Buradasınız
Anasayfa > Mineraller > K Vitamini Nedir ve İnanılmaz Faydaları

K Vitamini Nedir ve İnanılmaz Faydaları

K vitamini nedir

K vitamini nedir, sağlığa faydaları arasında sağlıklı bir kalp, osteoporozun önlenmesi, menstrüel ağrıdan kurtulma,  kanser riskinin azaltılması, iç kanamadan korunma, biliyer tıkanıklığın önlenmesi ve adet akışının azalması sayılabilir.

K Vitamin nedir, mevcut olan bir yağda eriyen vitamin olarak kabul edilir bağırsak bölgesinin insan vücudunun Bu vitaminin oynadığı en önemli rol, kan pıhtılaşmasını kontrol etmek ve yaralanma sırasında kan kaybını önlemektir. Aynı zamanda, sağlıklı kemiklerin oluşumuna ve korunmasına yardımcı olan gıdadan kalsiyum içeriğinin emilmesine yardımcı olur.

K Vitamini Nedir ve Eksikliği

Bebeklerde genellikle bir K vitamini eksikliği bulunur, çünkü plasenta bu besleyicinin çok iyi bir taşıyıcısı değildir, dolayısıyla K vitamini eksikliği kanaması (VKDB) gibi durumların gelişmesine neden olur. Bir K vitamini eksikliği, kolayca osteoporoz veya ciddi bir kalp rahatsızlığına dönüşebilir.

Türleri

K vitamini, 2- metil -naftokinon türevlerini içeren bir gruptan oluşur. Bu vitaminin üç önemli şekli, bağırsakta bulunan doğal bakteriler ve K3 (menadion) tarafından oluşturulan K1 (fitotoniyon, fillokinon, fitoadiyon), K2 (menaquinon) ‘dır.

K Vitamini Açısından Zengin Gıdalar

K vitamini açısından zengin gıdaların bir listesi aşağıdakileri içerir.

K Vitamini Sağlık Faydaları

K vitaminin sağlık yararları şunlardır:

Osteoporozu Önler

K vitamini nedir, osteoporozun önlenmesinde ve kemik mineral yoğunluğunun kaybında önemli bir rol oynar. Yapraklı sebzeler, yeşil lahana, brokoli, ıspanak, brüksel lahanası ve marul, hepsi bu vitamin bakımından zengin olup, belirtileri ve semptomları önlemeye yardımcı olur. İnek sütü bile bu vitaminin iyi ve zengin bir kaynağıdır ve kemik mineral yoğunluğunun geliştirilmesine yardımcı olur. Osteoporozun ana semptomu kemik yoğunluğunun azalmasıdır. Genellikle elli yaşından sonra ortaya çıkar ve birçok menopoz sonrası kadında bulunur. Kemik maksimum güce bireyin yaşı 20-30’a ulaştığında ulaşır ve bu tepe zamanı, kemik oluşumu zayıflamaya başlar ve kemik mineral yoğunluğu azalır.

Kan Pıhtılaşmasını Azaltır

K vitamini nedir, vücudun etrafında kalsiyum taşıyarak kan pıhtılaşmasının düzenlenmesinde yardımcı olur. Kan damarlarındaki yırtık nedeniyle yaralanma anında meydana gelen protrombinin birleşmesinde önemli bir rol oynar. Protein Z, hücre zarlarında bulunan fosfolipidlerle bir ilişkiyi teşvik etmek için trombin tarafından gerçekleştirilen etkinin arttırılmasına yardımcı olur. Ayrıca miyelodis plastik sendromların tedavisinde de yardımcı olur. Bu vitamin kan arttırır.

Kalp Sağlığını Geliştirir

K vitamini nedir, arteriyel kalsifikasyonun güçlü bir inhibitörüdür. Kalp duvarlarındaki kalsiyum birikimini önler ve kalp krizi ve felç riskini azaltır.

Aşırı Adet Akışını Azaltır

K vitamini eksikliği, aşırı adet kanaması geçiren bir durumu yol açabilir. Bu nedenle yeterli miktarda vitamin k alımı önemlidir ve kan akışını azaltacaktır.

Kanseri Önler

K vitamini takviyeleri önlemek için bilinen tümör büyümesini de kanser hastalarında, Araştırma çalışmalarına göre, kolon, prostat, nazal ve oral kanserlerden muzdarip hastalarda iyileşmeyi desteklemektedir.

İç Kanamayı Önler

K vitamini nedir, karaciğerde kanama tehdidini azaltmaya, yetersiz besin emilimi, sarılık veya uzun süreli antibiyotik veya aspirin kullanımı kombinasyonuna yardımcı olur bağlantılı sorunların bir kısmı gastrointestinal nedeniyle bu vitaminin bir azalmasıyla sistemi engeller, döküm deliği içerir Crohn ‘s hastalığı, ve kolit bunlar, bu vitaminin azaltılmış içeriğinden kaynaklanıyor.

K vitamini nedir

Bilişsel Sağlığı Geliştirir

Vitamin k beyin gelişiminde ve bilişsel işlevlerin iyileştirilmesinde önemli rol oynar. Ayrıca, Alzheimer’ın yaşlı insanlardaki dejeneratif rahatsızlıkların, epizodik hafızalarını geliştirerek önlenmesinden de sorumludur.

Menstrüel Ağrıyı Azaltır

K vitamini nedir, hormonların optimal işleyişini, ilgili adet çürümesinin azaltılmasında yardımcı olarak, adet döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur.

Gebelikte Bulantıları Hafifletir

Kusma ve bulantıdan muzdarip olan gebe kadınlar genellikle K vitamini eksiktir. Bu vitamin alımı yetmiş iki saatten daha az sürede rahatlama sağlayarak ve bu belirtilerin gelecekte hafif formlarını önleyerek iyi sonuçlar verecektir.

Bebeklerde Hemorajiyi Önler

Bu vitamin hemorajiyi önlemek için yeni doğuma enjekte edilir. Damlalar yoluyla K vitamini oral alımı da astımlı çocuklar için yararlıdır.

Bilier Obstrüksiyonu Önler

Oral antibiyotiklerle uzun süreli tedavi biliyer obstrüksiyona, çölyak hastalığına, bölgesel enterite ve ülseratif kolite neden olur ve K vitamini eksikliği nedeniyle daha da kötüleşir. Bu nedenle bu vitaminin düzenli olarak alınması bu komplikasyonların ortaya çıkmasını engelleyebilir.

Bağışıklık Sistemini Korur

K vitamini nedir, seviyelerini artırmak için, genç hindistan cevizi, kefir, koko-biyotik, çiğ kültürlü sebzeler, süt kefir, sıvı spirulina insan vücudu tarafından alımı çok faydalı olabilir. Bu, bu vitaminin içeriğinin arttırılmasına ve sindirim ve bağışıklık sistemlerinin korunmasına yardımcı olacaktır.

Kan Şekerini Düzenler

K vitamini kan şekeri düzeylerini düzenlemede ve diyabet geliştirme riskini azaltmada önemli bir rol oynar. K vitamini desteğinin, yaşlı erkeklerde diyabetin önlenmesinde kadınlara göre daha etkili olduğuna inanılmaktadır.

Önerilen Günlük Alım

Tavsiye edilen günlük K vitamini alımı doğumdan yetişkinliğe kadar değişir. Aşağıda ayrıntılı olarak tartışalım.

  • 6 aya kadar : 2.0 mcg
  • 7-12 ay        : 2.5 mcg
  • 1-3 yıl          : 30 mcg
  • 4-8 yaş        : 55 mcg
  • 9-13 yaş      : 60 mcg
  • 14-20 yaş    : 75 mcg
  • 20+ yıl         : 120 mcg

K Vitamininin Yan Etkileri

Herhangi bir takviye veya gıda ile, alınması gereken belirli bir önlem seviyesi vardır, aksi takdirde vücut üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Aşağıdakileri tartışalım.

  • Hamilelik :Hamile kadınlara, doktorları ile önceden görüşmeksizin günlük olarak K vitamini takviyesinden kaçınmaları önerilir.
  • İlaç Etkileşimi :Coumadin gibi kan inceltici ilaç kullanan kişiler de K vitamini açısından zengin yiyeceklerden kaçınmalı, çünkü bu onların tedavisine müdahale edecektir.
  • Kan Pıhtılaşması :Sadece K vitamininin alımını kaçınmalıdır kan pıhtılaşması yaşandığı anlarda çalışır. İnme veya kalp durması gibi ciddi rahatsızlıklara sahip geçmişiniz varsa, doktorunuza danışmadan K vitamini takviyesi almayın.

Bir cevap yazın

Top