Buradasınız
Anasayfa > Sebzeler > Lahana nın İnanılmaz Faydaları

Lahana nın İnanılmaz Faydaları

Lahana

Lahana, sağlık yararları arasında kabızlık, mide ülseri, baş ağrısı, obezite, cilt bozuklukları, egzama, sarılık, iskorbüt, romatizma, eklem iltihabı, gut, göz rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ve Alzheimer hastalığı gibi sık kullanılan tedavi yöntemleri sayılabilir.

Lahana Nedir?

Lahana, her yıl yetiştirilen yeşil, kırmızı veya beyaz renkli bir sebzedir. Bu turpgiller sebzesi  ailesine aittir ve yuvarlak veya oval şekillidir. Daha sert ve koyu yeşil dış yaprakları ile kaplı yumuşak, açık yeşil veya beyazımsı iç yaprakları oluşur. Dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır ve çeşitli şekillerde hazırlanabilir, ancak çoğu zaman, birçok salatada pişmiş veya çiğ bir parça olarak bulunur. Lahana cole bitkileri grubudur, yani brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası ile yakından ilişkilidir.

Beslenme İçeriği

Lahana, çok iyi manganez, diyet lifi, kalsiyummagnezyum ve potasyum kaynağıdır. Aynı zamanda C vitamini, B6, A, K ve E de dahil olmak üzere çeşitli vitaminler açısından zengindir. Yaklaşık 25 kalori içeren 100 gramlık bir lahana porsiyonuyla, diyetinize sağlıklı bir şekilde eklenmesi gereklidir. Aynı zamanda flavonoid, zeaksantin, lutein, kolin ve beta-karoten gibi antioksidanlarda da yüksektir.

Lahana’nın Sağlık Faydaları

Ucuz ve yaygın olarak kullanılan lahanaların pratik olarak mucizeler yapabileceğini biliyor muydunuz? En iyi olanlara bakalım!

Antioksidan Ajan

Lahana, da iyi bir detoksifiye edici olarak davranır, yani kanı arındırır ve romatizma, gut, artrit, böbrek taşı, deri hastalıkları ve egzemanın başlıca nedenleri olan başlıca serbest radikaller ve ürik asitleri ortadan kaldırır. Lahananın bu detoks etkisi, içerdiği yüksek C vitamini ve kükürt içeriğine bağlıdır.

Anti-İnflamatuar Ajan

Lahana, yapraklarındaki kadmiyum bağlayıcı kompleksleri biriktirdiği ve bunun ana bileşenlerinden birinin glutamin olduğu bilinmektedir. Glutamin güçlü bir anti- enflamatuar ajandır, dolayısıyla birçok iltihap, tahriş, alerji, eklem ağrısı, ateş ve çeşitli cilt hastalıklarının etkilerini azaltabilir.

Kanseri Önler

Lahananın en ünlü sağlık yararlarından biri  güçlü  antioksidan kalitesidir. Bu, lahana ve diğer benzer sebzelerin vücuttan serbest radikalleri temizlediği ve genel sağlık açısından zararlı olabileceği ve kanser ve kalp hastalıklarına önemli katkıda bulunduğu anlamına gelir.

Ayrıca meme kanseri, prostat kanseri, mesane kanseri ve kolon kanseri gibi çeşitli kanserlerin önlenmesine yardımcı olan izotiyosiyanat bileşiklerine dönüştürülebilen başka bir glukosinolat içerir.

Kırmızı lahana da enzim aktivitesini uyaran ve kansere yol açan tümörlerin büyümesini önlediği bilinen lupeol, sinigrin ve sülforafan (glukosinolat türevli izotiyosiyanat) gibi bir dizi anti-kanser bileşiğine sahiptir. İlk olarak Çinli kadınlarda yapılan bir çalışma, düzenli olarak lahana gibi turpgil sebzelerin diyetlerine eklendiğinde meme kanserinde önemli bir azalma olduğunu göstermiştir.

Sindirim Sistemini Destekler

Lahana, lif ve glukozinolat bakımından çok zengindir; bu da, kaba yemenin ana sağlık yararıdır. Bu, vücudun suyu tutmasına yardımcı olur ve bağırsaklarda hareket ettikçe yiyeceklerin yoğunluğunu korur . Bu nedenle, kabızlık ve sindirim ile ilgili diğer sorunlar için iyi bir ilaçtır.

Roughage eksikliği gerçekten ölümcül olabilir, ancak kişisel sağlığın korunmasında genel olarak gözden kaçan bir durumdur. Gıdalardaki kaba yem eksikliği, diğer birçok rahatsızlığın ve mide ülserleri, baş ağrıları, mide-bağırsak kanserleri, hazımsızlık ve daha sonra iştah kaybı gibi sağlık tehlikelerinin temel sebebi olan kabızlık ile sonuçlanabilir. Roughage eksikliğinin tehlikeleri, cilt hastalıklarına, egzamaya, erken yaşlanmaya.

Kalp Sağlığı ve Kolesterolünü Düzenler

Safra asitlerini bağlayarak, toplam LDL kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olur . Lahana ayrıca polifenol açısından da zengindir, bu da kan basıncını düşürerek ve trombosit oluşumunu önleyerek kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Radyasyon Tedavisinden Korur

Lahana, radyasyon tedavisi ile ilişkili riskleri önlemek için gösterilmiştir 3,3′-diindolilmetan (DIM) adlı nadir bir bileşik vardır. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin ve trombosit sayımının varlığını korumasına yardımcı olur, ki bu radyasyon tedavisi sırasında çoğu zaman geçerli değildir. Bu nedenle, DIM, sağlıklı dokuyu korumak için kanser tedavisi sırasında kullanılmak üzere tercih edilir.

Bağışıklığı Sistemini Güçlendirir

Lahanaların yüksek C vitamini içeriği nedeniyle, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.

Cilt Bakımı ve C Vitamini

Daha önce belirtildiği gibi, lahana, turpgillerden bir sebze olduğu için C vitaminiantosiyaninler ve kükürt içeren antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar cilt sağlığında ve yaşlanma sürecine yanıt olarak vücudun genel tonlama ve iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar. Serbest radikaller, kırışıklıkların, deri renginin, lekelerin ve diğer birçok durumun altında yatan bir neden olabilir. Bu nedenle, lahana yerken aldığınız antioksidanlar, yaşlanma süreçlerinizde bir dönüm noktasına neden olabilir ve sizi sağlıklı ve genç hissederek hissetmenize neden olur. Aynı zamanda akne başlangıcını önlemeye yardımcı olur.

Kilo Kaybı

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için lahana sık önerilir. Lahana birçok yararlı vitaminmineral ve diğer besin maddeleri ile dolu olduğundan, insanların yemek yapması için sağlıklı bir diyet seçeneğidir ve bağırsaklara toplu olarak eklenen yüksek lif seviyesine sahip olduklarından oldukça doludur. Ayrıca bir fincan pişmiş lahanada sadece 33 kaloriye kadar kalorilerde de düşüktür. Bu nedenle, insanlar popüler “lahana çorbası” diyetine devam edebilir ve fazla kilo almadan sağlıklı kalmak için bol miktarda yiyecek yiyebilir!

Katarakt Önler

Lahana, zengin bir beta-karoten kaynağıdır, özellikle de yaşlandıkça pek çok insan, maküla dejenerasyonunu önleme ve iyi göz sağlığını ilerletme ve katarakt oluşumunu geciktirme yeteneği nedeniyle lahanayı kullanırlar.

Saç Bakımı

Kükürt ve silisyum açısından zengin olan lahana, kuru saçı önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda antioksidan olarak davranan ve saç sağlığını ve saç gelişimini destekleyen yüksek A vitamini içeriğine sahiptir.

Prostat Kanserini Önler

Beta-karoten, lahanaların  diğer anti- kanserojen etkilerinin üstündeki ekstra bir bonus olan prostat kanserinin azalmasıyla pozitif olarak bağlantılıdır!

Beyin Sağlığını Geliştirir

Unutmayalım ki lahana çok güçlü bir beyin yemeği! Lahana içindeki K vitamini ve antosiyaninlerin varlığı, zihinsel işlev ve konsantrasyona güçlü bir destek sağlayabilir. Vitamin K, sfingolipidlerin, sinirler etrafında miyelin kılıfının üretimi için gereklidir. Bu sarma, sinirleri hasara ve çürümeye karşı korur. Bu nedenle K vitamini tüketmek nöral dejenerasyona, Parkinson ve Alzheimer hastalığına ve bunamaya karşı savunmanızı geliştirebilir.

Dahası, lahanadaki antosiyaninler mevcut bir araştırma alanıdır, ancak erken belirtiler onun C vitamini yerine daha güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu ve kırmızı lahananın normal lahanalara göre daha fazla antosiyanine sahip olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda besin alımının hiçbir şeyle sınırlı olmadığı ve insanların istedikleri kadar lahana yiyebildikleri ve hastalıklarla savaşmaya, kanser riskini azaltmaya, sinir sistemini iyileştirmeye ve beyin fonksiyonlarını arttırmaya yardımcı olan antioksidanlar biriktirmeye devam ettikleri anlaşılmaktadır. .

Lahana, iyot bakımından zengin olmakla birlikte, beynin ve sinir sisteminin düzgün işleyişine ve endokrin sisteminin salgı bezlerinin uygun koşullarda tutulmasına yardımcı olur.

Lahana

 

Kemikleri Geliştirir

Lahana, tüm turpgiller gibi sebzeler, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi büyük mineral kaynaklarıdır. Bu üç temel mineral, kemiklerin bozulmadan korunmasında ve osteoporoz  genel kemik zayıflaması gibi durumların başlangıcı için önemlidir.

Kan Basıncını Düzenler

Lahana, potasyum varlığı da yapar  kalp krizi ve felç riskini artırır yüksek tansiyon, kendinizi korumak için harika bir yoldur.  Potasyum vazodilatatördür, yani kan damarlarını açar ve kan akışını kolaylaştırır, bu yüzden daralan arterler ve damarlar yoluyla stresle inandırıcı bir şekilde zorlanmaz. Genel olarak, lahana birçok tehlikeli duruma karşı mükemmel bir kalkandır!

Kas Ağrılarını Azaltır

Bazı bakteriler fermente zaman şekerler lahana sırasında  hazırlanması lahana turşusu, laktik asit serbest bırakılır. Bir diyette bulunabilecek en kolay bileşik değildir, ancak kas ağrılarını  azalttığı gösterilmiştir, bu nedenle lahana, bazı küçük yollarla, genel olarak ağrı ve kas ağrılarına nasıl yardımcı olabileceğine bağlı olarak yardımcı olabilir.

Hızlandırılmış İyileşme

Lahana, enfeksiyonlarla savaşırken çok yararlı bir besin olan kükürt açısından zengindir. Bir kükürt eksikliği, mikrobiyal enfeksiyonlara ve büyük ölçüde azaltılmış iyileşme hızına neden olabilir. Ayrıca ülserlerin sıklığını ve şiddetini azaltır.

Diğer Faydalar

Lahana, variköz venlerin, bacak ülserlerinin ve peptik ve duodenal ülserlerin tedavisinde de kullanılabilir.

Temel olarak, Çin yemeklerinin bu ortak bileşeni diyetinize mucizevi bir katkı olabilir. Günlük çorbanıza lahana ilave etmekten çekinmeyin, ister çorbanızda ister salatada olsun, ve bu küçük değişiklik, daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.

Lahana Kullanımı

Lahana çeşitli mutfak kullanımlarında kullanılabilir ve günlük diyetimize aşağıdaki şekillerde dahil edilebilir:

  • Salatalar:Lahana, tuz ve diğer baharatlarla salatalarda kullanılabilir .
  • Çorbalar:Bir çorbaya da haşlanabilir ve sıcak olarak servis edilebilir.
  • Yahni:Çiğ olarak ya da su ve tuz ile buğulanmış olarak servis edilebilir.

Lahana, herhangi bir sayıdaki yemeğe eklenebilecek bir sebzedir ve hala şaşırtıcı sağlık faydaları ile aynı şekilde tadına varılabilir.

Yan etkiler

Lahanaların, vücudunuzda aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç yan etkisi olabilir:

  • Şişkinlik
  • Gıda kaynaklı hastalık
  • Guatr
  • İyot alımı
  • İshal
  • Kan şekeri seviyelerinde düşüş

Bir cevap yazın

Top