Buradasınız
Anasayfa > Mineraller > Riboflavin B2 Vitaminin Etkileyici Faydaları

Riboflavin B2 Vitaminin Etkileyici Faydaları

Riboflavin

Riboflavin, B2Vitamini suda çözünür bir vitamindir. İnsan vücudunun vücutta depolanamadığı için günlük bir dozajına ihtiyacı vardır. Enerji üretiminde önemli bir rol oynar ve diyetinizin önemli bir besin öğesidir.

Riboflavin, B2 vitamin olarak bilinir, enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Bu dönüşüme yardımcı olur, Riboflavin ayrıca hücresel enerji üreten elektron taşıma zincirinde aktif bir rol oynar. Ayrıca amino asit ve yağların işlenmesinde yardımcı olur. Aynı zamanda yaşlanmanın hızını yavaşlatan bir antioksidan olarak da kullanılabilir .

Riboflavin B2 Vitaminin Önemli Kaynakları

Ribofavin, B2 Vitamini, çeşitli gıda kaynaklarında, genellikle ihmal edilebilir miktarlarda bulunabilir. Riboflavin’in en önemli kaynakları süt ürünleri, kuru kavrulmuş soya fasulyesi, edamame ve karaciğerdir. Diğer kaynaklar arasında istiridye, yağsız et, mantarbrokoli, avokado ve somonda bulunur.

Uskumru, yılan balığı ve ringa balığı içeren yağlı balıklar da zengin riboflavin kaynaklarıdır. Listede ayrıca diyetinize B2 eklemek için yumurta, kabuklu deniz ürünleri, yabani pirinç, kuru bezelye, darı, ayçiçeği çekirdeği ve fasülye bulunur. Kuşkonmaz ve ıspanak, bütün tahıl ürünleri ve mantar gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler de riboflavin bakımından zengindir. Lahanahavuçelmaincir ve meyveler nispeten düşük bir B2 Vitamin seviyesine sahiptir. Neyse ki, diğer vitaminler aksine, pişirme sırasında B2 Vitamini kaybolmaz.

Riboflavin B2 Vitaminin Eksikliği ve Belirtileri

B2 Vitamin eksikliği, karbonhidratların, yağların ve proteinlerin metabolizmasını engelleyebilir, çünkü bu elementler tam metabolizma için B2 vitamini gerektirir. B2 Vitamin eksiklik semptomları arasında kanlı gözler, ışığa karşı yüksek duyarlılık, gözlerde yanma hissi, dudaklarda parlama, ağızda iltihaplanma ve boğaz dilidir. Diğer yaygın belirtiler arasında donuk veya yağlı saçlar, erken kırışıklıklar ve bölünmüş tırnaklar bulunur. Riboflavin eksikliği, adrenal bezlerin yanlış işleyişine neden olabilir ve bu da anemi, kronik yorgunluk sendromu ve katarakt gelişimi gibi çeşitli durumlarla sonuçlanabilir. Riboflavin eksikliğinin ölümcül durumu için önemli bir neden olduğu düşünülmektedir.

Riboflavin, eksikliği özellikle cilt lezyonları, özellikle de dilin üzerinde ve ağız köşelerinde görülür. Tedavi edilmezse şişmiş bir dil, seboreik dermatit ve hatta bozulmuş bir sinir fonksiyonuna yol açabilir. Kepek, düşük kan sayımı, dudakların ve ağız köşelerinin yongalanması, baş dönmesi, saç dökülmesi, uyku kaybı, zayıf sindirim ve yavaş zihinsel yanıtlar, B2 vitamini eksikliğinin diğer belirtileridir.

Riboflavin B2 Vitaminin Sağlık Faydaları

Riboflavin, genel insan sağlığının korunmasında kilit rol oynayan iyi emilmiş suda çözünen bir vitamindir. Başlıca sağlık faydaları aşağıda verilmiştir.

Enerjiyi Artırıyor

Riboflavin, yağların, karbonhidratların ve proteinlerin metabolizmasında yardımcı olarak enerji üretiminde önemli bir rol oynar.

Kan Dolaşımını Artırır

B2 Vitamini, insanlarda taze kırmızı kan hücrelerinin ve antikorların oluşumu için gereklidir, bu da vücudun çeşitli organlarına dolaşımı ve oksijenlenmeyi artırır.

Büyüme ve Gelişmeyi Teşvik Ediyor

Riboflavin, üreme organlarının düzgün büyümesini ve gelişimini ve cilt, bağ dokusu, gözler, mukoza zarları, sinir sistemi ve bağışıklık sistemi gibi vücut dokularının büyümesini sağlamak için çok önemlidir. Ayrıca, sağlıklı bir cilt, tırnak ve saç sağlar.

Tiroid Aktivitesini Düzenler

B2 Vitamini tiroid aktivitesini düzenleyebilir.

Hastalıkları Önler

B2 Vitamini, migren baş ağrıları, katarakt, akne dermatit, romatoid artrit ve egzama gibi birçok yaygın durumun önlenmesine yardımcı olabilir.

Cilt Bakımı

Riboflavin, cildin mukus sekresyonunu iyileştirmeye yardımcı olur ve akne ile ortak olan cildin püstüllerini temizleyebilir.

Sinir Sistemini Korur

B2 vitamini, diğerlerinin yanı sıra uyuşukluk, Alzheimer hastalığı, multipl skleroz, anksiyete ve epilepsi gibi çeşitli sinir sistemi durumlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Riboflavin, B6 vitamini ile birlikte kullanıldığında, karpal tünel sendromunun (CTS) ağrılı semptomlarının tedavisinde etkili olduğu düşünülmektedir.

Riboflavin

Normal Büyüme İçin Gerekli

Riboflavin, proteinlerin formülasyonu ile ilişkilidir, bu da vücudun normal büyümesi için gerekli kılar.

Vizyonu Korur

B2 Vitamin sağlıklı korneaların ve mükemmel görmenin sağlanmasında önemli bir rol oynar.

HIV / AIDS’i Önler

Çalışmalar Riboflavin’in AIDS virüsünün ilerlemesini yavaşlattığını göstermiştir.

Mineral Absorbsiyonunu Artırır

Bu emme yardımcı mineraller gibi demir, folik asit ve bu B1, B3, B6 gibi vitaminler.

Dokuları Onarır

Riboflavin dokuların tamiri, yaraların iyileşmesi ve diğer yaralanmaların iyileşmesinde önemli bir rol oynar, bu da tamamen iyileşmesi uzun zaman alabilir.

Sindirim Sistemini Korur

Sindirim sistemindeki mukoza zarlarının korunmasında önemli bir rol oynar.

Sağlıklı Fetal Gelişim

Her ne kadar B2 vitamini gebeliğin sağlıklı ilerlemesi için gerekli olduğu iddialarını kanıtlayacak somut bir kanıt bulunmamakla birlikte, A vitamini ile birlikte gelecekteki bir annenin beslenmesinin temel bir bileşeni olarak kabul edilmektedir.

Bağışıklık  Sistemini Güçlendirir

Riboflavin, ayrıca antikor rezervlerini güçlendirerek ve savunma sistemini enfeksiyonlara karşı güçlendirerek doğal bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur.

Günlük yenilenmesi gereken riboflavin tedarikini sağlamak için dengeli bir diyete sahip olmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

Top