Buradasınız
Anasayfa > Bitkiler > Susam Yağı Faydaları

Susam Yağı Faydaları

susam yağı faydaları

Susam yağı faydaları, saç ve cilt sağlığını iyileştirme, kemik büyümesine yardımcı olma, kan basıncını azaltma, iyi kalp sağlığını koruma ve anksiyete ve depresyonun yönetilmesi bulunmaktadır. Aynı zamanda, bebek sağlığının korunmasına yardımcı olur, diş problemlerini iyileştirir, kanseri önler, sindirim sürecini iyileştirir ve inflamasyonu azaltır.

Susam Yağı Faydaları Nedir?

Susam yağı faydaları, susam çekirdeğinden gelen susam yağı veya gingelly yağı, daha az bilinen bir bitkisel yağdır.  Aslında, Susam yağı faydaları, normal bitkisel yağlara en sağlıklı alternatiflerden biridir. Susam tohumları, esas olarak Afrika’da bulunan küçük sarımsı kahverengi tohumlardır, fakat aynı zamanda Hint Yarımadası’nda da daha az sayıda büyürler.

Susam yağı son yıllarda oldukça popülerlik kazanmıştır, çünkü bu ürünün çıkarılması nispeten ucuzdur (basit sıcak su yüzdürme veya çeşitli presleme teknikleri). Bununla birlikte, bu yağ, tohumlar tamamen olgunlaştığı zaman elde edilir, yani dış kabuklar patlar. Sorun, susam tohumlarının ihtiyaç duyduğu manuel işlemdir, çünkü tedarikten daima daha fazla talep olacaktır.

Susam yağı faydaları, E vitamini ve vitamin K, organik bileşikler ve susam yağının diğer yararlı bileşenleri gibi etkileyici vitamin miktarı, bu nedenle sağlıklı sayılmasının nedenidir.

Susam Yağı Sağlık Faydaları

Susam yağı faydaları, Bu yağı diyetinize eklediğinizde, sağlık yararlarının gerçekten neler olabileceğine daha yakından bakalım.

Saç Bakımı

Susam yağı faydaları, geleneksel olarak saç sağlığını iyileştirmek için kullanılmıştır. Susam yağının biyoaktif bileşenleri üzerinde yapılan bir çalışma, siyah susam yağının doğal saç rengini korumaya ve saç kaybını en aza indirmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca, gingelly yağının anti-bakteriyel etkileri, saç derisine veya saçınıza saldıran patojenleri veya yabancı maddeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Diyabet

2006 yılında yayınlanan araştırmalar, diyete susam yağı ilave edilmesinin hipertansif diyabetiklerde plazma glukoz seviyelerini yönetmeye yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Yüksek tansiyonu düşürmede de yardımcıdır.

Cilt Bakımı

Susam yağı faydaları, Diş eti yağı cildiniz için en önemli minerallerden biri olan çinko açısından zengindir.  Cildin elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü artırabilir ve oksidatif stresi azaltabilir, böylelikle yaşlılık lekeleri de dahil olmak üzere yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

ABD, Los Angeles, California Eyalet Üniversitesi’nden Dr. Lily Zhong tarafından yapılan bir çalışma, cilde topikal olarak susam yağı uygulanmasının, cildin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturmaya ve sizi zararlı UV ışınlarından kurtarmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Bazı yerlerde susam yağı, cilt üzerindeki mantar hastalıklarını tedavi etmek için bile kullanılmaktadır. Ayrıca, susam yağı ayrıca cilt kanserinden muzdarip kişilerde kemopreventif etkiler gösterir.

susam yağı faydaları

Kalp Sağlığını Korur

Susam yağı faydaları, yağlı asit içeriğinden dolayı kalp dostu ve lezzetli bir yağdır. Susam yağının sıçandaki serum ve karaciğer lipit profillerine etkisi üzerine yapılan araştırmalara göre, susam yağı, sesamol ve sesamin dahil olmak üzere çok çeşitli çoklu doymamış yağ asitleri içerdiğinden, kötü kolesterol seviyelerini düşürmektedir.  Bu yağ asitleri kardiyovasküler sistemi güçlü ve LDL kolesterol seviyelerini düşük tutar, böylece aterosklerozu önler. Bu, diyetinize susam yağı eklerseniz kalp krizi ve felçten daha iyi korunmanız anlamına gelir.

Kemik Kalitesini İyileştirir

Susamda bulunan bakır, çinko ve kalsiyum, vücuttaki kemik büyümesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu, diyetinize susam yağı ekleyerek, kemik büyümesi ve gelişiminin oranını arttırabileceğiniz anlamına gelir. Bu yağ aynı zamanda kemiklerin iyileşmesini veya yeniden büyümesini hızlandıracaktır. Yaşlandıkça susam yağı kemiklerdeki osteoporoz ve yaşla ilgili çeşitli zayıflıklardan korunmanıza yardımcı olabilir.

Kaygıyı Hafifletir

Gingelly yağında tirosin, beyindeki serotonin aktivitesine doğrudan bağlanmıştır. Bu, vücudu, insanı mutlu hissettiren enzimler ve hormonlarla dolup taşıyarak ruh halini artırmaya yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, anksiyete veya depresyondan muzdarip olduğunuzda, susam yağı size olumlu bir destek verebilir ve ruh halinizi değiştirebilir.

Ağız Sağlığı

Susam yağı, diş hekimleri tarafından yağ çekilmesi denen bir işlemden dolayı şiddetle tavsiye edilir. Bu yağ, ağzınıza yağ koymayı ve tükürme işleminden önce etrafta sallamayı içerir. Susam yağı ile, bu süreç doğrudan beyazlatıcı dişlere, daha düşük dental plak seviyesine ve bizi çok hasta edebilen belirli streptococcus mutantlara karşı korunmaya bağlanmıştır. Bu yağın güçlü anti-bakteriyel etkisi diş sağlığında bu artışın ana sebebidir.

Kanseri Önler

Dişeti yağı, kanserin gelişmesinde bir azalmaya doğrudan bağlı olan fitat adı verilen organik bir bileşik içerir. Ayrıca, susam yağındaki magnezyum seviyesi olağanüstü derecede yüksektir ve bu temel mineral doğrudan indirgenmiş kolorektal kanser olasılığına bağlıdır. Kalsiyum içeriği de kolon kanserini önlemek için çok faydalıdır.

Dolaşım ve Metabolizmayı Artırır

Susam yağı faydaları, Yüksek bakır ve çinko içeriği, vücudun en iyi seviyelerde çalışabilmesi anlamına gelir, çünkü kırmızı kan hücrelerinin üretimi için bakır gereklidir. Susam yağının önemli bir yüzdesinde bakır, vücudunuzun organlara ve dokulara doğru miktarda kan aktığından emin olarak, daha sağlıklı bir yaşam tarzı sağlar.

 

Enflamasyonu Azaltır

Susam yağı, gut ve artrit gibi çeşitli rahatsızlıkların iltihap ve rahatsızlıklarının azaltılmasına yardımcı olabilecek doğal bir anti-enflamatuar madde olan bakır açısından zengindir. Eklemlerin şişmesini azaltır ve kemikleri ve kan damarlarını güçlendirir. Bu, çerçevenizi uzun yıllar boyunca ağrılı bir iltihap olmadan güçlü ve sağlam tutar.

DNA Hasarı Önler

Susam yağı, antioksidan özelliklere sahip sesamol adı verilen bir diyet fitokimyasal içerir. Çevresel Toksikoloji ve Farmakoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, sesamolün bu antioksidan özellikleri sizi DNA hasarına karşı korumanıza yardımcı olur.

Bebek Büyüme

Hindistan, Delhi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatri Anabilim Dalı tarafından yürütülen araştırmada, bitkisel yağlar, hardal yağı, bebeklere masaj yapmak için susam yağı gibi yağların kullanımının büyümenin artmasına yardımcı olabileceği öne sürülüyor.  Ayrıca, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur ve bebeklerde uygun uykuya neden olur.

Susam Yağı Kullanımı

Susam yağı yemek pişirmede ve en çok Çin, Japon ve Güneydoğu Asya yemeklerinin yanı sıra Orta Doğu mutfaklarında da Asya mutfağında kullanılır.

Susam yağı, vücut ve cilt üzerinde uyum sağlar.

Çeşitli kozmetik ürünler için taşıyıcı yağ ve safra çok aranan bir yağdır.

Dikkat: Antikoagülan ya da kan inceltici ilaçları, diyetinize susam yağı eklemeden önce konuşunuz. Kan basıncını düşürür ve kanı inceler. Yani, muhtemel tehlikeli olabilir.

Bir cevap yazın

Top