Buradasınız
Anasayfa > Mineraller > Magnezyum Faydaları ve Önemi

Magnezyum Faydaları ve Önemi

Magnezyum faydaları

Magnezyum faydaları, kabızlık, eklamptik nöbetler ve astımı önlemeyi içerir. Sinirlerinizi, kaslarınızı ve kemiklerinizi sağlıklı tutar. Aynı zamanda protein sentezinde ve hücresel metabolizmaya da yardımcı olur. Magnezyum normal bir kalp atışının devam etmesi için hayati önem taşır ve doktorlar tarafından kalp ritmindeki düzensizlikleri tedavi etmek için kullanılır.

Magnezyum faydaları, osteoporozun azaltılması ve şeker seviyesinin korunması üzerindeki olumlu etkisi yanı sıra şeker hastalığı, sırt ağrısı ve çeşitli psikiyatrik bozukluklar üzerindeki olumlu etkileri bulunmaktadır .

Magnezyum Faydaları ve Magnezyum Nedir?

Magnezyum faydaları,, genel sağlığı korumak için vücudumuz tarafından gerekli olan mineraldir. İnsan vücudunun kalsiyum emilimine yardımcı olan ve diş ve kemiklerin oluşumunda ve güçlendirilmesinde önemli bir rol oynayan önemli minerallerden biridir.

Magnezyumun Önemi Nedir?

Magnezyum faydaları, Tıp ve sağlık uzmanları sıklıkla günlük diyetimize yeterli vitamin ve mineral alımı konusundaki önemini vurgularlar. Magnezyum sağlığınız için son derece önemlidir, çünkü vücudumuzda 300’den fazla biyokimyasal reaksiyona ihtiyaç duyulmaktadır. Vücuttaki en yaygın dördüncü mineral ve kısmen sayısız açıdan sorumludur. Vücudumuzun toplam magnezyumunun yaklaşık % 50’si kemiklerimizde, geriye kalan kısmı ağırlıklı olarak vücut dokuları ve organ hücrelerinde bulunur. İnsan vücudu, bu esansiyel mineralin sabit bir seviyesinin düzenlenmesinde çok iyi olmasına rağmen, sadece % 1’i kanda bulunur.

Magnezyum Kaynakları

Magnezyum faydaları, Doğal magnezyum kaynakları arasında deniz sebzeleri, ıspanak gibi yapraklı sebzeler ve genellikle kişinin normal diyetinin ana bileşenleri olan tahıllarda bulunur. Bu mineralin zengin kaynağı olarak sınıflandırılabilecek diğer sebzeler arasında domates, pancar yeşillikleri, fasulye, lima fasulyesi, enginar, tatlı patates, karabuğday unu, kabak çekirdeği, fıstık, buğday unu, yulaf kepeği, arpa, mısır unu ve çikolata yer alır.  Kepek ve tohum içeren kepekli ekmek, beyaz ekmeğe göre iki kat daha fazla magnezyum içeriğine sahiptir. Su ayrıca yüksek bir magnezyum içeriğine sahiptir; sert suyda yumuşak suya göre daha fazlası var, buna karşın sert su vücut için, özellikle de böbrekler için iyi değildir.

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

Magnezyum faydaları, Eksiklik belirtileri boyun ağrısı ve sırt içerir anksiyete, yorgunluk, migren atakları, kas zayıflığı ve spazmları, iştah kaybı, kusma, mide bulantısı, uykusuzluk, anormal kalp ritimleri, ishal, kas seğirmesi,

Stres altındayken, vücudunuz magnezyum depolarını hızla tüketmek eğilimindedir. Çikolatanın bu esansiyel mineral açısından zengin olması nedeniyle yetersizliğinin çok yaygın bir belirtisi çikolata isteğidir. Eksikliği diyabet, depresyon ve menopoz semptomlarının ana nedenlerinden biri olabilir.

Magnezyumun Sağlık Faydaları

Magnezyum faydaları, Kas ve sinir fonksiyonlarını normal ve kalp ritmik olarak tutmak için magnezyum gerekir. Aynı zamanda sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur ve kemikleri kuvvetlendirir. Bu bakımından önemlidir düzenleyen ve böylece normal kan basıncını oluşturur ve kan şekerini düzenler. Aynı zamanda enerji metabolizmasını, protein sentezini ve kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon ve şeker hastalığını tedavi eder.

Magnezyum faydaları

Kabızlığı Azaltır

Magnezyum kabızlıktan hızlı bir rahatlama sağlar ve suda çözünür takviyelerinin yüksek bir dozunun en ağır kabızlığa bile rahatlama getirdiği bilinir. Bu vitaminin müshil özelliği bağırsak kaslarını rahatlatarak bağırsakları normal şekilde geçirirken daha yumuşak bir ritim oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, suyu emme özelliğine sahiptir ve bu da dışkıyı yumuşatır ve kolayca geçmesine yardımcı olur.

Eklamptik Nöbetleri Önler

Magnezyum faydaları, sağlıklı bir gebelik sağlamak için hayati unsurlardan biridir. Gebelik sırasında takviyelerin düzgün şekilde alımı, osteoporoz riskini azaltmak ve ağrı tolerans seviyesini arttırmak için son derece faydalıdır, böylece düzgün bir doğum prosesi ve kan basıncının optimizasyonu ile sonuçlanır. Magnezyum sülfat, hipertansiyona sahip olabilecek anneleri bekleyen eklamptik nöbetlerin önlenmesi için en iyi tedavi yöntemidir.

Psikiyatrik Bozuklukları Davranır

Magnezyumun panik atak, stres, kaygı ve aşırı çalkalama gibi bazı psikiyatrik bozuklukları tedavi ettiği bilinmektedir.

Astımı Önler

Kronik astımı muzdarip hastalar bronşiyal kasları rahatlatmaya ve solunumu düzenlemeye yardımcı olan magnezyum takviyeleri yardımıyla nefeslerini normalleştirebilirler. Bu mineralin intravenöz uygulanması yoluyla nefes darlığı bile rahatlayabilir.

Enerji Artırıyor

Magnezyum, vücuttaki enerji üretimini artırmaya yardımcı olur ve hücresel enerji yaratmak için enzimlerin aktivasyonunu teşvik eder.

Kemikleri Sağlıklı Kılıyor

Magnezyum faydaları, doğrudan kemik yoğunluğuyla ilişkilidir ve daha sonra vücudun bu mineralinin yetersiz olması osteoporozun bir nedeni olabilir. D vitamini, bakır ve çinko ile birlikte vücuttaki kalsiyum seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Kalsiyum ve D vitamini ile birlikte gelişimsel yıllar ve erişkinlik boyunca alınmalıdır çünkü yaşlandıkça osteoporoz gelişme şansını düşürür.

Krampları Gevşetir

Magnezyum faydaları, sırt kaslarını, böbrek stresini ve kas gerginliğini hafifleterek şiddetli sırtüstüleri tedavi etmeye yardımcı olur. Daha önce de belirtildiği gibi vücudun kalsiyum emilimine yardımcı olur ve bu da kemiklerin daha hızlı iyileşmesine neden olabilir. Bacaklardaki kramplar ve genel yorgunluk, eksikliğinin geleneksel semptomlarıdır. Bu nedenle, takviyelerinin düzgün bir şekilde alınması, kronik bacak kramplarını tedavi eder .

Kalp Sağlığını Koruyor

Magnezyum faydaları, düzensiz kalp atışlarından kalbi korur ve özellikle kas stresinden zarar görmesini önler. Aslında sinirleri yatıştırır, sindirim süreçlerine aracılık eder ve kusma, kramplar, hazımsızlık, karın ağrısı, ürperme ve kabızlık gibi problemleri önler ve bunların hepsi kardiyovasküler sisteminize aşırı stres yükleyebilir. Ve eksikliği ölümcül kalp hastalıklarına neden olabilir.

Diyabetleri Kontrol Ediyor

Magnezyum, kan şekeri seviyelerine insülin reaksiyonunu düzenlemeye yardımcı olur. Ekleri, birçoğu yetersizliklerinden dolayı tüm diyabetik hastalar için hayati öneme sahiptir, böylece normal kan basıncını ve kan şekerini düzenlenmesine yardımcı olur. Hipertansiyon, yaklaşmakta olan bir kalp krizinin başlıca nedenlerinden biridir ve yüksek tansiyonlu birçok insanın magnezyum eksikliğine sahip olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, herhangi bir tıbbi komplikasyondan kaçınmak için magnezyum içeriğine sahip ilave besin maddeleri ve mineral takviyeleri önemlidir.

Migrenleri Dindirir

Migren atakları, özellikle dişiler olmak üzere birçok insanı kötü etkiliyor. Magnezyum takviyeleri ve sıvılar, bu tip saldırıların ciddiyetini önemli ölçüde azaltmakta ve tekrarlama oranlarını azaltmada yardımcı olmaktadır.

Kolajen Üretir

Magnezyum faydaları, yavaşça kollajene dönüşen proteinlerin üretilmesi için önemlidir. Collagens, tendonlar, ligamentler ve cilt gibi lifli dokularda bulunan doğal olarak bulunan bir proteindir. Aynı zamanda kornea, kemik, bağırsak, kıkırdak, kan damarları ve intervertebral disklerde bulunur. Sistemdeki kollajen ne kadar çok olursa, vücudun o bölgeleri o kadar güçlü olur.

Mineral Soğurmayı Teşvik Ediyor

Magnezyum hayati vitaminleri ve sodyum, kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi mineralleri emmeye yardımcı olur. Mineral absorpsiyon genellikle vücudumuzdaki zararlı toksinlerin detoksifikasyonunu sağlayan ince bağırsakta görülür.

Mesane Fonksiyonlarını Kontrol Eder

Magnezyum faydaları, mesane problemleri yaşayan ve sık idrara çıkma isteğinden mustarip birçok kişi magnezyum takviyeleri alarak rahatlayabilir. İdrar yolu problemleri, nefrit, enfeksiyonlar veya bazen interstisyel sistit gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir; Bununla birlikte, düzenli alım bu rahatsızlıklara büyük rahatlama getirebilir.

Doz ve Yan Etkileri

Bu maddenin önemi halen yaygın değildir ya da “yaygın bir bilgi” değildir, bu nedenle birçok insan diyetindeki tüketiminin önemini görmezden gelir. Çoğu diyetisyen yetişkinlere günde 250-350 mg’lık ilave önerir.

Magnezyumun yan etkileri çok nadirdir, ancak bunları örtmek önemlidir. Müshil kalitesine sahip olduğu için fazla alım genellikle ishale neden olur. Bununla birlikte, besin takviyeleri şeklinde alırsanız, bu tür yan etkilerin olma şansı azdır. Böbrek hastalığı olan ya da kanama rahatsızlıkları olan insanlar, doktora başvurmadan takviyelerini almaktan kaçınmalıdır.

Bir cevap yazın

Top