Buradasınız
Anasayfa > Mineraller > Niasin B3 Vitamini İnanılmaz Faydaları

Niasin B3 Vitamini İnanılmaz Faydaları

Niasin

Niasin, olarak da bilinen B3 vitamini sağlık yararları, iyi kan dolaşımını, sağlıklı sağlam cilt durumunu, beynin normal işleyişini, hafıza gücünü arttırmayı, sindirim yolunun yeterli karbonhidratları, proteinleri ve yağları emmesi için yardımcı olmayı ve etkilerini azaltmayı içerir. Arasında artrit semptomlarını ve şizofreni iyileştirmek ve bununla birlikte, en önemli fayda kolesterol seviyelerini düşürme ve kontrol etme yeteneğidir .

Niasin B3 Vitamini Önemli Gıda Kaynakları

Niasin, et, hindi, ton balığı, yumurta, kümes hayvanı ürünleri, curds, yer fıstığı, baklagiller, patates, peynir, kahverengi pirinç, yulaf, arpa, buğday gevreği ve süt bulunabilir. Ekmek ve tahıllar gibi yiyecekler de niasin açısından zengindir. Hatta triptofan yoğurt ve yumurta gibi gıdalar açısından zengin niasin düzeylerini artırabilir. Balık, fındık, kuru taneler, karaciğer, tavuk gibi besinler yağsız kırmızı et, tam tahıllar, zenginleştirilmiş rafine tahıllar ve kuru baklagiller iyi bir B3 vitamini kaynağıdır.

B3 vitamini, vücudun hücrelerine enerji verir, ancak öncelikle yüksek kolesterol seviyelerini düşürmek için kullanılır. Mağazalardan niasin alabilirsiniz, ancak doktor tarafından özel olarak talimat verildiğinde satın almak her zaman mantıklıdır.

Niasin, B3 vitamini ve çeşitli formları, birçok rahatsızlığı gidermek için popüler olarak tedavi edici vitaminler olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda solunum yolu veya damar rahatsızlıklarını tedavi etmek için ve Lovastatin ile birlikte pellagra’nın tedavisi için etkili bir besin takviyesi olarak kullanılır. Temel olarak, takviye tabletleri veya dozları olarak nikotinik asit, niasinamid ve Inositol heksanakinat içeren 3 tip veya formda gelir. Nikotinik asit, yüksek kan kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olurken, niasinamid besin takviyelerinde bulunabilir. Bununla birlikte, bu faydalar buzdağının sadece görünen kısmıdır.

B3 Vitamini veya Niasin’in Sağlık Faydaları

Niasin, B3 vitamini, insanlığın yıllar boyunca yavaş yavaş keşfettiği birçok sağlık yararına sahiptir. Faydalı özellikler aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Sindirimi Artırır

B-kompleks vitaminlerin bir üyesi olarak, niasin insan sindirim sisteminin normal işleyişine yardımcı olur, sağlıklı bir iştahı, düzgün işleyen sinirleri ve parlak bir cildi destekler.

Pellagra Davranır

Zayıf kasları, sindirim problemleri, deri tahrişi veya pellagrası olan kişilerde ciddi B3 vitamin  eksikliği olabilir. Bu kişilerin diyetlerine B3 vitamini takviyelerinin arttırılmış dozunu vermeleri gerekiyor.

Kolesterol Düzeylerini Düşürür

Bir günde 1100 veya daha fazla miligram olacak olan büyük miktarlarda niasin alımının kötü LDL kolesterol düzeylerini önemli ölçüde azalttığı ve ateroskleroz gibi arter duvarlarının kalınlaşmasını ve arter duvarlarının kalınlaşmasını önlediği iyi HDL kolesterolünü arttırdığı kanıtlanmıştır.

Suda Çözünür Vitamin

Niasin, insan kan akımı boyunca dolaşabilen suda çözünen bir vitamindir ve vücut, bu tür vitaminlerin fazlalıklarını idrara çıkma süreci boyunca boşaltma seçeneğine sahiptir. Bu nedenle, vücudumuzun sürekli bir kaynağa ihtiyacı olduğu için, bu tür vitaminler hem gıda hem de sıvı yoluyla insana verilebilir.

İktidarsızlık için Önemlidir

Niasin, iktidarsızlık ve erektil disfonksiyon gibi cinsel rahatsızlıklardan muzdarip insanlar için bu hormonları oluşturmaya yardımcı olur.

Niasin

Enerji Sağlar

B3 vitamini proteinleri, karbonhidratları ve yağları enerjiye dönüştürmenin önemli işlevini yerine getirir.

Ruh Sağlığını Geliştirir

Zihinsel düzensizlik ve ilişkili durumlar bile niasin takviyeleri veya tıbbi ilaçların uygulanmasıyla iyileştirilebilir.

Diyabet Davranır

Niasi, diyabet ve yüksek kan şekeri seviyelerini tedavi ettiği bilinmektedir. Çoğu diyabet hastası, HBA1C düzeylerini niasin yardımıyla etkin bir şekilde kontrol edebilir.

İdeal olarak, kadınlar günde en az 15-18 mg olmalıdır. Çeşitli ilaç tiplerinde olan kadınlar için son derece faydalıdır. Bazen uyku hapı kullananlarda bile B3 vitamini eksikliği gelişebilir. Erkekler her gün 15-19 mg tüketmeli, çocuklar ise günde 9-13 mg dozunda B3 vitamini kullanmalıdır.

Her ne kadar takviye gerektiren bir niasin eksikliğine sahip olsa da, modern toplum çeşitli vücut rahatsızlıklarını tedavi etmek için niasin ek formlarından faydalanabilir. Her üç niasin formunun insan vücudu üzerinde farklı etkileri vardır. Niasinamid belirgin anti- enflamatuar içeriğe sahipken, nikotinik asit ve Inositol heksanakinat kan dolaşımını etkileyebilir. Niasin veya B3 vitamini takviyelerini normal yemeklerle veya sıvılarla bile kullanabilirsiniz.

Dikkat:  Niasin, çok yüksek dozlarda alındığında bir ilaca sahip olabilir ve her zaman olduğu gibi, herhangi bir takviyeyi almadan veya diyetinizi önemli ölçüde değiştirmeden önce bir doktora veya tıp uzmanına danışmak en iyisidir.

Bir cevap yazın

Top