Buradasınız
Anasayfa > Mineraller > Sodyum İçeren Gıdalar ve Faydaları

Sodyum İçeren Gıdalar ve Faydaları

Sodyum içeren besinler

Sodyum içeren gıdalar, son derece önemli bir elektrolit ve hücre dışı sıvıdaki (ECF) önemli bir iyonudur. Sodyumun sağlık faydalarından biri, enzim işlemlerinde ve kas kontraksiyonunda oynadığı önemli role sahiptir. İnsan vücudundaki osmoregülasyon ve sıvı bakımında çok önemlidir. Bazı diğer sağlık faydaları, kalp performansı, sinir sistemi ve glikoz emilimini artırmayı içerir.

Sodyum İçeren Gıdalar ve Önemi Nedir?

Sodyum içeren gıdalar, kan regülasyonu için gereklidir ve yokluğu bedensel işlevin ciddi şekilde bozulmasına neden olabilir. Çok yönlü bir elementtir ve seksenden fazla farklı formda ortaya çıkar. Bir elektrolit olarak, vücut sıvılarını düzenler ve elektrik impulslarını vücuda iletir. Diğer vitamin ve minerallerin aksine, ısının herhangi bir etkisi yoktur. Bu nedenle, etkilerini kaybetmeden farklı şekillerde ve müstahzarlarda kullanılabilir. Ayrıca, sinirlerin önemli bir bileşenidir ve kas kasılmalarını düzenler.

Sodyum içeren gıdalar, dengeli bir beslenmede gerekli besin maddesi olmasına rağmen, mide kanseri ve hipertansiyona da neden olabilir. Böbrek sorunları veya ödeminden muzdarip olan insanlar, alımlarını sağlık risklerine karşı korumak için sınırlamalıdır. Kısacası, hücresel aktivitenin ve sinir sistemi fonksiyonunun düzenlenmesi için insan diyetinde yaşamsal bir bileşen oluşturmaktadır. Bu besin maddesinin ilave dozları, aşırı terleme, güneşlenme veya adrenal yetmezlik yaşamanız durumunda gereklidir. Düzenli olarak idrarla atılır ve hiçbir toksite veya tehlike oluşturmaz.

Sodyumun Eksiklik Belirtileri

Tavsiye edilen sodyum miktarı 2400mg / gün’dür. Vücudunuza yeterli miktarda sodyum vermiyorsanız, eksiklik belirtileri tahriş edici ve ölümcül arasında değişebilir. Vücudun en ciddi şekilde etkilediği alanlardan biri kapanmaya başlayacak olan sinir sistemidir. Genel olarak, eksikliği ishal, kusma, baş ağrısı, zayıflık, düşük kan basıncı, uyuşukluk, kilo kaybı, konfüzyon, baş dönmesi ve kas sinirlilik yol açar.

Sodyum eksikliği tehlikeli olmakla birlikte aşırı seviyeler yüksek kan basıncına, sinir dokularının ve sinirlerin şişmesine ve serebral ödemlere neden olabilir. Durum hafifletilmezse, hatta komaya götürebilir.

Sodyum miktarındaki azalma aynı zamanda vücudun çevresel bölümlerinde biriken yağ miktarını da azaltır. Ayrıca fazla sodyum akciğer enfeksiyonu şansını artırır. Sodyum düzeyinin tükenmesi yorgunluk, egzersiz ve zihinsel ilgisizliğe neden olabilecek bir dizi hastalık için bir davettir.

Sodyumun Önemli Kaynakları

Sodyum içeren gıdalar, En iyi sodyum kaynaklarının bazıları elmalar, tuz, ev yapımı çorbalar, lahanayumurta sarısı, bakliyat ve muzlardır. Hatta havuç, kabartma tozu ve kabartma tozu, şalgam, yapraklı sebzeler ve kurutulmuş bezelye iyi kaynaklardır. İşlenmiş peynir, füme balık, tuzlu etler, aperatifler, turşu ve sos bol miktarda bulunur, ancak diğer sağlık sorunları da vardır.

Sodyumun Sağlık Faydaları

Sodyum içeren gıdalar, genelde neredeyse her doğal gıdada çok az miktarlarda bulunur. Ortak tuz olarak eklendiğinde, lezzeti arttırmakla kalmaz aynı zamanda dengeli bir diyet için gerekli şartı da tamamlar. Sağlık yararları şunları içerir.

Sıvı Düzeylerini Düzenler

Sodyum içeren gıdalar, insan vücudundaki sıvı seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan minerallerden biridir. Sodyum ve su dengesi yakından bağlantılıdır. Sodyum ağ geçitleri ve kanalları hücrenin suyun içine pompalandığı ve vücut içindeki hücre dışı sıvının miktarını düzenler.

Güneş Çarpmasını Önler

Bunun nedeni, insan vücudundaki ısı düzenleyici sistemin arızalanmasıdır. Bu tür ısı yorulması, çok yüksek sıcaklıklara sürekli maruz kalma nedeniyledir. Bu maruz kalma, vücudun normal sıcaklığı korumak için kapasitesini kaybetmesine neden olur. Bu durum, vücudun tuz ve su kaybından dolayı daha da ağırlaştırılıyor. Böylece, sodyum, esansiyel elektrolit kaybını değiştirerek güneş çarpmasını veya ısı tükenmesini önlemede hayati bir rol oynamaktadır. Suya ilaveten, tuz ve şeker içeren içme sıvıları güneş çaresine karşı elverişlidir. Tuz daha fazla rahatlama sağlamak için çiğ mango suyuyla karıştırılabilir. Sodyum seviyeleri ve sıvı dengesi dayanıklılık sporcuları için son derecede aktif yaşam tarzı yaşayanlar için çok önemlidir.

Beyin Fonksiyonunu Geliştirir

Beyin vücudun sodyum seviyesindeki değişime karşı çok hassastır, Sodyum eksikliği sıklıkla karışıklık ve letarji olarak kendini gösterir. Bu  yardımcı Zihin keskin tutmak ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmek için çalışır çünkü beynin gelişimi için önemli bir unsurdur.

Kas Kramplarını Giderir

Bunlar çoğunlukla sıcak yaz aylarında elektrolit dengesizliği ve dehidrasyona bağlı olarak ortaya çıkar. Vücudun uygun bir şekilde nemlendirilmesiyle birlikte, elektrolit miktarını eski haline getirmek için vücuduna sodyum açısından zengin meyve suları ve sıvıları ilave etmek de önemlidir.

Cilt bakımı

Sodyum içeren gıdalar, birçok anti-aging kremlerde bulunan önemli bir hidratasyon ürünüdür. Yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikallere karşı savunma yaparlar. Ayrıca, genç ve sağlıklı cildi onarmaya yardımcı olur.

Karbon Dioksiti Yok Ediyor

Sodyum içeren gıdalar, vücutta biriken aşırı karbon dioksitlerin giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Sodyum içeren besinler

Glukoz Emilimini Kontrol Ediyor

Sodyum içeren gıdalar, glukozun hücreler tarafından absorbe edilmesini kolaylaştırarak vücudun hücre membranlarındaki besin maddelerinin sorunsuz taşınmasını sağlar.

Asit Bazlı Bakiyeyi Korur

Vücuttaki asit bazlı alkali fosfat oranlarını değiştirerek, sodyum, böbreklerin reaksiyonunu ve idrara çıkma sıklığını ve içeriğini kontrol eder.

Sıvıların Düzenlenmesi

Sodyumun en önemli sağlık faydalarından biri, vücudun hücrelerindeki sıvının düzenlenmesi nedeniyle insan vücudundaki ozmotik basıncın dengelenebilmesidir.

İyonların Dengesi

Sodyum içeren gıdalar, hem pozitif yüklü iyonlar hem de negatif yüklü iyonlar arasında iki denge arasındaki dengeyi korumak için klorürler ve bikarbonatlar ile birlikteliğini paylaşır.

Kan Basıncını Kontrol Ediyor

Sodyum içeren gıdalar, kalbin normal kasılmalarını korumaya yardımcı olabilir. İnsan vücudunun kan basıncını korumada hayati bir rol oynar ancak içeriğinde aşırı bir artış kan basıncını dramatik biçimde artırabilir ve ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.

Bir cevap yazın

Top