Buradasınız
Anasayfa > Çay ve İçecekler > Susam Yağı ve Kızartılması

Susam Yağı ve Kızartılması

susam yağı

Kızartılmış susam yağı kullanmak, birçok farklı yemeğe hoş bir yeni lezzet katabilir ve hatta bu arada bazı sağlık yararları sağlayabilir. Bazı insanlar tost ve normal susam yağları arasındaki fark ile karıştırılırlar ve görünüş, lezzet ve besin bileşimi açısından aynı şey değildirler.

Susam Yağı Nedir? ve Kızartılması

Kızartılmış susam yağı, kızartılmış susam tohumlarından yapılmış susam yağıdır.
Kızartılmış susam yağı, 300-330 Fahrenheit arasında değişen çok düşük bir duman noktasına sahiptir, bu yüzden kızartma veya soteleme için tipik olarak bir pişirme yağı olarak kullanılmaz. Düşük dumanlı bir yağ kullanıldığında, yemeklerin tadını yakabilir ve bozabilir.
Kızartılmış susam yağı, koyu renkli olma eğilimindedir ve soslar ve soslar için ideal bir bileşen olan zengin ve odunsu bir lezzete ve ayrıca et yemekleri için son camlara sahiptir.
Bu tost çeşidi de, normal susam yağında bulunan yararlı yağ asitlerinin birçoğunu koruduğu için, sizin için oldukça iyidir.

Susam Yağı 

Bu iki yağın karıştırılması kolay olsa da, bazı belirgin farklılıklar vardır. Düzenli susam yağı, yaklaşık 250-300 derece Fahrenheit hızla ısıtılmış tohumlardan üretilmektedir. Tohumlar birkaç dakika ısıtıldıktan sonra, tohumlar sıkıştırılır ve yağı çıkartmak için ezilir ve sonuçta 410 derece Fahrenheit dumanı nispeten yüksek olan daha açık renkli bir ürün elde edilir. Bu yağın vücudu detoksifiye ettiği ve metabolizmayı geliştirdiği, ayrıca cilt, saç ve saç derisi için mükemmel bir topikal ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yemek pişirmek için, susam yağını kızartmak ve kızartmak için kullanabilirsiniz, oysa bu mutfaklar için kızartma çeşitlerini kullanamazsınız.

susam yağı

Kızarmış Susam Yağı Nasıl Yapılır

Kızartılmış susam yağı yapmak için, tohumlar 20-30 dakika boyunca yaklaşık 360 derece Fahrenheit’e ısıtılmalıdır. Bunu takiben, yağ preslenebilir ve tohumlardan ekstrakte edilebilir. Bu oldukça yoğun bir süreçtir, ancak bir tavaya 2-3 çorba kaşığı ekleyerek ve orta ateşte pişirerek, tava dikkatlice sallanırken yağın pişirmeye ve koyulaşmaya devam etmesi için düzenli susam yağını basitçe kavurmak mümkündür. Yağ tostları gibi, susam tohumlarının kuvvetli kokusunu almalı, ancak yağı aşırı sıkmadığınızdan emin olunuz!

Kızartılmış Susam Yağı Kullanımı

Bu yağı diyetimizde kullanmanın en iyi yolları, yağı ısıtmanız gerekmediğinden, marinatlar, soslar ve pansumanlar biçimindedir. Ayrıca, sebzeleri bu yağla yoğurabilir ve hatta bir tabağın genel lezzetini arttırmak için normal susam yağı ile az miktarda karıştırın.

Bir cevap yazın

Top