Buradasınız
Anasayfa > Çay ve İçecekler > Maden Suyu 7 İnanılmaz Sağlık Faydaları

Maden Suyu 7 İnanılmaz Sağlık Faydaları

Maden suyu

Maden suyu, mineralli su içmek, vücudunuzun minerallerini canlandırmak ve genel sağlığınızı iyileştirmek için harika bir yoldur.

Maden Suyu Nedir?

Maden suyu, oldukça basit bir şekilde, doğal mineral kaynaklardan çıkan sudur ve bu da suyun mineral içeriğinde çok yüksek olmasına neden olur. Daha spesifik olarak, bu mineralli su tipik olarak normal sudan daha yüksek kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve sodyum içeriğine sahiptir. Her doğal kaynak suyu kaynağı, bileşimde biraz farklıdır; bu da, piyasadaki birçok farklı mineral suyun markası arasındaki tatta hafif fark olabilir.

Tarih boyunca mineral kaplıcalar, insanların vücutlarının sağlığını iyileştirmek için bu eşsiz sulara batırdıkları ve yıkanacakları yerlerdi. Bugün, bu mineral kaynaklar, bir şişe maden suyu için kaynak olarak daha iyi bilinmekte ve karlı olmaktadır. Bu köpüklü suların bazıları ayrıca yüksek seviyelerde sıkıştırılmış gaz (örn., Karbonasyon) içerir, bu yüzden çok fazla insanın zevk aldığı kabarcıklı karbonasyon aromasına sahiptirler. Karbonatlı soda veya başka şekerli içecekleri şeker veya besin maddesi ile içmekten ziyade, içme suyu, sağlıklı ve zevkli bir alternatif olabilir.

Maden Suyu Faydaları

Maden suyu nun kanıtlanmış birkaç faydası vardır, örneğin:

Kan dolaşımını iyileştirmek
Vücudun elektrolitlerini değiştirme
Bedeni detoksifiye
Kemik mineral yoğunluğunu arttırmak

Vücudu Detoksifiye

Tıpkı diğer herhangi bir su türü gibi, mineralli su, vücudun detoksifiye edilmesinin, aşırı yağların, tuzların ve toksinlerin ortadan kaldırılmasının en iyi yollarından biri olan idrara çıkmasına neden olabilir. Bu ayrıca böbreklerde ve metabolizmada gerilmenin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kilo Kaybı

Maden suyu kalorili olmamasına rağmen, ek besinler ve karbonatlaşma genellikle bir kişinin normal suya kıyasla daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Kilolarıyla uğraşan ya da bir kalori açığı oluşturmaya çalışan insanlar için bu köpüklü suyu içmek kilo verme çabalarına yardımcı olabilir.

Elektrolitler

Normal suyun aksine, maden suyu potasyum ve sodyum içerir; En iyi tiplerde, potasyum yüksek iken, sodyum seviyeleri düşüktür. Bu, potasyum bir vazodilatatör olduğu için sinir sistemi fonksiyonunu iyileştirmek ve tansiyonu düşürmek için harika bir yoldur. Başka bir deyişle, bu karbonatlı su aynı zamanda kardiyovasküler sağlığı da koruyabilir.

Kemik Yoğunluğu

Yüksek seviyede magnezyum ve kalsiyum ile, bu su biçimi kesinlikle kemik mineral yoğunluğunuz için bir artış olup, yaşlandıkça osteoporoz gelişme riskinizi azaltır.

Kolesterol

Magnezyum kardiyovasküler sağlığı düzenlemeye yardımcı olabilir ve genel kolesterol seviyelerini düşürmekle bağlantılıdır. Yüksek düzeyde magnezyum içeren mineralli sular içmek ateroskleroz ve kalp krizi riskinizi azaltabilir.

Alzheimer Hastalığı

Elektrolitleriniz iyi dengelendiğinde ve sinir sisteminiz düzgün bir şekilde çalıştığında, kronik inflamasyon ve oksidatif stres için daha az şans vardır. Buna karşılık, bazı çalışmalar bu mineral bazlı suyun tüketiminin Alzheimer gibi bazı nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyabildiğini bulmuştur.

Dolaşım

Birincil mineral genellikle demir olmamasına rağmen, bu özel suyun birçok çeşidinde bulunur. Diyetinizdeki ek demir içeriği ile kan dolaşımınız iyileşir. Demir, kırmızı kan hücresi üretiminin kritik bir bileşenidir. Böylece, daha fazla demir, vücutta daha iyi oksijenlenme, daha hızlı iyileşme ve daha iyi organ fonksiyonu anlamına gelir.

Maden suyu

Su ve Maden Suyu

Daha önce de belirtildiği gibi, düzenli musluk suyu ile maden suyu arasındaki temel fark, diğerlerinin yanı sıra demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum da dahil olmak üzere bu sulardaki minerallerin içeriğidir. Musluk suyu her zaman saf H20 olmasa da, maden suyunun her yudumda ölçülebilir mineral seviyeleri vardır. Ayrıca, musluk suyunda tuzaklanmış gazların karbonasyonu yoktur, oysa mineral çeşitliliği bazen karbonasyona veya “kabarcıklara” sahip olabilir. Son olarak, maden suyu yeraltı kaynağından toplanma eğiliminde olduğundan, kirlenme korkusu nedeniyle, bazı alanlarda musluk suyu tüketilmezken, kontaminasyon için daha düşük bir şans vardır.

Maden Suyu Tehlikeleri

Bu özel su türüne yönelik birçok yararı vardır, ancak yüksek kan basıncı ve plastik toksisite, kanser ve yapay tatlandırıcıları içeren bazı yan etkiler vardır.

Hipertansiyon: Bazı mineralli sular sodyumda yüksektir, bu da özellikle elektrolitlerini dengelemekte zorlananlarda kan basıncında artışa neden olabilir.
Plastik Zehirlilik: Maden suyu şişelenmiş veya yanlış bir şekilde saklanırsa, plastik toksisitesi riski vardır ve bu oldukça nadir olsa da, mümkünse doğrudan kaynağından maden suyu tüketmek en iyisidir.
Yapay Tatlandırıcılar: Bazı maden suları daha fazla işlenir veya işlenir ve diğer kimyasallara veya tatlandırıcılara maruz kalabilir. Maden suyunun saf yararlarını istiyorsanız, suyun işlenmesini azaltabileceği için aşırı derecede işlenmiş olan şeylerden kaçının.

Bir cevap yazın

Top