Buradasınız
Anasayfa > Sebzeler > Salatalık Suyu ve Sağlık Faydaları

Salatalık Suyu ve Sağlık Faydaları

Salatalık Suyu

Salatalık suyu, içmek sağlığınızı geliştirmek için kesin bir yoldur çünkü birçok şaşırtıcı fayda sağlar ve hazırlanması çok kolaydır.

Salatalık Suyu Nedir?

Salatalık Su, Oldukça basit salatalık suyu dilimleri infüzyonudur. Bir sürahi suya daldırılarak ve salatalık dilimleriyle ıslatılarak yapılır. Bu çok basit görünmekle birlikte, salatalık aktif bileşenlerinin çoğu, tüm besin alımını artırarak suya karışır. Ayrıca, salatalıkta yaklaşık % 95 su vardır. Bu, salatalık suyunun detoks temizliğinde çok popüler.

Salatalık suyu sizin için iyidir, çünkü çok çeşitli diğer besin maddeleri ve aktif içeriklerin yanı sıra, salatalıkların ferahlatıcı ve tazeleyici lezzetine de sahiptir. Salatalık suyu içmeniz vitamin B ve C vitamini seviyenizi artırır. Beta-karoten, manganez ve molibden bakımından zengindir. En önemlisi, salatalık ‘fisetin’ gibi anti-inflamatuar flavonoller ve cucurbitacin dahil olmak üzere çeşitli başka antioksidanlar içerir.

USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, salatalık ayrıca vücut üzerinde bir dizi olumlu etkiye sahip olan folik asit ve silika içerir. Ancak en önemlisi, bu, daha fazla geri gelmenizi sağlayacak ortalama bir bardak su üzerinde lezzetli ve eşsiz bir dokunuştur.

Salatalık Suyunun Faydaları

Salatalık suyunun güçlü faydaları arasında cilt bakımı, kilo kaybı, kronik hastalık, kardiyovasküler sağlık ve kemik yoğunluğu bulunur.

Hidrasyon

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, su alımı çeşitli içecek ve yiyeceklerle yapılabilir. Nemlendirme çok önemlidir ve salatalık suyu içmek sadece vücudunuzu nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kabızlık ve böbrek taşlarını da önlemeye yardımcı olur.

İçme suyu tutmayı zor buluyorsanız, besleyici salatalıklarla karıştırmak sizi iyi bir şekilde nemlendirirken besin alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Kilo Vermek

Salatalık suyu, kalorileriside düşüktür ve sizi doldurmakta son derece iyidir. Bu sadece aşırı yiyecekleri değil, aynı zamanda hızlı kilo kaybına yardımcı olur.

Su, bu konuda doğal olarak iyidir çünkü susuzluk genellikle açlıkla karıştırılır. Elizabeth A. tarafından yönetilen 12 haftalık bir araştırma çalışması Dennis, İnsan Beslenmesi, Besin ve Egzersiz Bölümü, Virginia Tech ve ark. Hipokalorik diyetin bir parçası olarak üç ana günlük öğün öncesi 500 ml su tüketen orta yaşlı yetişkinlerin, yalnızca bir hipokalorik diyete sahip yetişkinlere kıyasla 2 kg’dan daha fazla kilo verdiklerini öne sürmektedir. Çalışmanın bir parçası olan erkek ve kadınlar, 25-40 BMI aralığında ve 55-75 yaşları arasındaydı.

Bu nedenle, bu salatalık su infüzyonunu diyetinizin daha büyük bir parçası haline getirdiğinizde, herhangi bir diyetin yol açabileceği yemekler arasında aşırı yeme ve gereksiz atıştırmayı önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Salatalık Suyu

Cilt Bakımı

Salatalıklarda cilt sağlığı ve akneye yardımcı olabilecek çeşitli antioksidanlar ve vitaminler bulunur. Genç Eczacılar Dergisi’nde yayınlanan 2010 tarihli bir araştırmaya göre, sulu bir salatalık ekstresinin serbest radikalleri nötralize edebilen flavonoidler ve tanenler içerdiği bulunmuştur.  Bu, oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur, yaşlandıkça kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine, lekelere ve gevşek cilde yol açabilir. Salatalık suyu, akne kırılmalarını tedavi etmek için sadece bilinen bir doğal ilaç değildir, aynı zamanda cildinizde de bir soğutma etkisine sahiptir.

Detoks

Salatalık suyu, içilmesi toksinleri vücuttan temizlemeye ve idrara çıkmaya yardımcı olur. Bu, vücudunuzdaki toksinlerin daha hızlı ortadan kalktığı ve metabolik sisteminizdeki zorlanmayı azalttığı anlamına gelir.

Kas Gücü

Salatalık suyu, nun eşsiz bileşenlerinden biri silikadır. Bu insan sağlığı ile ilgili olarak nadiren tartışılan bir mineraldir. Bununla birlikte, vücuttaki bağ dokusunun hayati bir parçasıdır. Silika, bu nedenle, kas büyümesi ve tonunun artmasına yardımcı olabilir.

Düşük Kan Basıncı

Salatalık suyu, içmek genel sağlık için hayati bir elektrolit olan potasyum seviyenizi arttırmanın mükemmel bir yoludur. Potasyum ayrıca, kan basıncını düşürmek ve kardiyovasküler sistemdeki daha düşük zorlanmayı azaltmak için vazodilatatör görevi görür.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Potasyum açısından zengin salatalık suyu, ateroskleroz, kalp krizi, inme ve koroner kalp hastalığı riskinizi azaltır.

Kemik Yoğunluğu

Salatalık suyunda pek çok mineral olmasa da, diğer eser elementler arasında silika ve manganez içerir. Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Ravin Jugdaosingh tarafından yapılan araştırmaya göre, silikon açısından zengin olan salatalık gibi yiyecekler, kemiklerin güçlendirilmesine ve yaşlandıkça osteoporoz riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Prostat Kanseri

Salatalık, vücutta güçlü bir antioksidan görevi gören, cucurbitacin adı verilen eşsiz bir bileşik içerir. Bu Güncel İlaç Tasarım dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre.  Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği’nin bir raporunda yayınlanan bir başka çalışma, salatalık ve çileklerde bulunan bir anti-enflamatuar bileşik olan fısetin prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini gösterdi.

Bu yüzden devam edin ve bu basit detoks içeceği yapın. Salatalık suyu için, bir salatalık temizleyin ve dilimleyin. Bir bardak soğuk su ile doldurun ve salatalık ekleyin. Birkaç dakika hatta bir gecede suda bekletsinler. Keyfini çıkarın!

Bir cevap yazın

Top