Buradasınız
Anasayfa > Meyveler > Mango Her Derde Deva

Mango Her Derde Deva

Mango

Mango, Her mevsimde lezzetli ve lezzetli mangoların tadını çıkarırsanız, muhtemelen her lokma ile gelen büyük sağlık faydalarını düşünmüyorsunuz.

Mango Nedir?

Mango, meyvelerin kralı olarak bilinir. Mangoların tatlı lezzetinin ötesinde, aynı zamanda optimum sağlığınızı garanti eden bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerirler. On yıllar boyunca, mideyi rahatlatmak için mangolar kullanılmıştır. Papayalara benzer şekilde, mide rahatlama özelliklerine sahip bazı enzimler içerirler. Mango’nun popülaritesi yaygınlaştıkça, birçok gıda üreticisi saf mango aroması içeren jöleler, reçeller, kabak, turşu, marinad ve baharatlar getirmiştir.

Mango, lif açısından zengindir, bu nedenle her gün en az bir mango varsa, kabızlık, kazık ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarını önlemeyi neredeyse garanti etmiş olursunuz. Gıda Bilimi ve Gıda Güvenliği Kapsamında Kapsamlı İncelemelerde yayınlanan araştırmalar, diyet liflerinin belirli kanserler ve kalp rahatsızlıkları da dahil olmak üzere dejeneratif hastalıkların ortadan kaldırılmasında olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Artık bu lezzetli meyveyi günlük diyetinize eklemek için daha fazla nedeniniz var. Yorucu aktivitelere ne kadar çok katılırsanız o kadar çok potasyum kaybedersiniz ki bu da mango – yüksek potasyum içeriğinin bir başka yararlı etkisidir!

Mango Besin Değeri

Mangolar, antep fıstığı, gandaria, mombin ve kaju fıstığı ile aynı aileye aittir. Mangolar için ortak isimler bölge veya millete bağlı olarak manga, manga ve mangandır. Güney Asya’da, özellikle Burma ve Doğu Hindistan’da, yaklaşık 4000 yıl önce ortaya çıktılar. Hint mitolojisindeki pek çok hikaye mango bitkisine değiniyor ve Lord Buddha’nın mango korusunda sıklıkla meditasyon yaptığı söyleniyor. Mango yetiştiriciliği ilk olarak Malezya’ya, doğu Asya’ya ve doğu Afrika’ya yayıldı ve nihayet 1880 civarında Kaliforniya’ya tanıtıldı. Portekizli kaşifler tarafından Afrika ve Brezilya’ya tanıtıldı. Mango yetiştiriciliği ise 19. yüzyılda Hawaii ve Florida’da başladı.

Hint inançlarına göre, mangos hayatı (Hindistan’ın ulusal meyvesi) sembolize eder ve neredeyse her kutsal ritüelde kullanılır. Mango yaprakları neredeyse her zaman festivaller ve düğün süslemeleri için kullanılır. Hint mangolarından yapılan “Chutney”, evrensel olarak popüler hale geldi. Günümüzde, Hindistan dünyanın en büyük mango üreticisi olmaya devam etmektedir, ancak Tayland, Çin, Brezilya ve Meksika da bu yararlı meyveleri yetiştirmektedir.

Mango Besin Değerleri

Mangolar doymuş yağ, kolesterol ve sodyumda çok düşüktür. Bunlar aynı zamanda iyi bir diyet lifi ve B6 vitamini kaynağıdır, aynı zamanda iyi bir A vitamini ve C vitamini kaynağıdır. Potasyum, magnezyum ve bakır gibi mineraller bakımından zengindirler ve kuersetin en iyi kaynaklarından biridirler. beta-karoten ve astragalin.

Mango’ nun Sağlık Faydaları

Mangoların en popüler sağlık faydalarına ayrıntılı olarak bakalım:

Genel Sağlığı Korumak

Mangolar, genel sağlığı sağlayan etkileyici bir vitamin içeriğine sahiptir. Potasyum açısından zengin (156 mg’da% 4) ve magnezyum (9 mg’da% 2) ve yüksek tansiyon için mükemmel bir ilaçtırlar. Ayrıca selenyum, kalsiyum, demir ve fosfor içerirler. Mangolar, riboflavin, B6 vitamini, A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, niasin, folat, tiamin ve pantotenik asit bakımından zengin oldukları için vitamin gübreleridir. Bu bileşenler, bu vitamin ve minerallerin eksikliklerinden gelebilecek bir dizi hastalığa yakalanmamanıza yardımcı olur. Bu meyvelerdeki E vitamini içeriği, seks hormonlarının aktivitesini tetikleyerek cinsel yaşamınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Mangolardaki güçlü antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri nötralize etme gücüne sahiptir. Kalp hastalıkları, erken yaşlanma, kanser ve dejeneratif hastalıklar, hücrelere zarar veren bu serbest radikallere bağlıdır.

Kanseri Önlemek

Mangolar, kandaki düşük kolesterol seviyelerine etkili bir şekilde katkıda bulunan, çözünür bir diyet lifi olan yüksek miktarda pektine sahiptir. Pektin ayrıca prostat kanserinin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Son zamanlarda, Gıda Araştırmaları Enstitüsü’nün çalışmaları pektin içindeki bir bileşiğin galektin 3 ile birleştiğini keşfetti (bir proteinin kanserin tüm aşamalarında önemli bir rol oynadığı). Avrupa Kanser Potansiyel Araştırması da bir mango yemek ve gastrointestinal sistem kanseri riskini azaltma arasında güçlü bir ilişki ile ortaya çıkmıştır.

Kilo Kazancı Teşvik

Mango tüketimi, kilo almanın en kolay yollarından biridir. 150 gr mango vücut tarafından kolayca emilebilen 86 kaloriye sahiptir. Ayrıca, şekere dönüşen ve ağırlık kazanmaya yardımcı olan nişasta içerirler. Mango milkshake, aynı zamanda süt içerdiğinden, kilo alma sürecini de hızlandıracak ve çok iddialı bir şekilde lezzetli olacak!

Sindirim Yardımı

Mango, hazımsızlık ve aşırı asitlik gibi sorunların giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. İçlerindeki sindirim enzimleri doğal, verimli sindirimi kolaylaştırır. Mango gibi esterler, terpenler ve aldehidler gibi biyoaktif maddeler iştahı artırmaya ve sindirim sisteminin işlevini geliştirmeye katkıda bulunur.

Tedavi Anemi

Mangolar demir bakımından zengindir, bu da onları anemiden muzdarip insanlar için faydalı kılar. Düzenli ve ılımlı bir alım vücuttaki kırmızı kan hücresi sayısını artırarak anemiyi ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Çin bitkisel tıbbında mangolardan yapılan tonik olarak bilinir ve anemi, kanama, öksürük, kabızlık, bulantı, ateş, deniz tutması ve zayıf sindirim için bir tedavi olarak kullanılır.

Hamilelikte Faydalı

Mangolar hamilelik sırasında demir gereksinimlerini karşıladıklarından hamile kadınlar için faydalıdır. Doktorlar genellikle hamilelik sırasında demir tabletleri reçete ederler, ancak takviye yerine, sulu mangolarla sağlıklı demir açısından zengin bir diyetin tadını çıkarabilirsiniz. Hamilelik sırasında tat alma tomurcukları genellikle hassasiyetlerinden bazılarını yitirir, bu yüzden mangolar sadece sağlığınızın yararlarından ziyade gününüzün zevkini taşıyacaktır.

Akne

Belki de mangoların cilt bakımıyla yakından ilgili olduğunu bilmek sizi şaşırtıyor. Yüzünüze sağlıklı bir parıltı getirmekten başka, aynı zamanda cilt rengini hafifletmeye yardımcı olurlar. Bu lezzetli meyveyi diyetinize düzenli olarak ekleyerek güzelliğinizi kolayca geliştirebilirsiniz.

Mango, cildin tıkanmış gözeneklerini açarak akneyi etkili bir şekilde tedavi eder. Bu gözenekler açıldığında, akne oluşumu sonunda duracaktır. Cildin gözeneklerinin açılmaması, aknenin yok edilmesinin en etkili yoludur. Bu faydayı yaşamak için her gün onları yemeye gerek yok; Hamuru çıkarmanız ve yaklaşık 10 dakika boyunca cilde sürmeniz gerekir, daha sonra durulayın.

Yaşlanmayı Geciktirme

Mango, vücutta kolajen proteinleri üretmeye yardımcı olan yüksek miktarda A ve C vitamini içerir. Kollajen, kan damarlarını ve vücudun bağ dokularını korumaya yardımcı olarak doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır. Bu nedenle, mango haklı olarak yaşlanma karşıtı bir gıda olarak adlandırılabilir.

Beyin Sağlığını Teşvik Et

Mangolar, beynin işlevini korumak ve geliştirmek için çok önemli olan, bol miktarda B6 vitamini içerir. Bu vitaminler, duygudurum belirleme ve uyku düzeninin modifikasyonuna katkıda bulunan majör nörotransmiterlerin birleşmesine yardımcı olurlar. Doğal olarak bu vitaminin önemli miktarlarını sağlarlar. Mango ile diyetinizin bir parçası olarak, sağlıklı bir beyin ve etkili sinir fonksiyonlarından emin olabilirsiniz. Yan etkilerin uzun bir listesini içeren tıbbi takviyelerden de kaçınacaksınız. Mangolardaki glutamin asit içeriği de konsantrasyon ve hafızayı artırır.

Mango

Bağışıklığı Artırır

Mangolar, güçlü bir karotenoid olan beta-karoten bakımından zengindir. Bu element bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve bakterilere ve toksinlere karşı sızdırmaz hale getirmeye yardımcı olur. Fazla beta karoten de vücutta A vitamini haline dönüşür. A vitamini, iç sistemlerinize zarar veren serbest radikallere karşı ek koruma sağlayan bir başka antioksidandır.

Diyabet Yönetimi

Daha fazla araştırma halen devam etmektedir, ancak bazı çalışmalar mangoların diyabet için büyük bir doğal çözüm olduğunu daha önce ortaya koymuştur. Şeker hastalarının tatlı tadı nedeniyle mangolardan uzak durması gerektiği uzun süredir söylenen bir efsaneydi; şimdi meyveden başka mango yapraklarının da diyabetin iyileştirilmesinde yardımcı olduğu gösterilmiştir. 10 veya 15 mango yaprağı ılık suda koyun ve yatmadan önce bir kapakla kapatın. Sabahları, yaprakları süzdükten sonra boş bir karnın üzerinde su için. Bu yöntemin düzenli uygulaması, diyabetiklerin kan şekeri seviyelerinin yönetiminde olumlu sonuçlar göstermiştir.

Mango Alerjileri Nelerdir?

Mango, alerjisinden muzdarip olmak mümkündür. Bazı insanlar, Anacardiaceae familyasına ait oldukları için mangolara karşı hassas olabilirler ve bu nedenle de zehirli sarmaşıkların uzak bir akrabasıdırlar. Mangolar dermatite neden olabilen toksik bir reçine olan urushiol adı verilen az miktarda bir madde içerir. Bu cilt alerjisinin şiddeti bireyler arasında değişir. Bununla birlikte, mangoların kabuğu ve suyu bu alerjiden daha sorumludur, meyvenin eti ise bu alerjik reaksiyonu indükleme şansının düşük olmasıdır.

Mango Nasıl Satın Alınır?

Alış: Bazı mango çeşitleri kırmızı, turuncu veya sarı renklere dönüşmez. Bu alternatif yeşil çeşitleri satın almayı tercih ederseniz, tatlı bir koku gibi diğer olgunlaşma belirtilerini aramaya çalışın. Yeşil mangolar Tayland, Hindistan ve Malezya’da popülerdir. Hindistan pazarlarında, çok popüler bir Hint çeşnisi olan mango tozu veya amchoor / amchur’a işlenmiş kurutulmuş yeşil mangolar bulacaksınız.

Seçme: Olgun bir mango seçmek için, çok sert olmadığını kontrol etmek için yüzeye hafifçe bastırın. Onları olgunlaşmamış olarak alırsanız, mangoları bir kese içinde sıcak bir yerde saklayın; iki gün içinde olgunlaşacaklar. Eğer olgunlaşmamış mangoları oda sıcaklığında tutarsanız, tamamen olgunlaşmak için 1 haftaya kadar sürebilir.

Saklama: Olgun mangoları yaklaşık 2 hafta boyunca buzdolabında saklayabilir veya kurutulabilir, dondurulabilir, şurup şeklinde pişirilebilir veya püre haline getirebilirsiniz. Ticari pazarda, bunları konserve, taze ve kuru formlarda alabilirsiniz. Kuru mangolar satın alırsanız, bunları ılık suya yaklaşık dört saat boyunca reçetenize ekleyeceğinizden emin olun.

Donma: Eğer pişmemiş mangoları dondurmak istiyorsanız, sadece serpilmiş, soyulmuş ve dilimlenmiş meyve üzerine şeker serpiştirin. Bir tahta kaşıkla hafifçe karıştırın, şeker mango suyunun içinde eriyene kadar. Parçaların iyi şeker kaplı olduğundan emin olun. Hava geçirmez bir kapta kapatın ve soğutun.

Mango Hakkında Birkaç Gerçekler

Mangolar, biri Hindistan’dan diğeri ise Filipinler ve Güneydoğu Asya’dan olmak üzere iki çeşitte bulunur. Filipin türleri soluk yeşil renge sahipken, Hint mangoları parlak sarı veya kırmızı renge sahiptir. Mango bitkisi donma önleyici bir iklime ihtiyaç duyar, çünkü sıcaklıklar 40 ° F’ın altına düştüğünde çiçekler ve meyveler zarar görür. Meyveler sıcak ve kuru havalarda tercih edilir.

Mango, ağaçları doğal bir manzara yaratır ve 65 metreye kadar büyür. Onlar uzun ömürlülükleri için de bilinir; Bazı örneklerin 300 yıldan fazla yaşadığı ve meyve vermeye devam ettiği bilinmektedir. Mango ağaçlarının yaprakları genellikle soluk yeşil renktedir, bu da büyürken ve yükseldikçe koyulaşır. Genç yapraklar genellikle kırmızı renktedir. Çiçekler, şube terminallerinde mango ağacında görünür. Kırmızımsı çiçekler, 2.000 küçük çiçek kadar yoğun salkımda bulunur. Bu çiçekler, bazı insanlara alerjik olabilen ve potansiyel olarak solunum problemlerine neden olabilecek uçucu bir madde yayarlar.

Bir mango ağacının meyve gövdeleri, tel benzeri sapın (eski salkım) arka ucunda büyür. Meyvenin büyüklüğü genellikle 2 ila 9 inç uzunluğundadır ve şekil böbrek şeklinde, oval veya yuvarlak olmak arasında değişir. Mangosun eti şeftali ile benzer bir tutarlılığa sahiptir. Et, aşırı derecede sulu ve tekil bir oval biçimli tohumun kabuğundan yayılır. Mango meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra çiçeklenmeden 100 ila 150 gün sonra alınır.

Bir cevap yazın

Top