Buradasınız
Anasayfa > Çay ve İçecekler > Kabızlık için Zeytinyağı

Kabızlık için Zeytinyağı

kabızlık

Kabızlık için zeytinyağı kullanmak, herkesin bir noktada deneyimlediği en rahatsız edici koşullardan biri için denenmiş ve güvenilir bir doğal çözümdür.

Kabızlık

Kabızlık, bir kişinin bağırsak hareketini geçmeye çalıştığı yaygın bir gastrointestinal problemdir. Her zaman banyoya gitmenin ihtiyacı olduğu gibi şişmiş, ağır ve rahatsız edici hissetmenize neden olabilir. Kabızlık için sayısız doğal ilaçlar olsa da, zeytinyağı en iyi ve en güvenilir olanlardan biridir. Kabızlık belirtilerinizi hızlı ve etkili bir şekilde temizleyebilmenin yanı sıra, çok çeşitli sağlık yararları da sağlayabilir.

Zeytinyağı kullanımı da genellikle kabızlık çeken bebekler için güvenlidir. Bu sorunu çözmek için ilaç veya doğal yol bulmak zor olabilir, ancak zeytinyağı çok küçük dozlarda yardımcı olabilir. Benzer şekilde, çocuk gelişmeye ve büyümeye devam ederken, hamile kadınlar kabızlığı çok sık yaşarlar. Hamileler için güvenli bir şekilde onaylanmış birkaç bitkisel ilaç olmasına rağmen, hamilelik kabızlığı için zeytinyağı genellikle reçete edilir.

Kabızlık için Zeytin Yağı Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağını kabızlık için kullanmanın birkaç yolu vardır, onu içmekten alıp günlük diyetinize daha yaratıcı şekillerde karıştırmaya kadar.

Zeytinyağı Çekimleri

Bazı insanlar bu lezzeti tatsız bulsalar da, aşağıdaki karışımlardan birini tercih etseler de, zeytinyağı suyu kabızlık için hızlı ve doğrudan bir çözüm olarak içebilirsiniz.

Zeytinyağı ve Limon Suyu

1 çorba kaşığı zeytinyağının 6-8 damla limon suyu ile karıştırılması, lezzeti biraz daha lezzetli hale getirirken, bağırsak hareketini daha da artıran limon suyu ve sitrik asitin sağlıklı faydalarını da ekleyebilir.

Meyve veya Sebzeli Zeytin Yağı

Salatalarınıza her zaman sağlıklı bir salata sosu olarak zeytinyağı ekleyebilir ve çoğu salata malzemesinin yüksek lifleri ile birleştiğinde, bu durum peristaltik hareketi hızlı bir şekilde uyarabilir ve kabızlık belirtilerinizi temizleyebilir.

Yoğurtlu Zeytin Yağı

Bir çorba kaşığı zeytinyağını 1 bardak yoğurtla karıştırmak harika bir atıştırmalıktır ve aynı zamanda da kabızlığı önlerken sindirim sağlığınızı ve probiyotik seviyelerini arttırmak için mükemmel bir yoldur. Daha da iyi etkiler için bu bileşime yüksek lifli meyveler de ekleyebilirsiniz.

Zeytinyağı Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Zeytinyağı, kabızlığı çeşitli şekillerde tedavi etmede yardımcı olabilir, dışkıyı yumuşatarak, safrayı serbest bırakarak, müshil olarak işlev görür, bu yüzden bağırsak zamanlarında sık sık “tıkanıklık” dönemine dönüşür.

Bile Release

Zeytinyağındaki aktif maddeler, sindirim sürecini kolaylaştırmaya, gıdaları daha verimli bir şekilde sindirmeye ve fekal maddenin normal hareketini teşvik etmeye yardımcı olan safranın salınmasını teşvik edebilir. Yeterince safra olmadan kabızlık veya hazımsızlık neredeyse garanti edilir.

Müshil

Doğal bir müshil olarak, zeytinyağı, bağırsağın yağlanmasına ve bağırsakta peristaltik hareketin tetiklenmesine yardımcı olabilir. Bu özellikle bağırsaklarınızı hızlıca temizlemenize yardımcı olabilir, özellikle de bu yağı günde 2-3 kez alırken bu durumdan muzdarip olur.

kabızlık

Bağırsak Dilatasyonu

Zeytinyağının yatıştırıcı doğası bağırsak genişlemesine yol açabilir, yani bağırsaklarınızdaki herhangi bir iltihap veya gerginlik azalır. Bu etkilenen dışkı ve zayıf sindirilmiş gıdaların dışkı maddesinin akışını engellemesini önleyecektir.

Dışkı Yumuşatıcı

Sert bir tabure, kabızlığın en büyük nedenlerinden biridir. Geçmek acı verici olabilir, birçok insanın banyoya gitmesine ve hatta korkmasına neden olur. Bu, vücudunuzda ek bir yedeklemeye neden olabilir, bu da daha fazla etkilenmiş bir dışkıya ve hatta daha da kötüye giden kabızlık belirtilerine yol açabilir.  Zeytinyağı dışkıyı yumuşattığı ve iltihaplı dokular veya hemoroidlerden muzdarip olsanız bile geçmeyi kolaylaştırır.

Sindirim Sistemi Uyarıcı

Safra kesesinde safra kesesi üretimini arttırmanın yanı sıra, bu yağda bulunan antioksidanlar da sindirim sürecini en iyi hale getirerek bağırsaktaki bakteriyel dengeyi geliştirebilir ve gereksiz bir tıkanıklık oluşmamasını sağlar.

Riskleri

Kabızlık için zeytinyağı kullanımı açık bir şekilde etkili olurken, bazı risk faktörleri ve dikkate alınması gereken yan etkiler, örneğin çok fazla alma ve ishal alma gibi veya diyetinizde ek yağ alımını göz önünde bulundurmamanız gibi.

İshal: Zeytinyağı doğal müshil niteliklere sahip olduğundan, Bu yağı kabızlık için kullanırken, küçük miktarlarla başlayın ve ılımlılıkta kullanın.

Yağ Alımı: Zeytinyağı sizin için iyidir, ancak yağda hala çok miktarda yağ vardır, bu da genel kolesterol seviyenizi etkileyebilir. Obezite ile mücadele ediyorsanız, bu yüksek yağlı yağı aldığınıza dikkat edin.

Bir cevap yazın

Top