Buradasınız
Anasayfa > Kilo Verme > Kızılcık Suyu ve İnanılmaz Faydaları

Kızılcık Suyu ve İnanılmaz Faydaları

Kızılcık suyu

Kızılcık suyu, sağlık yararları arasında idrar yolu enfeksiyonu, solunum bozuklukları, böbrek taşları, kanser ve kalp hastalıklarından kurtulma yer alır. Ayrıca, diş plağının neden olduğu diş eti hastalıklarının yanı sıra, mide rahatsızlıklarının ve diyabetin önlenmesinde de yararlıdır. Doğal olarak elde edilen bitki bileşikleri olan fitoesterler, meyve suyunda bulunur ve geniş bir sağlık problemini engellediği bulunmuştur.

Kızılcık Suyu Nedir?

Kızılcık suyu, yerli olarak doğada bulunun meyveleri olan kızılcıklardan yapılan meyve suyudur. Meyve suyu besin maddeleri açısından zengindir ve tıbbi ürünlerde olduğu kadar gıdalarda da kullanılır.

 Kızılcık, brokoli, ıspanak ve elma gibi diğer sebzelere ve meyvelere kıyasla muazzam miktarda antioksidan kapasiteye sahiptir.

Kızılcık Suyu Kullanımları

Meyve özünden  veya  kızılcık konsantresinden yapılan kızılcık suyu, çeşitli soslar  ve kızılcık suyu kokteylleri yapmak için kullanılır.

Meyve özü de yapmak için kullanılır, Kurutulmuş kızılcıklar da çok sağlıklı ve kahvaltılık gevrekler,  enerji çubukları, granola barlar, iz karışımları ile ya da keklere eklenebilir.

Kızılcık Suyu Besin Değerleri

Kızılcık suyu, enerji, protein, karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller sağlar. Kızılcık suyu antioksidanlar, C vitamini ve salisilik asit bakımından zengindir. Mineraller açısından kalsiyummagnezyumdemirfosforpotasyum içerir. Ayrıca thiamin, riboflavinniasin, B6 vitamini, E vitamini (alfa-tokoferol) gibi vitaminler içerir. Diğer besin maddeleri arasında  sodyumçinkoA vitamini, folat ve K vitamini bulunur.

Bardak başına daha az kalori içerek, kızılcık suyu beslenme yönergelerine çok uygundur. Kızılcık suyunda % 87 su içerir.

Kızılcık Suyu Sağlık Faydaları

Kızılcık suyu, uzun zamandır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kızılcıkların sağlık yararları aşağıdakileri içerir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

İdrar yolu enfeksiyonları idrarda normal seviyelerin üzerinde olan belirli mikroorganizmaların varlığına işaret eder. Bu enfeksiyonlar mesanede gelişebilir ve böbreklerde böbrek parankimine veya prostatta bakteriyel prostatite yol açan sistitlere neden olabilir.

Rutgers Üniversitesi’nde bir ekip tarafından yapılan çalışmalar, kızılcık suyunun anti-tutunma özelliklerine sahip olan ve bakterilerin mesanenin duvarlarındaki hücrelere bağlanmasını engelleyen proantosiyanidinler içerdiğini göstermiştir. Bu bileşikler bakterilerin daha fazla çoğalmasını ve idrar yoluyla vücuttan dışarı atmasını engeller.

Los Angeles Biyomedikal Araştırma Enstitüsündeki araştırmacılar,  kızılcık suyunun düzenli olarak içilmesinin, orta yaşlı ve gebe kadınlarda tekrarlayan ÜSE’lerin önlenmesine yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Kızılcık suyunun düzenli olarak alınmasının, hastanelerde idrar yolu hastalıklarına karşı bir koruma olarak diğer tedavilere tabi tutulan hastalar için de yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Elektif benign jinekolojik cerrahi geçiren kadınlar arasında İYE riskini azaltmada yararlıdır. The  Journal of Urology’de yayınlanan çalışma , kızılcık suyunun pediatrik idrar yolu enfeksiyonunu önlemede bile yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.  Bununla birlikte, enfeksiyona sahip olduğunuzda ve sadece önleyici bir önlem olduğunda, kızılcık suyu İYE’leri tedavi etmede etkili değildir.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Kızılcık suyu, kalbe bağlı hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve kardiyovasküler sağlığın korunmasında yardımcı olabilir. Flavonoidler, mevcut kızılcık antioksidan özelliklere sahiptir ve tehdidini azaltabilir.

Ateroskleroz bir hastalıktır hangi arterler nedeniyle kanda bulunan yağ, kalsiyum ve kolesterol birikmesi daralmış olması, Bu, vücudun çeşitli bölgelerine oksijen bakımından zengin kan akışını engeller ve kalp krizi ve felç gibi potansiyel ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bu bileşiklerin düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL kolesterol) oksidasyonunu geciktirip bastırdığı ve kan trombositlerini faydalı bir şekilde uyardığı gösterilmiştir.

Kanseri Önler

Kızılcık suyu, çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen proantosiyanidinler içerir. Çalışmalar  flavonoidler açısından zengin diyetlerin kanser riskini ve kanser mortalitesini azaltmada temel bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Kızılcık suyu, özellikle kolon ve prostat kanseri ile ilişkili olan kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen anti-kanserojen bileşenler içerir.

Çalışmalara göre, proantosiyanidinler mikro-tümörlerin kan damarlarında gelişmesini engelleyebilir. Kızılcık suyunun düzenli tüketimi, tümörlerin hızlı büyümesini önler. Organik kızılcıklardaki kimyasallar ayrıca göğüs kanseri hücrelerinin çoğalmasını da önler.

Kızılcık suyu

Sindirimi Artırır

Peptik  ülserlere Helicobacter pylori veya H. pylori adı verilen bir bakteri neden olur . Bu mikroorganizma bağırsağın ilk kısmı olan mide ve duodenumun koruyucu tabakasına saldırır. Bu, mide astarının daha fazla iltihaplanmasına yol açabilir.

Kızılcık suyu, elma ve sarımsak gibi antosiyaninler, flavonoller ve proantosiyanidinler içeren bir kategori olan flavonoidler açısından zengin besinlerdir, H. pylori  bakterilerinin büyümesini inhibe ederek mide ülserleri de dahil olmak üzere mide rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olur.

Bu tür mide rahatsızlıklarına sahip bir grup hasta üzerinde yapılan Pekin Kanser Araştırma Enstitüsü’nün  yaptığı bir araştırma  çalışması, kızılcık suyu tüketmeyen hastalara göre % 50 avantaj sağladığı görülmüştür. Bu nedenle, doktorlar genellikle enfeksiyonu önlemek için kızılcık suyunun düzenli olarak alınmasını tavsiye ediyorlar.

Anti-aging Faydaları

İnsan Araştırmaları Merkezi’ndeki USDA bilim adamları, kızılcıklarda bulunan fıstık ve antioksidanların zenginliğinin, yaşla birlikte gelişen hafıza kaybı ve koordinasyon eksikliği gibi sorunlara karşı koruma sağlamada hayati bir rol oynadığını ileri sürmektedir. Kızılcıklar, hücrelerin yaşlanmaya katkıda bulunan ve böylece cildin daha genç görünmesini sağlayan serbest radikaller denilen dengesiz moleküllerin neden olduğu hasara karşı koruyan çok sayıda terapötik  özelliğe sahiptir.

Antitümör Etkileri

Kızılcık suyu, tarafından sunulan anti-tümör etkinliği, meyve içindeki polifenolik bileşiklerin varlığına atfedilir.Bir çalışmada Dr. Polly Ferguson,  Fizyoloji ve Farmakoloji Anabilim Dalı, Western Ontario Üniversitesi kızılcık suyu düzenli tüketimi akciğer, meme, kolon, prostat ve diğer kanserlerin gelişmesini ve yayılmasını engellediğini önermiştir. Kızılcık suyu, şişmeyi azaltmak, kan pıhtılarını önlemek ve tümörleri ortadan kaldırmak için yüksek miktarda salisilik asit içerir.

Diş Çürümelerini Önler

Yeni araştırma çalışmalarına göre, kızılcık suyu diş boşluklarını önler. Kızılcıklarda bulunan bir kimyasal bileşik olan proantosiyanidinler,  zararlı bakterilerin dişe yapışmasını engeller. Bu bileşenler asit üretimini engeller ve dişlerin periodontal hastalıklardan korunmasını ve plağın büyümesini önler.

İyi oral hijyen, organik premium kurutulmuş kızılcıkların tüketimi ile birlikte diş çürüklerinin patojenik mekanizmasını bozar ve genellikle iyi diş sağlığını sağlar. Aynı zamanda, piyasada bulunan bazı meyve sularının asit içeriği ve artan şeker içeriğine dikkat edilmelidir – doğal kızılcık suyu her zaman daha iyidir!

Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Yapılan çalışmalara göre, kızılcık suyu, çocuklarda kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan Haemophilus influenza suşlarının bazı türlerini önlemeye yardımcı olmaktadır. Meyve suyu, bakterinin kıl benzeri yapılarını inhibe ederek, cildin yüzeyine yapışmasını önler.

Kemikleri ve Dişleri Güçlendirir

Kızılcık suyu, doğal bir kalsiyum kaynağı olmasına rağmen, birçok meyve suyu şirketi ekstra kalsiyum ekliyor. Doğal veya başka şekilde, kalsiyum osteoporoz riskini azaltır.

Soğuk Algınlığı

Taze kızılcık suyu enfeksiyonlarla mücadelede etkilidir. Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığını iyileştirir.

Kilo Verme

Kızılcık suyu vücudumuzdaki yağ tortuları üzerinde emülsifiye edici etkiye sahip organik asitler açısından zengindir. Yani, bu ekstra kilo vermek isteyen insanlar için iyidir.

Böbrek Taşlarını Önler

Kızılcık suyundaki yüksek miktarda asit bileşeni böbrek taşı oluşumunu önler.

Yüksek C Vitamini

Bir kişide C vitamini eksikliği, pisliğe neden olabilir. Köpüklü kızılcık suyu, vücudun dokuların sağlıklı işleyişinden sorumlu olan ana bileşeni oluşturan kolajen yapmak için de hayati önem taşıyan yüksek C vitamini seviyeleri sağlar.

Akciğer İltihabını Tedavi Eder.

Bu meyvenin anti-enflamatuar etkilerinin,  influenza virüsü tarafından akciğerlerde oluşan inflamasyona karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Kızılcık Suyu’nun Yan Etkileri

Kızılcık ve kızılcık suyu, aşağıda listelenen birkaç istisna dışında, çeşitli sağlık yararları sunar.

  • Varfarin (Coumadin): Varfarin kan inceltici olarak kullanılan antikoagülan bir ilaçtır  ve vücutta oluşan kan pıhtıları olasılığını azaltır. Bu kan pıhtıları ayrıca, bacaklarda, akciğerlerde ve vücudun diğer kısımlarında kardiyovasküler bozukluklar veya pıhtılar gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Varfarin kullanan kişilerin , kanama riski yüksek olduğu için, kızılcık alımına dikkat etmeleri gerektiği konusunda endikasyonlar vardır. Bu kişiler için warberry’nin vücuttaki etkililiğini ve güvenliğini etkileyebileceği için aşırı miktarda kızılcık suyu tüketimi önerilmez. Bu gibi durumlarda, ilacın doğru dozunu tüketmek için düzenli olarak kanınızı test etmeniz önerilir.
  • Aspirin Alerjisi: Kızılcıklar ayrıca aspirinde bulunan önemli miktarlarda salisilik asit içerir. Kan inceltici ihtiyacı olan ve aspirin reçete edilen kişiler çok fazla kızılcık suyu tüketmekten kaçınmalıdır. Aspirin alerjisi varsa, kızılcık alımı da kısıtlanmalıdır.
  • Böbrek Taşları: Kızılcık özleri, önemli bir oksalat ve kalsiyum konsantrasyonu içerir. Bu, belirli insanlarda kalsiyum-oksalat taşları ve ürik asit taşlarının gelişme şansını arttırır. Böbrek taşı olan ya da böbrek taşı olan insanlar, kızılcık takviyeleri ya da bol miktarda kızılcık suyu tüketmeden önce bir tıp uzmanına danışmalıdır. Çalışmalar, meyve suyunun idrardaki oksalat seviyesini % 43’e kadar arttırabileceğine dair kanıt sağlamıştır.

Yabanmersini özleri idrar inkontinansı olarak da bilinen idrarın kontrol edilmesinde komplikasyonları olan bazı kişilerde idrarı deodorize etmek için kullanılmıştır. Ekstraktlar idrar sondalarının bloke olmasını engelleyebilir ve mide çevresindeki zarın iyileştirici işlemini hızlandırabilir.

Dikkat : Şekersiz kızılcık suyu hafif ekşi bir tada sahiptir, Genel sağlığınız için çok iyi. Son olarak, kızılcık suyu bağışıklık sistemini güçlendirir ve stresi hafifletmeye yardımcı olur . Sivilce gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir ve kuru, taze veya dondurulmuş olarak tüketilebilir.

İstediğiniz herhangi bir biçimde kızılcıkların tadını çıkarın ve ayrıca bu güçlü küçük meyvelerden alabileceğiniz sağlık faydalarının tadını çıkarın!

Bir cevap yazın

Top