Buradasınız
Anasayfa > Meyveler > Mandalina Çeşitler ve Faydaları

Mandalina Çeşitler ve Faydaları

Mandalina

Mandalina, etkileyici bir meyve gibi görünmeyebilir, ancak güçlü bir beslenme yumurtası oluşturur.

Mandalina Nedir?

Mandalina, boyutu 8 santimetreden daha büyük olmayan tatlı bir portakal türüdür. Diğer narenciye çeşitlerinden daha fazla şeker içerir, bu da özellikle tatlılar ve çocuk atıştırmalıkları olarak popülerdir. Mandalina Çin Yeni Yılı ve Noel için geleneksel bir hediyedir ve salatalardan meyveli keklere kadar çeşitli tariflerde bulunabilir. Mandalina, hem geleneksel Çin hem de Ayurveda tıbbında da kullanılır.

Mandalina Çeşitler

Saf mandalina, saf olmayan mandalina, mandalina haçı, Mangshanyegan, clementines, mandalina ve diğerleri arasında Satsuma da dahil olmak üzere birçok mandalina türü vardır. Aşağıda ayrıntılı olarak bir göz atalım.

Saf Mandalinler: Saf mandalinalar, orijinal Asya mandarin suşlarına yakın kalan Tachibana ve Nanfengmiju gibi harikulade çeşitlerdir.

Saf olmayan Mandalinler: Bunlar genellikle en çok pomelo olmak üzere diğer narenciye meyveleri ile karıştırılmış, fakat çoğunlukla mandarin ayrımlarını koruyan çeşitlerdir. Satsumas, mandalina ve murcottlar tamamen saf olmayan mandalinalardır.

Mandalina haçı: Mandalina melezleri, mandalina, Meyer limon ve greyfurt gibi yaygın olarak bilinen meyveler üretmek için başka bir turunçgille eşit şekilde karıştırılmış melezleştirilmiş çeşitlerdir. Clementines, örneğin, tatlı portakallı bir mandalina haçıdır.

Mangshanyegan: Bu, Çin’e özgü, mandarin olmayan olarak sınıflandırılan bir tür narenciye türüdür. Benzerliklere rağmen, mangshanyegans aslında tamamen ayrı bir turunçgil türüdür.

Clementine: Bunlar Akdeniz mandarin suşlarından yetiştirilir. Bunlar en küçük mandalina çeşididir, çok tatlı ve çekirdeksizdir. Çoğu clementines Avrupa’dan ithal edilir.

Mandalina: Mandalina ve mandalinalar sıklıkla isimler olarak birbirinin yerine kullanılır, ancak bütün mandalinalar mandalina iken, mandalinaların hepsi mandalina değildir. Mandalinalar daha sert bir cilde sahipler ve daha az tatlılık ve daha çok sitrik bir ısırık ile normal bir turuncuya daha çok benziyorlar.

Satsuma: Satsuma, mandarin-pomelo hibrit olan Japonya menşeli bir meyve türüdür. Satsumas, saf bir mandarinden biraz daha büyük olabilir ancak aynı gevşek cildi korur. Asya ve Güney Amerika’da yetişirler.

Beslenme

Bir orta boy mandalina, 9 gram şeker ve 12 gram karbonhidrat içeren 47 kalori içerir. Ayrıca önerilen günlük C vitamini dozunun yaklaşık % 40’ına ve önerilen günlük A vitamininin % 11’ine sahiptir.

Mandalina

Mandalinanın Yararları

Mandalina portakalları vücutta kollajen üretimini teşvik eden mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.  Ayrıca bronşiyal dilatör olan ve zengin bir lif kaynağı olan synephrine içerirler. Flavonoidlerin ve diğer antioksidanların varlığı da inanılmaz faydalarına katkıda bulunur. Aşağıda mandalina portakalının faydalarına bakalım.

Bağışıklığı artırır

Cilt sağlığını geliştirir

Saçı güçlendirir

Serbest radikallerle savaşır

Hücre hasarını önler

Kanser riskini azaltır

Kolesterol seviyelerini düzenler

Kan basıncını düşürür

Alerji ile savaşır

Soğuktan rahatlama sağlar

Kilo kaybındaki yardımlar

Sindirim sağlığını destekler

İştahı bastırır

İnsülini düzenler ve diyabeti önler

Portakal: Portakal, iri, asidik bir lezzete sahip, iri meyve suyu için en popüler olan büyük bir narenciye meyvesidir.

Mandalina Portakal: Bir mandalina portakalı, gevşek tenli, çok küçük ve çok tatlı olan bir portakal kategorisidir. Clementin ve mandalina, her iki tip mandalinadır.

Clementines: Clementines, en küçük mandarin türüdür. Onlar çok tatlı, çekirdeksiz ve en ticari olarak popüler mandalina çeşididir.

Mandalina: Mandalina koyu kırmızı mandalina türüdür ve ilk ithal edildiği Tangiers limanı için adlandırılmıştır. Meyve, mandarin portakallarından daha büyük ve biraz daha fazladır.

Bir cevap yazın

Top