Buradasınız
Anasayfa > Kilo Verme > Vücut Geliştirme ve Organik Proteinler

Vücut Geliştirme ve Organik Proteinler

Vücut Geliştirme

Vücut Geliştirme de Proteinlerin Sağlık faydaları şunlardır,  üretim ve enzimler ve hormonlar ve uygun hücresel ve kas sağlığı düzgün işleyişini. Moleküler taşımayı, hücre onarımını ve rejenerasyonu kolaylaştırır, kemiklere, cilde mekanik ve yapısal destek sağlarlar. Yeterli proteinin tüketimi, Vücut Geliştirme için güçlü bağışıklık savunmasını, sinirlerin ve dürtülerin etkili sinyalleşmesini, sağlıklı saçları ve vücuttaki sıvı dengesinin korunmasını sağlar. Protein ayrıca vücut tarafından gerekli olduğunda bir enerji sağlayıcıya dönüşebilir.

Proteinler vücudun her canlı hücresinde, organında ve dokusunda bulunan bir biyolojik bileşinler grubudur. Enzimler, antikorlar, hormonlar ve çok daha fazlası var. Yunanca ‘ilk’ veya ‘birincil önem’ anlamına gelen proteinler, vücutta meydana gelen her hücresel sürece katılmaktadır. Her bir organizmanın vücudunun oluşumundan, düzenlenmesinden, onarılmasından ve korunmasından sorumludurlar. Enzimlerin katalizi, DNA replikasyonu iletişimi ve hücreler içindeki koordinasyon, bir yerden diğerine moleküler transport dahil olmak üzere canlılar içinde bir dizi işlev yürütürler.

Vücut Geliştirme için Protein Kaynakları

Vücut Geliştirme için iyi protein kaynakları hem vejeteryanlar ve hem de vejetaryen olmayanlar için bulmak zor değildir. Vejetaryenler seçebileceği fındık, tohumlar, soya gibi ürünler ve barbunya fasulye, barbunya fasulyesi, nohut, split bezelye gibi fasulye, süt ürünleri ve baklagiller. Et yiyenler yumurta, hindi, pişmiş yağsız et ve balık arasından seçim yapabilir .

Vücut Geliştirme için Protein Çeşitleri

Vücut Geliştirme için Proteinler üç ana gruba ayrılabilir.

Globular Protein:  Küresel proteinler su ortamında antikorlar ve enzimler olarak çalışırlar.

Membran Proteinleri:  Membran proteinleri hücre zarında çalışır ve membran transportu ve sinyal verme gibi fonksiyonları yerine getirirler.

Lifli Proteinler:  Lifli proteinler, kaslarda, kemiklerde, ciltte bulunan tırnaklarda, saçta veya kollajende bulunan keratin gibi bağlarda bulunan yapılandırılmış proteinlerdir.

Vücut Geliştirme ve Amino Asitler

Proteinler çoklu amino asit zincirlerinden oluşur ve yaşamımızın yapı taşları olarak kabul edilir. Proteinin sindirimi veya parçalanması, vücudumuz tarafından genel büyüme, dokuların onarılması ve yiyeceklerin parçalanması için kullanılan bir dizi amino asit üretir .

Amino Asit Çeşitleri

Amino asitler üç gruba ayrılabilir:

Esansiyel Amino Asitler:  Bu amino asitler vücut tarafından sentezlenemez ve gıdalar yoluyla sağlanamaz. Dokuz temel amino asit olan histidin, izolösin, lösin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofan, valin vardır.

Esansiyel Amino Asitler:  Bu amino asitler, ya proteinlerin parçalanması ya da esansiyel amino asitlerden vücut tarafından oluşturulur. Alaninler, asparajin, aspartik asit, glutamik asit esansiyel olmayan amino asitlerdir.

Koşullu Amino Asitler:  Bu amino asitler sadece stres veya hastalık sırasında gereklidir. Koşullu amino asitler arginin, sistein, glutamin, glisin, ornitin, prolin, serin ve tirozin’dir.

Vücut Geliştirme de Proteinlerin Besin Değeri

Vücut Geliştirme de Proteinlerde bulunan amino asit miktarı,  farklı gıdalar için değişebilen besin değerini belirler. Örneğin, soya ürünleri ve hayvan proteinleri tüm esansiyel amino asitleri içerirken; Bitki proteinleri genellikle birkaç amino asitte yetersizdir. Katı vejeteryan veya vejeteryan diyetini takiben, günlük gereksinimlerini karşılamak için çeşitli amino asitler içeren çeşitli yiyecekleri dahil etmek ve birleştirmek için tavsiye edilir.

Proteinlerin Sağlık Faydaları

Proteinlerin şaşırtıcı sağlık yararları arasında daha iyi bir kas sağlığı, daha güçlü bağışıklık sistemi, sağlıklı saçlar ve daha pek çok şey bulunur.

Geliştirilmiş Kas Sağlığı

Proteinler kas kasılmasında ve koordinasyonunda önemli bir roloynarlardır. Bunlar bir çok mikrofilamanlardan şeklinde kas dokusunda kas yapısı sağlar. Vücut Geliştirme de Kas büyümesi, vücuttaki proteinlerin yeterliliğine bağlıdır . Kas protein sentezi oranı ve bu kas proteinlerinin parçalanması arasında bir denge oluşturmak son derece önemlidir. Kas proteinlerinin parçalanma oranı, spesifik koşullara bağlı olarak değişir, örneğin, kasların parçalanması hızlandığı ve aynı zamanda mükemmel zamanlamayı dikkate alması gereken kuvvet antrenörleri için farklı olduğu zaman, proteinin ihtiyari farklıdır ve bu protein alımı miktarı ile birlikte olur.

Güçlü Bağışıklık Sistemi

Proteinler daha güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için hayati öneme sahiptir. Vücut kendini savunma mekanizmasını çalıştırır ve çeşitli enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korunarak antikorların yardımıyla korunur. Bu antikorlar, antijenler olarak da bilinen yabancı elementleri tespit etme özelliğine sahip spesifik proteinlerdir. Vücut, antijenlere spesifik antikorların üretimi ile yanıt verir ve onu etkisizleştirir.

Geliştirilmiş Sinir Sistemi

Proteinler tarafından gerçekleştirilen bir diğer önemli görevi sinir sisteminin düzgün çalışmasıdır. Vücudun sinir sistemi tetiklendiğinde aktive olur ve uygun bir reaksiyon ile cevap verir. Hızlı yanıtta sorumlu olan reseptör bölgeleri, protein cevabını içerir. Bu reseptör proteinleri, hücreler içindeki sinir sinyallerinin iletilmesine yardımcı olur ve merkezi sinir sistemini düzenler.

Akışkan Dengesi

Vücutta bulunan sıvıların dengelenmesi ve düzenlenmesi, ozmoz üzerindeki etkilerine atıfta bulunan proteinler tarafından gerçekleştirilen bir diğer kritik görevdir. Su proteine ​​doğru çekilirken, bir hücre içindeki protein miktarının daha iyi olması, içinde bulunan su içeriği daha dengeli olur. Proteinlerin seviyelerinde düşüş, normal aralıktaki vücuttaki asitliğin veya ‘ph’ değerinin sapmasına neden olabilecek bir sıvı dengesizliği ile sonuçlanır. Kandaki sıvı dengesizlik neden dokular içinde birikmiş olabilir kan damarları, sıvı sızıntısı ödeme neden olabilir. Vücuttaki sıvı dengesi, kasların ve sinir hücrelerinin işleyişi gibi diğer işlevler için de önemlidir.

Enerji Sağlayıcısı

Vücut Geliştirme Proteinler, bir enerji kaynağı olarak vücuda da fayda sağlayabilirler. Açlık veya kilo verme programları gibi vücuda yeteri kadar enerji sağlamayan diyetin tüketilmesi, vücudun kendi fonksiyonel proteinlerini telafi etmek için kullanmasına neden olur. Vücudun fazladan protein depolamaması nedeniyle, enzimler ve kas proteinleri, enerji sağlamak veya glikoz sentezlemek ve hücrelere sürekli bir enerji kaynağı sağlamak için amino asitleri vermek üzere parçalanır.

Saç Bakımı

Proteinler sağlıklı saçların korunmasında yardımcı olur ve onları hasara karşı korur. Bu bağlamda yürütülen çalışmalar, proteinlerin saç büyümesinin bir modülatörü olarak rolünü savunmuştur. Bu yararlı etkilere atıfta bulunan proteinler, klimalar gibi saç bakım ürünlerinin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dengeli Hormonlar

Enzimler, vücutta meydana gelen tüm biyokimyasal süreçlerde ve reaksiyonlarda önemli bir rol oynayan protein katalizörleridir. Kendilerini değiştirmeksizin, bu enzimler tüm kimyasal olayların hızını hızlandırır. Kimyasal işlemlerin performansı, vücutta bulunan enzimlerin ölçüsüne bağlıdır. Daha yavaş reaksiyon ve süreç oranı vücutta gerekli enzimlerin eksik olduğunu göstermektedir. İnsülin, büyüme hormonu ve glukagon gibi çeşitli protein hormonları, vücutta çeşitli işlevlerde önemli bir rol oynayan amino asitleri de içerir.

Moleküler ulaşım

Proteinler tarafından gerçekleştirilen bir diğer önemli görev, hücre zarları boyunca çeşitli maddelerin taşınması ve depolanmasıdır. Bu, Vücut Geliştirme de vücudun düzgün kan akışı ve beslenmesi için hayati önem taşır. Örneğin, kırmızı kan hücrelerinde bir oksijen geçişi hemoglobin adı verilen önemli bir protein tarafından yapılır. Ferritin olarak adlandırılan başka bir protein de karaciğerde demir ve kan depolamaktan sorumludur.

Cilt bakımı

Proteinler ayrıca, mekanik destek ve mukavemetin, deri gibi sürekli aşınma ve yıpranma gibi çeşitli dokulara uzanmasından da sorumludur. Kollajen, sürekli olarak yeniden canlandırılması gereken deri, doku ve deri gibi organlara kuvvet veren önemli bir ve bol lifli proteintir. UV ışınlanmış kişiler üzerinde yapılan bir çalışma, dermal kollajen protein sentezinin restorasyonu ile ilgili olarak kollajenin pozitif sonuçlarını ortaya çıkarmıştır. Cildin sağlıklı, düşük kırışık ve genç görünümü büyük oranda vücuttaki kollajen protein düzeylerine bağlıdır.

Hücre ve Doku Rejenerasyonu

Hücrelerin ve dokuların yenilenmesi ve restorasyonu, sağlıklı vücudun korunması için son derece önemlidir. Vücudun, çivi, saç ve deri gibi yeni hücreler ve dokular üreten proteinlerin oluşumu için sürekli bir amino asit kaynağı gerekir. Sindirim sistemi, deri ve kanda bulunan hücreler birkaç haftadan fazla sürmez ve yok olmaya başlar. Ölenlerin yerine yeni ve sağlıklı hücrelerin yaratılması ve yenilenmesi zamanı geldi. Proteinler tarafından gerçekleştirilen yeni hücrelerin ve dokuların yeniden canlanma süreci, iyi sağlığın korunmasına yardımcı olur. Hücre rejeneratif ilaçların üretimi için proteinler de kullanılmaktadır.

Geliştirilmiş Kemik Sağlığı

Vücut Geliştirme  de daha önce de belirtildiği gibi, vücut, hücrelere yapısal yapı iskelesi sağlamada yardımcı olan kolajen olarak adlandırılan yapılandırılmış bir protein içerir. Kolajen ayrıca kemik sağlığının korunmasında da yardımcı olur. Ağır egzersizler yapan sporcular ve çok saatli sporcular, eklemlerin yaralanmasını önlemek ve sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlamak için vücudun kollajen üretme kabiliyetine bağlıdır. Bu konuda yapılan yakın tarihli bir çalışma, kolajen proteininin osteoartrit gibi inflamatuar durumların tedavisinde etkinliğini savunmuştur.

Proteinlerin Sindirim ve Emilimi

Vücut Geliştirme de Proteinlerin sindirimi, vücuttaki amino asitlerin emilimi için son derece önemlidir. Gastrik sıvılar tarafından aktive edilen pepsin gibi enzimler midede proteinlerin sindirimini başlatır. Sindirim süreci devam eder ve ince bağırsakta, kan dolaşımındaki peptidlerin ve amino asitlerin emilmesiyle birlikte devam eder.

Ne Kadar Protein Önerilir?

Besinlerin dengeli bir oranı ile bir diyetin düzenli tüketimi, herhangi bir ek protein takviyesi olmadan yeterli protein sağlar. Tavsiye edilen doz günlük protein gereksinimi bireysel sağlık ve yaşına göre değişir. Bununla birlikte, yetişkinlerin çoğunun günlük ihtiyacını karşılamak için protein bakımından zengin olan 2-3 porsiyon gıda yeterlidir. Örneğin 1 yumurta ya da 100 gr peynir ya da ½ bardak pişmiş fasulye bir porsiyon yapar. Bebekler ve büyük çocuklar için, protein gereksinimi yaşları ile büyür. Ayrıca Vücut Geliştirme sporcuları kg başına 1,5 veya 2 gr olacak şekilde protein alabilirler.

Bir kılavuz olarak, protein alımı için diyet önerisi kadınlar için 0.75 gram / kg ve erkekler için 0.84 gram / kg’dır. Yaşlılık, gebelik, emzirme, sporcular ve ağırlık antrenörleri gibi özel durumlar için, protein gereksinimi normal değerlerden farklı olabilir.

Proteinler

Protein Eksikliği

Belirtildiği gibi, protein bakımından zengin gıdalar, vücut depolanmadığı için günlük olarak yeterli şekilde tüketilmelidir. Diyette yeterli proteinlerin yokluğunda, vücut protein eksikliği riskinde artmaktadır. Sıvı tutulumu, anemi, kas dokusunun küçülmesi protein eksikliğinin bazı belirtileridir. Protein-enerji malnütrisyonu veya PEM, kwashiorkor ve marasmus gibi bir dizi protein eksikliği koşulu için kullanılır.

Proteinin Yan Etkileri

Kilo Kazancı : Kilo kaybı isteyen kişiler için yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı diyetler önerilmektedir. Bununla birlikte, bu rejim sırasında kalori alımının izlenmesindeki ihmal, amino asitlerin, kilo alımına neden olan yağ asitlerine dönüşmesine neden olabilir. Sadece protein açısından zengin diyete odaklanmak, vücuttaki diğer gerekli besin maddelerinin eksikliğine de yol açabilir.

Kardiyovasküler Sorunlar : Yüksek protein diyeti, kalp hastalıkları ve sağlıksız seviyelere çıkaran kolesterol sorunlarının koşullarını kötüleştirebilir. Ayrıca gut gibi diğer tıbbi komplikasyonlara da katkıda bulunabilir ve böbreklerede zararlı olabilirler.

Amonyak : Amonyak, protein metabolizmasının bir türevidir. Amonyak vücut için çok tehlikelidir ve dolayısıyla vücut doğal olarak üre haline dönüşür. Böbrekler üre birikir ve idrar yoluyla vücuttan dışarı atılır. Günlük gereksinimlerden fazla tüketilen protein, vücudu detoksifiye etmek için böbrek üzerine fazladan baskı yapar.

Ağır Ağırlık Eğitmenleri : Yorucu egzersiz yapan kişiler, ekstra kas büyümesi için diyetlerine ek protein eklemelerine gerek yoktur. Gerçekte, kas büyümesi ekstra protein alımıyla değil, kas dokusunun uyarılmasına yol açan kas egzersizinin bir sonucu olarak gerçekleşir.

Kemik Sağlığı : Protein bakımından yüksek bir diyet, bazı araştırmacılar tarafından belirtildiği gibi kemik sağlığına da zarar verebilir. Son çalışmalar, sağlıklı kemikler için proteinin yanı sıra uygun kalsiyum alımının gerekli olduğunu göstermiştir. Bazı devam eden çalışmalar da yüksek proteinli diyetin idrar kalsiyumunu arttırdığını ve kemik erimesine yol açabileceğini bulmuştur. Genellikle protein kaynaklarını azaltmadan meyve ve sebze alımını arttırması tavsiye edilir.

Yüksek proteinli diyetle son derece düşük karbonhidrat alımı, vücutta kas israfı ve ketonların birikmesi gibi tıbbi komplikasyonlara neden olabilir.

Özet Olarak

Proteinler, vücudun tüm hücrelerinde bulunan başlıca yaşam gücü ve yapısal bileşenlerdir. Azot içeren makrobesinlerdir. Dikkatle izlenirse, protein açısından zengin diyet düşük karbonhidrat alımı ile birlikte kilo kaybına yardımcı olabilir. Miktar ile birlikte Protein, doğru kalitede protein seçmek için de çok önemlidir. Proteinlerin kalitesi, bu protein tarafından sağlanan amino asitlerin sayısını ifade eder. Hayvan proteinlerinin sindirimi kolaydır ve bu nedenle gerekli amino asitleri vücutta sağlamaya daha fazla katkıda bulunur. Bu nedenle, tam diyet proteini olarak da anılırlar. Diğer yandan, bitki proteinleri, bir veya daha fazla amino asitte sindirmek ve yok olmakta zordur ve bu nedenle eksik proteinler olarak adlandırılır. Proteinin vücuttaki yetersizliği tüm organları ve genel büyüme ve gelişmeyi etkiler. Sağlıklı bir vücut ve yeniden canlanan zihni sağlamak için diğer besinlerle birlikte yeterli miktarda protein içeren dengeli bir diyet seçmek her zaman tavsiye edilir.

Protein yiyin, sağlıklı kalın!

 

Bir cevap yazın

Top