir. Bunun yerine, folik asit, enzimatik reaksiyonların aktif bir form oluşturmaya başlayabileceği karaciğere taşınmalıdır. Bununla birlikte, bu, kan dolaşımında yüksek düzeyde metabolize olmayan folik asit ile sonuçlanan yavaş bir işlemdir.

Hangisi Daha İyi?

B9 Vitamini en sağlıklı kaynağı, vitaminin doğal bir formu olduğu ve vücut tarafından kolayca metabolize edildiği için folattır. Öte yandan, vücutta folik asit birikmesi çok kolay olabilir.

Folik asit geleneksel olarak doğum öncesi ek olarak ve erken gebelik sırasında yeni doğanların nöral tüp defektlerinden korunmasına yardımcı olduğu için reçetelenmiştir. Bununla birlikte, çoğu gıda şu anda folik asit ile takviye edilmektedir.

Çalışmalar, metabolize olmayan folik asitin, kanser riskinin artması veya B12 eksikliğinin maskelemesi gibi vücut üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini göstermektedir.

Ayrıca, yüksek folik asitli yiyecekler yiyen ve folik asit takviyesi yapan gebeler için bu durum sağlıksız bir seviye ve çeşitli yan etkiler yaratabilir.

En iyi çözüm, yapraklı yeşillikler gibi folat bakımından zengin gıdalar yoluyla B9 vitaminine ulaşmak ve sadece doktorunuz tarafından önerildiği takdirde folik asit takviyesi almaktır.

Bir cevap yazın

Top