Buradasınız
Anasayfa > Mineraller > Mineral Nedir ve Sağlık Faydaları

Mineral Nedir ve Sağlık Faydaları

Mineral nedir

Mineral nedir, çoğu vücut metabolizmasına, su dengesine ve kemik sağlığına yardımcı olur ve aynı zamanda yüzlerce başka küçük yoldan sağlığı etkili bir şekilde artırabilirler. Farklı minerallerin farklı yararları vardır; bu nedenle, hiçbir mineral diğerlerinden daha yararlı veya daha az faydalı olarak adlandırılamaz. Tüm mineraller, hatta iz elementler, vücudun düzgün işleyişi için kritik öneme sahiptir.

Mineral Nedir ve Sağlık Faydaları

Aşağıda vücutta bulunan minerallerin bir kısmı, bunların birleşik faydaları da dahil olmak üzere;

Bor:  Bu mineral en iyi kemik sağlığı, beyin fonksiyonu, yaşlanma karşıtı süreçler ve cinsel sağlık geliştirmede ve korumada önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca  kanser tedavisinde Alzheimer hastalığı ve kas ağrısı azaltılması.Bor

Kalsiyum: Mineral nedir, Bu hayati mineral aynı zamanda kemik sağlığını da arttırır ( osteoporozu önler) artriti rahatlatır, diş sağlığını geliştirir ve uykusuzluk, menopoz, adet öncesi sendrom ve krampları hafifletir. Ayrıca obezite, kolon kanseri, asidite, kalp ve böbrek rahatsızlıklarının önlenmesi ve tedavisinde ve yüksek tansiyonun düşürülmesinde önemlidir.

Magnezyum: Mineral nedir, bağışıklık sistemini güçlendirmek yüksek tansiyon tedavisinde, kalp krizi ve önlemeye yardımcı olur astım, rahatlık verir  alkolizm ve kemik sağlığını geliştirmek. Aynı zamanda krampları hafifletir ve diyabet,menopoz ve gebelik yönetimi konusunda yardımcı olur. Magnezyum da endişe ve stres düşürme açısından çok önemlidir ve vücudu sükunlar ve uykuyu uyandıran hormonları serbest bırakmada enzimatik rolünden dolayı uykusuzluğun hafifletilmesi ile yakından ilişkilidir.

Fosfor: Mineral nedir, kas güçsüzlüğünü azaltmak, kemik sağlığını geliştirmek, beyin fonksiyonunu arttırmak, yaşlanmayı önlemek, cinsel zayıflığı azaltmak, diş bakımı çalışmalarına yardımcı olmak ve vücut metabolizmasını optimize etmek için ayrılmaz bir araçtır.

Potasyum: Bir vazodilatatör olarak, potasyum, kan damarlarındaki gerginliği azaltır ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlarken oksijenin yaşamsal organ sistemlerine doğru dağılımını sağlar. Düşük kan şekeri düzeltir, kan basıncını düzenler, vücudun su akışını artırır, kas bozukluklarını ve krampları hafifletir, beyin fonksiyonunu artırır, artrit ve  şeker hastalığını yönetir ve böbrek rahatsızlıklarını tedavi edebilir.

Silikon:  Mineral nedir  kemiklerin, deri, saç, tırnak ve diş sağlığının optimal sağlıkta önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca uyku bozuklukları, ateroskleroz  ve  tüberkülozdan rahatlama sağlar ve doku gelişimini teşvik eder.

Sodyum: Bu yaygın olarak kullanılan mineral, su dengesinin, güneş ışınlarının önlenmesinin, beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesinin, kas kramplarının hafifletilmesinin ve erken yaşlanmayı önlemenin anahtarıdır.

Mineral nedir

İz Mineralleri

Demir:  Mineral nedir, Vücuttaki demirin başlıca rolü, kan dolaşımını ve çeşitli organ sistemlerine oksijenasyonu garanti eden hemoglobin  oluşumuyla ilgilidir. Demir olmadan,  anemi  belirir, bu kas güçsüzlüğü, yorgunluk, gastrointestinal bozukluklar ve bilişsel bozukluklarla kendini gösterir. Bunun dışında doğru vücut metabolizmasını, kas aktivitesini, beyin fonksiyonunu ve vücut sıcaklığının düzenlenmesini sağlamak için önemli bir unsurdur. Ayrıca bağışıklığın artırılması ve uykusuzluk ve huzursuz bacak sendromundan kurtarmaya yardımcı olur.

Çinko:  Vücudun 10’dan fazla önemli enzimatik fonksiyonunun önemli bir bileşenidir. Olmadan çinko, vücut hızlı bir şekilde iyileşmesi için yetersizlik dahil olmak üzere sağlık kaygıları, bir dizi genel fonksiyonu ve sonuçları kaybedecek yaralar, mağaza insülin hastalığı defetmek, uygun büyüme modelleri geliştirmeyi, hem de çeşitli karşı savunmak deri enfeksiyonları. Mineral nedir , Bu mineral, egzama, akne, gece körlüğü ve prostat bozukluklarının tedavisinde, soğuk algınlığı azaltmada ve  kilo vermede yardımcı olur. Çinko aynı zamanda sağlıklı hamilelik ve üreme sağlar.

Manganez: Vücut metabolizmasının, osteoporozun, yorgunluğun, üreme, burkulma, inflamasyon, beyin fonksiyonu ve epilepsinin azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Bakır: Bu ortak mineral, beyin fonksiyonunu geliştirir, artriti yatıştırır, cilt bakımına yardımcı olur, boğaz enfeksiyonlarını ortadan kaldırır, hemoglobin eksikliğini düzeltir, kalp rahatsızlıklarını engeller ve bağışıklığı artırır. Genellikle demir alımı ve düzgün çalışan bir dolaşım sisteminin kolaylaştırılması ile ilişkilidir.

İyot: Çoğu zaman göz ardı edilen mineral, saç dökülmesini iyileştirirken, guatr, fibrokistik meme hastalığı, cilt koşulları ve kanseri hafifletebilir, gebeliği korur ve vücudun metabolizmasını geliştirir.

İyodür: Vücut işlevi açısından çok önemlidir. Genel tiroid fonksiyonunda yer alır ve yetersizliği guatr neden olabilir. İyodür, olmadan tiroksin (T4) üretmek için hayati önem taşır; vücut metabolik hızında bir düşüş ve kolesterol düzeylerinde bir artışla karşılaşabilir.

Krom: Vücuttaki glikoz alımı için bu eser mineral önemlidir, bu nedenle özellikle diyabetli olanlar ile ilgilidir. Yağ asidi ve kolesterol sentezini uyaran hücreler tarafından glikoz alımını arttırır ve her iki üründe de genel olarak sağlık için negatif bileşenlere benziyor gibi görünse de, fonksiyonel, sağlıklı bir yaşam için küçük seviyelerde olması aslında esastır.

Selenyum: Mineral nedir, nadir bulunan bir mineral olabilir, ancak işlevi önemlidir. Bu  en güçlü mineral antioksidanlar, ve aslında , yeni serbest radikallerin oluşumunu önler peroksit alt çeşitli hücresel tepkiler katılarak konsantrasyonu hücre gövdesinde  Serbest radikal oluşumunu azaltmak, yalnızca selenyumun işlevlerinden biridir. Kalsiyumbakır ve çinko ile birlikte kemik büyümesi için de gereklidir.

Bir cevap yazın

Top