Buradasınız
Anasayfa > Kilo Verme > Ton Balığı nın 13 İnanılmaz Faydaları

Ton Balığı nın 13 İnanılmaz Faydaları

Ton balığı

Ton balığı, sağlık yararları arasında kardiyovasküler bozuklukları azaltma, büyüme ve gelişmeyi teşvik etme, kan basıncını düşürme ve kolesterol seviyelerini düşürme ve kilo kaybına yardımcı olma özellikleri bulunmaktadır. Tuna ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek, enerjiyi arttırmak, cilt bakımında yardımcı olmak, kırmızı kan hücresi sayımını arttırmak ve kanseri önlemek için yeteneği vardır. Ayrıca çeşitli böbrek hastalıklarına karşı koruma, genel inflamasyonu azaltır ve hücre zarı hasarını önler.

Ton Balığı Nedir?

Ton balığı, genellikle uskumru grubu olarak adlandırılan Scombridae familyasına ait çok çeşitli bir tuzlu su balığıdır. Ancak, orkinos Thunnini denilen bir kabileye aittir. Bu kabile, çoğu dünya mutfaklarında geleneklerden 15 türden ton balığı içerir.

Bu çeşit çeşit balıklar, tamamen uzun ömürlü bir örnek için tipik olarak 1 metreden 15 feet’e kadar her yerde bulunur. Bu balıkların çoğu 3-5 yıl yaşarken, bazılarının yirmi yıldan uzun süredir yaşadığı bilinmektedir. Çiftleşme ve değişen mevsimler nedeniyle düzenli olarak binlerce kilometre uzunluğundaki okyanuslarda uzun göç yaparlar.

Dünya okyanuslarının tümünde değişik türlerden ton balıkları bulunur ve farklı kültürler farklı çeşitlerin tadını çıkarırken, sağlık yararları büyük ölçüde aynıdır. Lezzetli, küresel mevcudiyeti ve sağlıklı bileşenleri, onları kırmızı et için ideal bir alternatif haline getiriyor ya da diyetlerine sağlıklı bir balık çeşidi eklemek isteyenlere.

Ton Balığı Besin Değeri

Ton balığı sağlık yararları, bu lezzetli balıkta bulunan vitamin, mineral ve organik bileşiklerin etkileyici içeriğine bağlanabilir. Bunlar, çok doymuş yağ veya sodyum içermeyen antioksidanlar ve protein içerir. USDA Ulusal Besin Veri Tabanı’na göre, etkileyici selenyum, fosfor, demir, magnezyum ve potasyum düzeylerine de sahiptir. Vitaminler açısından, B12 vitamini ve niasin yanı sıra iyi miktarda B6 vitamini ve riboflavin var.

Ton Balığı Sağlığının Faydaları

Şimdi, bu bileşenlerin sunduğu ton balıklarının sağlık faydalarını daha fazla inceleyelim.

Kalp Sağlığı

Ton balıklarına atfedilen en yaygın sağlık yararı, kalp sağlığı üzerindeki önemli etkisidir. Koroner kalp hastalıklarının azaltılması açısından, bu balıklar omega-6 yağ asitleri ve LDL ya da arter ve kan damarlarındaki kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı olan yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitlerine sahiptir. Dahası, gıdaları genellikle yüksek doymuş yağ içeriği ile değiştirir ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

Kan Basıncı

Anti-inflamatuar omega-3 yağ asitleri kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ton balıklarında bulunan potasyum, bir vazodilatatördür ve kan basıncını düşürmek için çok iyidir. Hipertansiyonun azaltılması, kardiyovasküler sisteminizdeki baskıyı azaltarak sağlığınızı önemli ölçüde artırabilir. Bu kalp krizi ve felçlerin yanı sıra ateroskleroz gibi durumların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Göz Bakımı

Ton balığı, omega-3 yağ asitleri açısından zengin olup, yaşa bağlı maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarının önlenmesi için mükemmel bir seçenektir. Ulusal Göz Enstitüsü (NEI) ve John Paul SanGiovanni (Ph.D.) direktörü Paul A. Sieving, doktora karşı korunmak için diyet omega-3 yağ asitleri üzerine kapsamlı bir araştırma çalışmasında yer aldı. Retina hastalığının gelişimi ve ilerlemesi. Bu hastalık, yaşlı insanlarda körlüğün ortaya çıkmasının arkasındaki ana nedendir. Körlük ayrıca diyabetik komplikasyonlara da neden olur ve bu balık diyabetik retinopatinin şansını azaltmada yardımcı olabilir.

Büyüme ve Gelişme

Ton balığı, yüksek protein seviyesine sahiptir. Sadece 165 gramlık tek bir porsiyon (yaklaşık 1 ton balığı) günlük protein ihtiyacınızın% 80’inden fazlasını içerir. Proteinler vücudumuzun büyümesini, yaralardan ve hastalıklardan daha hızlı iyileşmesini, daha iyi kas tonusu ve genel metabolik etkinliği garanti eden yapı taşlarıdır.

Kilo Kaybı

Ton balığı, kalori ve yağ bakımından düşüktür, ancak protein gibi yararlı besinlerle doldurulur. Bu balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri, vücudun besin alımını daha fazla yemeye yönelik içsel istek ile dengeleyen leptin adı verilen bir hormonu uyarır. Bu, aşırı beslenmeyi azaltabilir ve vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu şeyleri tüketildiğinden emin olabilirsiniz.

Artırılmış Bağışıklık Sistemi

Ton balıkları, her biri doğada antioksidan olarak kabul edilen C vitamini, çinko ve manganez içerir. Antioksidanlar vücudun serbest radikallere karşı savunma mekanizmalarından biridir, hücresel metabolizmanın zararlı yan ürünleri olan kansere ve diğer kronik hastalıklara neden olur. Ancak, ton balıklarının bağışıklık sistemini güçlendirici potansiyelinin gerçek şampiyonu selenyumdur. Bu balık, bu mineral bakımından zengindir ve günlük gereksinimin yaklaşık% 200’ünü tek bir porsiyonda verir. Bu, balığa çok güçlü bir antioksidan ve bağışıklık kazandırıcı gıda yapar.

Enerji Seviyeleri

Ton balığı, içindeki B kompleksi vitaminleri çok çeşitli sağlık yönleriyle bağlantılıdır. Bunlar çoğunlukla metabolizmayı hızlandırma, organların verimliliğini artırma, cildi koruma ve enerji düzeylerini artırma ile ilgilidir. Bu balığı düzenli olarak tüketerek aktif, enerjik ve sağlıklı olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Kan Dolaşımı

Tuna, kırmızı kan hücresi oluşumunda önemli bir rol oynayan B-kompleks vitaminleri ile birlikte zengin bir demir kaynağıdır. Demir olmadan, insanlar anemik hale gelir ve kanları verimli çalışmak için taze oksijene ihtiyaç duyan hayati organları oksijenlendiremez.

Kanser Önleme

Ton balığı, antioksidan özelliklere sahiptir, selenyum ve diğer besinler sayesinde, bazı kanser türlerini önlemede etkilidir. Çok sayıda çalışma, bu balığın alımını meme ve böbrek kanseri oluşumunda azalmaya bağlamıştır. Selenyum, sağlıklı hücrelerde mutasyona neden olabilmeleri için serbest radikalleri nötralize eden ve böylece kanser hücrelerine dönüştüren güçlü bir antioksidandır. Diğer umut verici sonuçlar, balıklardaki yüksek omega-3 yağ asitleri sayesinde, kolon kanserinde bir azalma olduğunu da göstermiştir.

Böbrek Hastalıkları

Ton balığı, içindeki potasyum ve sodyum içeriği, vücuttaki sıvı dengesinin yönetilmesine yardımcı olan iyi dengelidir. Vücudunuz sıvı dengesini koruduğunda, böbrekler düzgün çalışır ve böylelikle ciddi böbrek rahatsızlıklarının oluşma şansını azaltır.

Ton balığı

Azaltılmış Enflamasyon

Ton balıkları, antiinflamatuar vitaminler ve mineraller sayesinde inflamasyonu azaltarak vücudun genel stres seviyelerini azaltır. Vücuttaki inflamasyonda azalma, tüm organların daha iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca, her ikisi de dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen artrit ve gut gibi inflamatuar hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Hücre Zarı Hasarı

Ton balıkları pişirildiğinde, içindeki proteinler peptit denilen parçalara ayrılmaya başlar. Bu fragmanlar aslında hücre zarlarını hedef alan, onları sağlıklı, güçlü ve düzgün bir şekilde tutan güçlü antioksidanlar olabilir. Serbest radikaller genellikle beyinde bulunanlar dahil olmak üzere vücut boyunca zarlara saldırarak, pişirilmiş ton balığı yemek ve zar korumasını iyileştirmek çok iyi bir fikirdir!

Merkür ve Selenyum Dengesi

Herhangi bir balığın ya da bunun için tüketilmesi, ton balığı, belli bir sınırın üstünde, cıvıltı düzeyini vücudumuzda sağlıksız bir noktaya getirebilir. Çalışmalar, selenon adı verilen benzersiz bir selenyum şekli olduğunu göstermiştir. Bu aslında cıvaya bağlanır ve daha az tehlikeli hale getirmek için civa bileşimini hafifçe değiştirerek bir antioksidan görevi görür. Ancak, bunu tamamen doğrulamak için çalışmalar devam etmektedir.

Depresyon

Ton balıklarının alımı depresyonu hafifletmek için iyidir. Bir araştırma çalışmasının bulguları, balık tüketiminin kadın ruh sağlığı açısından faydalı olabileceğini göstermektedir. Kadınlardaki depresyon seviyelerini de azaltabilir.

Ton Balığı Keyfi İçin İpuçları

Ton balıklarının tadı, bir biftek olarak, kraker veya ekmek üzerinde mayonezle, salatada ve burgerde ya da diğer çeşitlerde yaymak için mükemmeldir. Çok yönlü, lezzetli, ucuz ve sağlık için çok iyi.

Dikkatli Sözler: Bu balığın çok fazla yemesi tehlikesi cıva zehirlenmesi riskidir, ancak yukarıda bahsedilen çalışmalara işaret ettiği gibi, düşündüğümüz kadarıyla bu bir sağlık problemi olmayabilir.

Bunun dışında ton balığı, herhangi bir diyetin harika lezzetli ve faydalı bir parçasıdır. Balık tutma zamanı!

 

Bir cevap yazın

Top